Ako žijú bratislavskí židia odhalí unikátna vystáva Sme tu!

Aká je identita slovenských židov? Aký je ich materinský jazyk, ich domov, aké sú ich tradície, ich sviatky, aké hodnoty vyznávajú, aké dedičstvo prenášajú z generácie na generáciu?

Život bratislavskej židovskej komunity po Novembri ´89 odhaľuje odvčera unikátna výstava Sme tu! v Židovskom komunitnom múzeu, ktorého sídlom je jediná synagóga v Bratislave na Heydukovej ulici.

Prvá výstava svojho druhu na Slovensku predstaví návštevníkom prostredníctvom autentických záberov dnešný židovský život v hlavnom meste a premeny, ktorými prešiel za štvrťstoročie slobodného života. Už tretiu sezónu bude mať verejnosť možnosť prehliadnuť si aj stálu expozíciu Židia v Bratislave a ich kultúrne dedičstvo, ktorá je prehliadkou desiatok najvzácnejších artefaktov viažucich sa na dôležité míľniky v bohatej histórii židovskej komunity.

ZKM_VYSTAVA SME TU!_PRESSBURG YESHIVA_autor ZKM

Židovské komunitné múzeum tak pod jednou strechou ponúka pohľad do minulosti i súčasnosti židovskej komunity žijúcej v Bratislave.

„Použili sme fotografické médium, aby sme ´zinscenovali´ náš komunitný život v muzeálnom prostredí. Súbor fotografií doplnený textami členov židovskej komunity sprístupní po prvýkrát verejnosti aspekty nášho života. Odhalí, čím žije židovská komunita, čo ju spája a čo je jej základom – či náboženstvo, kultúra alebo solidarita ľudí spojených rovnakými hodnotami a skúsenosťami,” povedal riaditeľ múzea Maroš Borský.

Návštevníci si budú môcť prehliadnuť napríklad snímky židovskej svadby, aká sa koná na dvore synagógy pod svadobným baldachýnom nazývaným chupa, či obradu Bar micva, ktorý je dôležitým medzníkom v živote židovského chlapca, keď v trinástich rokoch dosiahne náboženskú dospelosť a po prvýkrát číta z Tóry, oboznámia sa aj s tradíciou rituálnej obriezky či pravidiel viažucich sa na židovský pohreb. Výstava vysvetľuje aj to, aká je dnešná úloha rabína v komunite či aké prikázania ukladá Tóra vykonávať na pomoc súvercom. Návštevníci sa zoznámia aj so súčasnými aktivitami komunity, ako sú napríklad nedeľná škola židovského vzdelávania pre deti a mládež či podujatia pre generáciu, ktorá prežila holokaust. Dozvedia sa aj to, že počas Vysokých sviatkov je synagóga plná a že bohato navštevované sú spoločenské podujatia počas sviatkov, či to, ako sa Židovská náboženská obec v Bratislave menila a vyvíjala za posledné roky a čo svojim členom prináša.

ZKM_STALA EXPOZICIA_autor ZKM

Nechýbajú ani aktuálne fotografie zachytávajúce oslavy významných sviatkov ako Šabat, Chanuka či Pesach v bratislavskej židovskej komunite. „Počas jednotlivých sviatkov si pripomíname odchod z Egypta, udelenie Tóry na vrchu Sinaj, statočný boj Makabejcov aj odvážnu hrdinku Ester, ktorá zachránila svoj ľud pred záhubou. Tieto sviatky sú dôležité pre udržanie kolektívnej pamäti dávnych skúseností židovského ľudu,” dodal Maroš Borský.

Výstava predstavuje židovský život pre rôzne typy publika: pre Bratislavčanov, pre turistov, pre starších i najmladších židovských a nežidovských návštevníkov. „Radi by sme vyjadrili, že sme fungujúca komunita s vlastnými inštitúciami a napriek nášmu malému počtu sa nám darí udržať kvalitu komunitného života. Veríme, že tento unikátny výstavný projekt prispeje ku lepšiemu spoznaniu a pochopeniu kultúry a komunitného života židov na Slovensku,” vysvetlil Maroš Borský.

Židovské komunitné múzeum pokračuje po minuloročnom úspechu so vzdelávacím projektom Otvárame dvere. Od júna do októbra 2014 prinesie šesť prednášok popredných odborníkov na otázky judaizmu, napríklad rabínov Barucha Myersa z Bratislavy, Andrewa Goldsteina z Londýna či Toma Kučeru z Mníchova.

Židovské komunitné múzeum je tento rok otvorené od 25. mája 2014 júna do 12. októbra 2014, okrem židovských sviatkov, otváracie hodiny sa oproti minulým rokom predlžujú na každý piatok a nedeľu od 10 h. do 16 h.

Viac informácií nájdete na www.synagogue.sk a Facebookovej stránke www.facebook.com/zidovske.komunitne.muzeum.bratislava

Zdroj: Zuzana Kizáková, PR manažérka Židovského komunitného múzea