Zahynula speváčka skupiny Noisecut – Bety K. Majerníková!

Pri dopravnej nehode dnes ráno zahynula Alžbeta „Bety“ Majerníková. Bety bola speváčkou skupiny Noisecut, šperkárkou a vysokoškolskou pedagogičkou.

Ráno to vyzeralo ako jedna z tragických správ, ktoré sa objavujú v agentúrach. Písalo sa v nej, že medzi obcami Vajnory a Čierna Voda došlo k tragickej dopravnej nehode. Krátko popoludní sa začali objavovať informácie, z ktorých sa, žial, potvrdilo, že v aute sedela speváčka Alžbeta „Bety“ Majerníková zo skupiny Noisecut.

Dušan Vančo – Rádio_FM – „Jej hlas ma fascinoval od nahrávok s Happy Melon. Ako Betinu Majerníkovú som ju zachytil v prvých – pre mňa až svetovo znejúcich – domácich skladbách. Bety som po prvýkrát stretol v štúdiách Rádia_FM. Vtedy ešte skupinu Noisecut príliš veľa ľudí nepoznalo. Písal sa rok 2004. A ja som vtedy zase netušil, že je uznávanou výtvarníčkou a šperkárkou. Neskôr, keď sme v rádiu premýšľali nad cenami za hudbu, oslovili sme práve Bety. Prišla s návrhmi, ktoré mám doteraz odložené. V skicách bola pyramída, starý magnetofón a nakoniec aj postava junáka s hlavou v tvare rádia. Hneď nám napadlo: „Áno, toto budú ceny Radio_Head Awards!“ Kúsok z Bety je tak v každej soške, ktorú majú ocenené kapely v skúšobniach. Neviem, nemôžem a nedokážem napísať viac, než by ste napísali vy, ktorí ste s ňou boli denne. Dovoľte mi aspoň v mene tímu Rádia_FM i jeho poslucháčov vzdať Bety Majerníkovej poctu. Pre mňa osobne i pre Rádio_FM znamenala niečo veľmi špeciálne.“

Predstavenie albumu Háj & Lov - Noisecut - Ján Vlk - Dreamwolf

Biografia

Alžbeta Majerníková študovala u profesora Karola Weisslechnera na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Kov a Šperk. Absolvovala študijné pobyty v sklárskom ateliéri na University of Sunderland a tiež štúdium šperku a brúsenia drahých kameňov na FH Idar Oberstein.

Následne pôsobila ako asistentka v ateliéri Kov a Šperk na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde získala v roku 2007 doktorát za prácu zaoberajúcu sa pôvodnosťou umeleckého diela v globálnej spoločnosti. Svoje práce vystavovala na Slovensku aj v zahraničí. Za svoju tvorbu získala niekoľko cien, napríklad Kruhy na vode 2005 či Designblok 2008.

So skupinou Noisecut vydala štyri štúdiové nahrávky – Landscapes (2003), Deň za dňom (2005), BLIIIZKO (2008) a Háj & Lov (2011). Za tretiu a štvrtú nahrávku kapela dostala poslucháčsku cenu Radio_Head Award v kategórii Album roka. Za singel Mariena (vytvorený spoločne s Jánom Boleslavom Kladivom) im hlasovanie poslucháčov Rádia_FM vynieslo cenu Radio_Head Award za najlepší singel roka 2010.

Majerníková po sebe zanechala manžela Michala Kostovského a syna Šimona, ktorý sa narodil vlani v októbri.

Bety K. Majerníková
*17.11. 1978 – † 22.5. 2012

Zdroj: Sme.sk, Rádio_FM, Youtube.com, Pohodafestival.sk
Foto: Ján Vlk – Dreamwolf
Publikoval: Redakcia GREGI.NET