Alpine Camera in Gold pre Everest – najťažšia cesta.

Už od roku 1986 sa v rakúskom meste Graz každoročne koná Medzinárodný festival horských filmov Mountainfilm Graz. Kvôli protipandemickým opatreniam sa presunul festivalový ročník 2020 na jún 2021, kedy sa už filmy mohli premietať v miestnej kongresovej budove naživo spolu so sprievodnými podujatiami. 12.6.2021 prebehlo slávnostné odovzdávanie cien.

Cenu Alpine Camera in Gold v kategórií Alpinizmus a Expedície udelila porota dokumentárnemu filmu Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta. Do súťaže sa prihlásili filmy z 36 krajín a porota vyberala z 85 filmov.

Vyjadrenie festivalovej poroty: “Film sa zaoberá ústredným problémom výškového horolezectva – zlyhaním. Rozhovory s účastníkmi expedície sú prepájané s historickým filmovým materiálom v dokonale vyváženej kombinácii. V estetickom a jasnom obraze a bez prehnaného hrdinstva. Pozostalí tejto tragédie sa s nami delia o svoje skúsenosti so skromnosťou a pokorou pred tým, čo zažili, a so všetkými svojimi pochybnosťami o sebe. Režisér tohto časového filmového dokumentu spracoval tieto udalosti starostlivo a empaticky.“

Pavol Barabáš, režisér filmu dodáva: „Toto ocenenie posielam tam hore. Vyššie, nad Everest. Mojim kamarátom, ktorí sa pred 33 rokmi pokúšali o nemožné. Posunúť ľudské hranice. Dušan Becík, Jaro Jaško, Jožo Just, Peter Božík, Ivan Fiala. Film bol urobený na ich pamiatku a som rád, že tento príbeh oslovil veľa ľudí aj za hranicami Slovenska. A vďaka Asociácii slovenských filmových klubov môžeme tento film vidieť aj v našich kinách.“

Film Everest – najťažšia cesta vstúpil do distribúcie online v marci tohto roku a po otvorení kín sa stále teší ohlasom a diváckej návštevnosti. Najbližšie môžu film diváci vidieť v  kine v Pezinku, Bratislave, či Revúcej. Zoznam najbližších premietaní nájdu diváci na stránke Asociácie slovenských filmových klubov, ktorá film distribuuje.

Zoznam aktuálnych premietaní:
15.6. Prírodné kino, Pezinok 
15.6. Kino Lumière, Bratislava
18.6. Kino Lumière, Bratislava
21.6. Kino Lumière, Bratislava
22.6. FK Naoko pri kine Hviezda, Trnava
28.6. Kino Klub, Revúca

O festivale: https://www.mountainfilm.com/de/2021/
O filme: https://asfk.sk/film/everest-najtazsia-cesta/
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=ZdKPZStpmkE&feature=emb_title
K2 studio: https://www.pavolbarabas.sk

Zdroj: TS