Analogrunner, Possimiste – Haze of Sirens

Zberateľ analógových zvukov a aktuálne „cestovateľ v čase” Analogrunner sa po minuloročnom pestrofarebnom a vydarenom Kolorika EP rozhodol zrekonštruovať staršiu kompozíciu, zloženú pôvodne za pomoci jeho obľúbených „vintage mašiniek” Nord Modular G2 a Alesis MMT-8. Výsledkom je singel Haze of Sirens, ktorý vychádza 8. októbra 2020 na Deadred/Starcastic Records.

Impulz prišiel počas minuloročného Kolorika turné, na ktorom ho na koncertoch sprevádzala aj jeho dvorná vokalistka Possimiste, pôvodom estónska speváčka žijúca na Islande. Práve od nej prišla inšpirácia fiktívnym podmorským svetom, plnom fantaskných bytostí, ako metafora k introspektívnym pocitom emocionálneho vyhorenia s nástojčivým pocitom „vynorenia nad hladinu” počas tiahnucich sa období depresie (symbolizovanými horami plastov na hladine mora).

Keďže sa jednalo o kompozíciu staršieho dáta, bolo potrebné kompletne zrekonštruovať pôvodné patches, vyhľadať pôvodné nástroje, znova všetko nahrať a prearanžovať. ”, približuje proces tvorby Matúš Bluem a.k.a. Analogrunner. „Počas týchto prác prišiel nápad pripraviť aj akustickú verziu skladby a tak som oslovil harfového virtuóza Jakuba Rizmana, ktorý jedinečným spôsobom zahral všetky aranžmány. Pokračoval som hľadaním akustických spektier a zdrojov zvukov, ktoré v origináli pochádzali z čistých elektrických signálov. ”, dodáva Matúš.

Tak sa v akustickej verzii objavuje perkusia z kovovej škatuľky plnej mliečnych psích zubov, duniaca drevená podlaha, alebo gumové kladivo udierajúce na kovovú bedňu. Possimiste taktiež prespievala vokálne party a preto sa v nahrávke objavujú čisté – oproti extraterestriálne znejúcim distortovaným vokálnym partom z originálu. Nečakane si sprievodný vokál zaspieval aj autor – podľa jeho vlastných slov je to „spev námorníka, odolávajúceho spevu vábiacej sirény”.

Skladba Haze of Sirens bola nahratá v domácom štúdiu Analogrunnera a o mastering sa postaral Tomáš Karásek v jeho štúdiu Gargle & Expel v Prahe. Artwork, symbolizujúci zlomok podmorského sveta, vytvoril grafický dizajnér Mellow. Vychádza 8. októbra 2020 na značkách Deadred Records / Starcastic Records digitálne na všetkých známych streamovacích platformách a ako download zo stránok vydavateľstiev a Bandcamp profilu autora.

Singel sprevádza sugestívne hudobné video, ktoré bolo natočené v Estónsku, na Islande a na Slovensku. Za kamerou stáli Stina Seppel, Samo Benický a Rasťo Hadvig Zrnek. Possimiste, ktorá v klipe účinkuje, bola výtvarne nalíčená make-up výtvarníčkou Annabel Janke. Grading a efekty mal na starosti Andrej Červeň a editorom bol Roman Dao Tuan. Režisérkou klipu je Andrea Horečná.

VYDAVATEĽ –  
Deadred Records / Starcastic Records

DÁTUM VYDANIA  
8. október 2020

FORMÁT
digital download & stream

DĹŽKA –  
12:16 min.

KATALÓGOVÉ ČÍSLA  
DR-073 / STC094

ZOZNAM SKLADIEB – 
1. Haze of Sirens
2. Haze of Sirens (Acoustic Version)
3. Haze of Sirens (Radio Edit)
 

Singel Haze of Sirens:
https://deadred.sk/releases/analogrunner-haze-of-sirens
https://hazeofsirens.fanlink.to/hos
https://analogrunner.bandcamp.com/album/haze-of-sirens

Analogrunner:
https://analogrunner.bandcamp.com/

Possimiste:
https://possimiste.com

Vydavateľstvá:
https://deadred.sk
http://starcasticrecords.cz/

Zdroj: TS