Zákon lásky o queer manželstvách má u nás ešte naliehavejšieposolstvo, ľudia ho môžu podporiť.

Spolurežisérka úspešného filmu V sieti, Barbora Chalupová, debutuje tragikomickým dokumentom o ceste zákona, ktorý má vplyv na státisíce Čechov. „Zákon lásky“ zaistí manželstvo všetkým bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. Podporuje ho v tom väčšina občanov. Komu teda návrh vadí? Distribučná spoločnosť Film Expanded výnimočnú novinku prináša na jeseň do slovenských kín. Jeho premiéra je naplánová na 7. október počas Filmového festivalu inakosti. K jej ceste môžete pomôcť aj vy, ak podporíte kampaň na Startlabe. Narozdiel od Česka na Slovensku nie sú legalizované ani len registrované partnerstvá. Slovenská republika tak patrí k posledným štátom EÚ, ktoré nemajú žiadnu právnu úpravu pre páry rovnakého pohlavia. V slovenskom kontexte je preto posolstvo dokumentárneho filmu Zákon lásky ešte naliehavejším.

Film vstúpi do slovenských kín v čase predkladania návrhu zákona v Parlamente Slovenskej republiky, ktorý pojednáva o životných partnerstvách a právne ošetruje spolužitie párov rovnakého pohlavia. Film Zákon lásky by mohol byť cenným príspevkom do vzniknutej celospoločenskej diskusie a napomôcť k dosiahnutiu spoločného cieľu priznania základných ľudských práv členom LGBTI+ menšiny.

„Dlhoočakávaný film spolurežisérky veľkého kino hitu V sieti sme sa rozhodli vziať do nášho distribučného katalógu len veľmi nedávno, a to najmä pre naliehavosť témy zrovnoprávnenia queer manželstiev, ktorá v našej konzervatívnej krajine rezonuje azda ešte viac, než v Česku. Premiérujeme nikde inde, než na FF inakosti a hneď na premiérunadväzujeme celoslovenskou kino i alternatívnou distribúciou,” povedal Matej Sotník, spoluzakladateľ a kreatívny riaditeľ spoločnosti Film Expanded. „Film potrebuje široké nasadenie. Keď nás ľudia podporia cez crowdfundingovúkampaň, je isté, že okrem toho, že film bude v mnohých slovenských kinách, bude mať aj zásadnejšiu rezonanciu vo verejnom priestore a uvidí a tým pádom ho uvídí viac ľudí. Budeme vďační všetkým tým, ktorí/é sa tak rozhodnú.Už teraz sme vďační kľúčovým inštitúciám, ktorí sa za film a kampaň postavili, ako sú Dúhový Pride Slovensko, platformy Tepláreň či Queer Slovakia a takisto Iniciatíva Inakosť,” dodal Sotník.

Synopsa filmu

Dokumentárna tragikomédia o ceste zákona, ktorý má vplyv na státisíce Čechov. „Zákon lásky“ zaistí manželstvovšetkým bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. Podporuje ho v tom väčšina občanov. Komu teda návrh vadí? Aaký je rozdiel medzi manželstvom a registrovaným partnerstvom? S napätím sledujeme výpravu naprieč českou spoločnosťou, ktorá vedie od zberu podpisov petície, cez televízne hádky až po diskusie na pôde parlamentu predkľúčovým hlasovaním. Náraz progresívnych a konzervatívnych častí obyvateľstva je vidieť v exhbícii politikov. Nevzdelanosť, obavy, strach a neschopnosť urobiť akékoľvek rozhodnutie však nie sú to jediné, čo bráni prijatiu zákona. Sú Česi naozaj tak liberálni, ako sa prezentujú? A zvíťazí u nich nakoniec láska nad lžou a nenávisťou?

Producentom filmu je česká produkčná spoločnosť Silk Films a producentky Martina Štruncová a Pavla Klimešová. Koproducentom filmu je Česká televize a spoločnosť Magic Lab. Film vznikol s finančnou podporou Státního fondukinematografie.

Link na kampaň: http://bit.ly/3tRGfhQ
Trailer na film: https://youtu.be/-rtRz1dbDvs
Facebook stránka distribútora: https://www.facebook.com/filmexpanded
Instagram stránka distribútora: https://www.instagram.com/film.expanded/
Web stránka distribútora:https://www.filmexpanded.com

Zdroj: TS