Zlatý žobrák 2012 – záver!

V sobotu večer odovzdali ceny 18. ročníka Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák Košice 2012. Na jeho v poradí už 18. ročník sa prihlásilo viac ako 130 účastníkov z 22 krajín Európy a USA. Súčasťou bola aj filmová prehliadka v Ster Century Cinemas Európa na plátne, ktorá ponúkla výber z európskej produkcie posledných rokov.

Objavili sa v nej filmy z Nórska, Poľska, kolekcia balkánskych filmov a nechýbali ani novinky ruskej kinematografie, Dokumentárna dráma z obdobia II. Svetovej vojny Stužková na mínovom poli a na ňu nadväzujúci hraný film Farebný valčík, ktoré do Košíc priviezol Michail Alexejev z Moskvy, šéf nadácie pomoci rozvoju kinematografie. „Takéto malé festivaly majú rodinnú atmosféru. Cítim sa tu príjemnejšie ako na Moskovskom festivale, kde je čoraz viac studenšia nálada,“ pochvaľoval si Michail Alexejev, ktorý ponúkol riaditeľke festivalu Eve Dekanovskej možnosť spolupráce s ruským televíznym festivalom odohrávajúcim sa na Jalte.

„Ide o rovnako prestížne podujatie. Otvárajú sa tu možnosti prezentácie slovenskej produkcie v Rusku. Budeme o tom ešte na diaľku rokovať,“ prezradil Michail, ktorý sa rovno z Košíc ponáhľal do Moskvy, kde sa začína veľký filmový festival na ktorom participuje. Toho roku opäť na festivalovej pôde vznikli nové spolupráce na európskych projektoch. Zaujímavou bola aj návšteva Piera Bordina, riaditeľa veľkého festivalu v rakúskom kultúrnom komplexe Carnuntum nachádzajúcom sa neďaleko Bratislavy, ktorý má záujem na budúcom ročníku festivalu v rámci sprievodných kultúrnych podujatí uskutočniť v Košiciach v spolupráci s Nadáciou City TV, podujatie, ktoré bude akousi poctou gréckej filmovej herečke a bývalej ministerke Meline Mercuriovej, ktorá bola zakladateľkou nadácie Európske mesto kultúry.

V rámci panelových diskusií rezonovali témy nových médií a sociálnych sietí – a participatívnych médií, čiže takých staníc, ktoré si vytvárajú sami občania. O tom ako sa vyznať v mediálnej džungli a mediálnej gramotnosti hovoril Paul Mihailidis z USA. Spomenul napríklad aj to, že internet je platformou, na ktorej sa neraz prekračujú hranice a môžu dostať veľký význam aj menšinové názory, často aj extrémistické. No na druhej strane pomáha organizovať komunitu a zohráva veľkú rolu v hnutiach odporu, príkladom je Arabská jar, alebo „okupácia wallstreet. Ako sa však zhodli všetci účastníci tohto panelu, televízia sa nemusí obávať konkurencie internetu, pretože stále ide o najspoľahlivejšie médium, keďže internet prezentuje často jednostranné a neoverené názory. Pre televíziu, a najmä komunitnú, však technologické novinky môžu byť nástrojom ešte lepšieho informačného servisu.

Medzinárodná osemčlenná porota pracovala pod vedením Ed Baumeistera a hodnotila filmy rozdelené do troch sekcií – Lokálna televízia, produkčná spoločnosť a mladý autor. Do súťažnej filmovej časti sa dostalo takmer 80 filmov z 19-tich krajín . A nešlo len o lokálnu produkciu, ale aj o produkčné spoločnosti a nezávislých mladých autorov.

Prezident poroty, Ed Baumeister povedal, že jednoducho nebolo dosť cien na uznanie všetkých kvalitných súťažných filmov. “Napríklad spomeňme krátky film z Bosny. Nie je o vojne. Nie je o napätí medzi skupinami. Nie je o politike. Je o láske. A je to veľmi pekný film o láske. Ale mali sme len určitý počet cien. Je to smutné a ťažké. Ale od teraz hocikedy budem rozmýšľať o Bosne, budem myslieť na lásku.” Medzinárodný festival lokálnych televízií je projektom nadácie City TV, ktorá má sídlo v Košiciach.

Zdroj: Nadácia City TV
Publikoval: Redakcia GREGI.NET