Konvergencie

8. 4. 2013 o 18.00 hod. | Múzeum Vojtecha Löfflera, Alžbetina 20, Košice
BRAHMS
Ivo Varbanov, FiammettaTarli – klavír
Jozef Lupták – violončelo

Program:
Johannes Brahms/Ferruccio Busoni – Šesť chorálov pre klavír op.122
J. Brahms (1833–1897) – Sonáta pre violončelo a klavír č. 1 e mol op. 38
J. Brahms – Valčíky op. 39 pre klavír štvorručne

Uvádzací koncert Konvergencií v Košiciach 2013 bude patriť hudbe romantizmu. V programe z diel Johannesa Brahmsa sa predstavia klaviristi Ivo Varbanov, Fiammetta Tarli a violončelista Jozef Lupták. Umelecká spolupráca Iva Varbanova s Jozefom Luptákom siaha do čias spoločných štúdií na Kráľovskej hudobnej akadémii v Londýne, v Košiciach v ich podaní zaznie jedna z najkrajších romantických violončelových sonát. Ivo Varbanov nie je len hudobníkom, ale tiež vášnivým vinárom, ktorý každoročne produkuje niekoľko tisíc fliaš vína nesúceho jeho meno. Hudobný zážitok po koncerte doplní ochutnávka vína. Na koncert sa predávajú lístky priamo na mieste.

30. 5. 2013 o 18.00 hod. | Múzeum Vojtecha Löfflera, Alžbetina 20, Košice
Juraj Fándly – Silvester Lavrík
DÚVERNÁ ZMLÚVA ALEBO HĽADANIE POLITICKEJ VÔLE
Silvester Lavrík – predmlúvač
Jozef Lupták – violončelo
Boris Lenko – akordeón

Slovenčina sa mení i v čase. Mení sa i naša krajina. Ale tak ako jej jazyk, ostáva sama sebou. Možno sa dokonca vyvíja. Mierne. Nebadane… Napríklad slovo „hipoteka“ sa vo Fándlyho diele nachádza osemkrát. Je niekomu potrebné vysvetliť, čo znamená? Aj preto v tomto hudobno – slovnom programe hovoríme jazykom dvestoročného Juraja Fándlyho. A jazykom jeho dobobou inšpirovanej hudby v podaní dvoch špičkových interpretov, Jozefa Luptáka a Borisa Lenka. Jazykom dneška si pomôžeme len tam, kde je to nutné. Napríklad slovo „vichírni“ sa môže zdať nezrozumiteľné. „Vichírni“ je slávny. Chýrny. Pri troche úsilia mu nemôžeme nerozumieť. A neplatí to len o jazyku. Posúďme. Nesúďme. Aj preto sme našu verziu nazvali Dúverná zmlúva, čiže hľadanie politickej vôle …
Silvester LAVRÍK

31. 5. 2013 o 18.00 hod. | Múzeum Vojtecha Löfflera, Alžbetina 20, Košice
JANÁČEK – DOHNÁNYI – ŠOSTAKOVIČ – BRAHMS
Igor Karško – husle
Jozef Lupták – violončelo
Nora Skuta – klavír

Program:
Leoš Janáček (1854–1928) – Sonáta pre husle a klavír
Dmitrij Šostakovič (1906–1975) – Sonáta pre violončelo a klavír d mol op. 40
Ernest Dohnányi (1879–1960) – Ruralia Hungarica pre husle a klavír op. 32c
Johannes Brahms (1833–1960) – Klavírne trio č. 2 C dur op. 87

Koncert trojice vynikajúcich slovenských interpretov, ktorý bude sviatkom komornej hudby. V interpretácii hudobníkov, ktorí s festivalom Konvergencie dlhodobo spolupracujú, zaznejú sonáty Leoša Janáčka, Dmitrija Šostakoviča, duo bratislavského rodáka Ernesta Dohnányiho a 2. klavírne trio Johannesa Brahmsa.

31. 5. 2013 o 20.00 hod. | Múzeum Vojtecha Löfflera, Alžbetina 20, Košice
WAIORA
Horomona Horo

Konvergencie radi prekračujú žánrové hranice, v prípade aktuálneho ročníka v Košiciach bude atraktívnym doplnením dramaturgie program Waiora novozélandského skladateľa a performera Horomona Horo, ktorý vo svojich vystúpeniach spája prvky tradičnej maorskej kultúry s rozličnými medzižánrovými inšpiráciami. Horomona Horo prinesie netradičné nástroje i hudbu z časti Nového Zélandu, kde žije a tvorí. Na gitare ho bude sprevádzať gitarista Joshua Rogers.

1. 6. 2013 o 20.00 hod. | Dóm sv. Alžbety, Košice
THE HILLIARD ENSEMBLE (UK)
Igor Karško, Peter Vrbinčík – violy
Jozef Lupták – violončelo

Program:
Stredoveká a renesančná hudba z Anglicka
(Frye, Plummer, Sheryngham, Cornysh)
Gavin Bryars – Cadman Requiem (slovenská premiéra)
Vladimír Godár – svetová premiéra

Posledný slovenský koncert štyridsaťročnej úspešnej kariéry absolvuje v rámci aktuálneho ročníka Konvergencií renomované britské vokálne kvarteto The Hilliard Ensemble. Súbor prijal po dvoch úspešných hosťovaniach na Konvergenciách v Bratislave (projekty Officium novum s nórskym saxofonistom Janom Garbarekom a bachovský program Morimur) pozvanie festivalu i do Európskeho hlavného mesta kultúry, kde 1. júna predstaví vokálnu hudbu stredoveku a renesancie v Anglicku. Koncert v Dóme sv. Alžbety bude obsahovať i slovenskú premiéru diela súčasného anglického skladateľa Gavina Bryarsa Cadman Requiem. Bryarsovu skladbu doplní svetová premiéra novej kompozície Vladimíra Godára, ktorá pre The Hilliard Ensemble vzniká na objednávku Konvergencií. V obidvoch skladbách budú so svetoznámym súborom účinkovať i slovenskí hudobníci Igor Karško, Peter Vrbinčík a Jozef Lupták.

2.6.2013, 20.00 | Evanjelický kostol
FINE ARTS QUARTET
Igor Karško – viola, Jozef Lupták – violončelo

Program:
Sergej Rachmaninov (1873–1943) – Sláčikové kvarteto č. 1 g mol
Efrem Zimbalist (1889/90–1985) – Sláčikové kvarteto e mol
Johannes Brahms (1833–1897) – Sláčikové sexteto č. 1 B dur op. 18

Záver košických Konvergencií bude patriť vystúpeniu amerického sláčikového kvarteta Fine Arts Quartet, v ktorom pôsobí i známy britský violončelista Robert Cohen, ktorý je ako pedagóg a priateľ Jozefa Luptáka pravidelným hosťom festivalu Konvergencie. Fine Arts Quartet, ktorého začiatky siahajú do roku 1949, je jedným z najvýznamnejších amerických sláčikových kvartet a na Slovensku sa predstaví prvýkrát. Na svojom koncerte uvedie diela Sergeja Rachmaninova, Johannesa Brahmsa a na Slovensku prakticky neznámeho huslistu, skladateľa a dirigenta Efrema Zimbalista (c1889–1989). V Brahmsovom Sláčikovom sextete č. 1 B dur op. 18 sa k americkým hudobníkom pripoja Igor Karško a Jozef Lupták.