Housemusic.sk Mixshow Podcast vol.03 – Dj Southboy!

Na svete je tretie pokračovanie nášho podcastu, ktoré sme po hosťujúcom Martinovi Greenovi zverili nášmu “domácemu” kolegovi z bookingu. Pri tejto príležitosti Southboya vyspovedal náš redakčný kolega Belly Robber.

1. Čo nového sa momentálne deje okolo Southboya?
Práve som sa vrátil s ďalšej úžasnej párty v Holandsku. Konala sa na lodi a napriek počasiu sa ľudia bavili skvele. Tento piatok zase Holanďania zavítajú k nám, už tento piatok žúrujeme za gramcami v Radosti, to by ste si rozhodne nemali nechať ujsť! Svoje štylistické chúťky si odbavujem pravidelnými editorialmi v skvelom časopise Wave, za ktorý patrí veľký rešpekt Drahoshovi! Okrem toho som zaneprázdnený hľadaním novej práce a perspektívne aj sťahovaním do nášho hlavného mesta, takže na nudu sa sťažovať nemôžem. :)

2. Leto je v plnom prúde…. Ako si  ho užívaš ty, kde všade si zatiaľ hral a kam sa ešte len chystáš?
Počasie nám v poslednej dobe nejak nenahráva, ale napriek tomu si to užívam. Z festivalov som ako návštevník aj novinár nemohol už tradične vynechať Pohodu, ktorá bola opäť úžasná. Na hranie je pre mňa leto chudobnejšie, okrem spomínaného Holandska a Radosti, ktorá ma ešte len čaká, už som absolvoval open-air-y na Lednických Rovniach a v Hornej Ždani. August zatiaľ vyzerá oddychovo, čo mi však vôbec nevadí. Aspoň bude viac času na produkciu.

Southboy

3. Pohoda 2011 – aké su tvoje dojmy?  Viem, že si mal možnost vyspovedať legendu Mobyho. Prezradíš nám o ňom niečo zaujimavé?
Pohoda bola pre mňa osobne už trinásta, čo asi o mojom vzťahu k tomuto festivalu vypovedá najviac. Viac netreba dodávať. Moby je naozaj príjemný človek, dá sa s ním inteligentne porozprávať o všeličom. Mal som možnosť mu položiť pár otázok. Keď sa dostanem k spracovaniu surového nahratého materiálu, dám to von. Už čoskoro si náš rozhovor budete môcť prečítať na stránkach housemusic.sk.

4. Na čom v súčasnosti pracuješ ako producent ?
Vzľadom na moje ležérne tempo práce je toho celkom dosť. :-) Chystajú sa nejaké releasy, nedávno som dokončil remix pre Martina Greena, ktorý namixoval náš druhý podcast, vonku je aj remix pre Tracy, ktorý je voľne dostupný na Kaizelsovom skvelom netlabeli Melodica. Okrem toho je v príprave samostatné EP pre Bollove Soluble aj EP na labeli Seta. Konečne by tak mal po rokoch od svojho vzniku oficiálne uzrieť svetlo sveta môj track Takataka, o ktorom sa Michal Breeth už v dobe jeho vzniku vyjadril, že  “…je to to najlepšie čo som doteraz od slovenského producenta počul” a je jeho veľkým podporovateľom. Pre rok 2011 som na ňom ešte popracoval a trochu oprášil prach doby, ktorý naň za tú dobu napadal. V poslednej dobe sa črtá aj producentská spolupráca s dánskym producentom a samotným majiteľom rešpektovaného labelu Noirmusic v jednej osobe. Spolu s Noirom sa chystáme popracovať na mojom rozrobenom tracku “For Days”, ktorý ho zaujal na mojom Soundcloud profile. Na výsledok na veľmi teším. V pláne sú aj ďalšie veci, z nich môžem prezradiť pikošku v podobe chystaného remixu pre českú djskú legendu Dja Trávu a jeho projekt Significant Other. Jeho “Magic City Prague” už mám s jeho odobrením rozpracovanú v počítači. :-)

5. Hovori sa  že Slovenská  tanečna scéna upadá. Co si myslíš o tomto tvrdeni?
Jednoduché to nie je nikde, aj keď u nás je situácia naozaj špecifická. Nie som z tých, čo sa sťažujú, radšej sa sústredím, aby som to čo robím robil naďalej kvalitne. Neponúkam nijaký zázračný recept na jej oživenie, jednoducho pracujem v takých podmienkach, aké mám. Či už ako producent, dj alebo promotér. Trendy sa menia, napríklad teraz to ťahá drum n bass, veľa mladých ľudí do toho naskakuje. Mnohí si pamätáme doby, keď zas mládež šalela z hardtechna. Trendy prichádzajú a opadajú. Z môjho pohľadu houseová scéna u nás naberá nový smer – v poslednej dobe tu vzniklo viacero kvalitných labelov, rastú tu dobrí producenti. Celkom paradoxne sa im väčšieho uznania za ich prácu dostáva skôr v zahraničí ako u nás doma, ale to tiež nie je žiadna novinka. Vzľadom na našu mentalitu sa nedá očakávať, že sofistikovanejšie hudobné žánre budú u nás mainstream. Ale stále je to dobrý signál, že podhubie scény je zdravé, funguje a vyvíja sa aj mimo hlavného diania.

6. Pár slov o tvojom aktuálnom housemusic.sk podcaste, ktorý sa ti podla môjho skromného odhadu celkom vydaril…
Tak to ti ďakujem. Po dlhšej dobe som opäť zavítal do Amsterdamského recordshopu Rush Hour a objavil tam pár kúskov, ktoré môžeš počuť aj tu. Všeobecne ma to v poslednej dobe stále viac ťahá do deepovejších vôd a pomalších BPM. Aj tu som začínal na naozaj ležérnych 112 a maximum som dosiahol ku koncu, keď som sa priblížil 123 BPM. Ja to vidím tak – čím pomalšie tempo, tým viac priestoru je medzi beatmi. Napríklad na hľadanie nových tanečných pohybov. :-) Snažil som sa vyselektovať tracky, ktoré napriek pomalšiemu tempu dokážu zaujať posluchovo a napriek menšej rýchlosti majú potrebnú dávku energie. Mnohým sa to slovo energia spája práve z rýchlosťou, týmto kontrastom som chcel ukázať, že táto rovnica nemusí zákonite platiť. Ďalším kritériom boli kontrasty v náladách v samotných skladbách, ktoré som vybral – na jednej strane temnejšie pasáže sa tak v jednom tracku striedajú s euforickými a veselými či pre mňa typicky melancholickými. Vďaka tomu má set svoj vývoj a dynamiku a nie je len ďalšou zbierkou trackov určených pre plný klub baviacich sa ľudí. V ideálnom prípade by som takéto veci najradšej hral všade, ale nie vždy sa nájde dostatočne otvorené publikum, zvlášť u nás…

Southboy sa najbližšie objaví už tento piatok 5. augusta v Bratislavskom klubíku Radosť na akcii Twisted aj s dvojicou Holanďanov Thomas Cantus & Menjabin.

Viac jeho výtvorov nájdete na: www.soundcloud.com/southboy

Housemusc

Zdroj: Housemusic.sk
Publikoval: Redakcia GREGI.NET