Žákovic Open 2011: Kapela Mig 21 chce vzbudzovať rešpekt a smiech zároveň!

„Prvá zvuková skúška vo vzduchu ukázala, že sa chlapci navzájom nepočujú,“ píše sa na oficiálnej stránke pražskej skupiny MIG 21. Odkedy kapela na čele so spevákom a zároveň známym hercom Jiřím Macháčkom vznikla, uplynulo takmer trinásť rokov.

Humoru sa nevzdali a tak ako je vtipne ladená ich webová stránka, sú písané aj ich texty a nakrútené ich videoklipy. Koncerty MIG 21 sú špeciálne tým, že sa na nich fanúšikovia zabávajú, tancujú a na tvárach sa im zračí úškrn, ktorý spôsobil nejaký Macháčkov choreografický prvok, či vtip.

Kapela vydala zatiaľ tri štúdiové albumy, a to Snadné je žít (2001), Udìlalo se nám jasno (2002) a album Pop Pop Pop (2004). Medzičasom vytvorila v roku 2010 hity ako Máma se vrací, či Na zotavenou, ku ktorým existujú aj klipy. Kapela Mig 21 vystúpi na letnom festivale Kozel Žákovic Open v sobotu večer 23. júla. Festival sa koná v Trenčianskych Bohuslaviciach a začína už 22.júla.

Prečítajte si rozhovor s lídrom kapely Jiřím Macháčkom, ktorý pripravila Regina Annušová z tímu Žákovic Open a nezabudnite si na tvári úškrn.

Mig21

Naznačuje názov skupiny Mig 21 váš nesplnený detský sen stať sa pilotom stíhačky, či skôr odzrkadľuje hudbu, z ktorej majú vaši fanúšikovia nadnesené pocity?
Tìžko říct, při hledání názvu jsme chtìli, aby budil jak respekt, tak i smích. No a nic lepšího nás nenapadlo.

Vaše texty sa vyznačujú ušiam lahodiacou zvukomalebnosťou a veľkou nápaditosťou. Viete si predstaviť, že by ste do hudby nezapojili humor a hravosť?
Nevím. Jen se tak snažím poslouchat o čem ta písnička vlastnì je a hledám slova podobnì jako houbař hledá houby. Sám se vìtšinou divím, co z toho vyleze. Za dùležité považuji, že mì to pořád ještì baví.


Vaše skladby sú zväčša veľmi veselé. Vytvorí Mig 21 niekedy v budúcnosti aj nejaký srdcervúci song plný žiaľu?
Určitì.

Ste známy svojimi gitarovými sólami na špeciálnej nafukovacej gitare. Nie je hra na takýto nástroj riskantná? Nestalo sa vám ešte pri živelnej hre, že by vám na pódiu pukla?
Spíš se bìhem koncertu nenápadnì vyfukuje. V takových momentech ale přivolávám na pomoc našeho technika, který se stará o kondici všech nástrojù na podiu. A vzápìtí nastává operativní dofukování.

Na festivale Kozel Žákovic Open ste už tradičným hosťom. Čím prekvapíte slovenských fanúšikov tento rok?
Že nepřijedem. Ne, dìlám si srandu. Máme nìjaké nové kusy, jsme stále ve stejném složení a na festival se jako vždy tìšíme.

Do Trenčianskych Bohuslavíc prídete malotraktorem alebo stíhačkou?
Ano :).

www.facebook.com/zakovicopen
www.zakovicopen.sk

Zdroj: Žákovic open
Publikoval: Redakcia GREGI.NET