Vyprodaná Štěrkovna Open Music zažila nejlepší ročník, za rok přijede například Divokej Bill či Rybičky 48

Vyprodaný, barevný a nejlepší. Tak by se třemi slovy dal popsat letošní ročník festivalu Štěrkovna Open Music, který v noci na neděli skončil v areálu Hlučínského jezera v Hlučíně na Opavsku. Vystoupily na něm například kapely Lucie, Mirai či Chinaski. Ale i Cirk la Putyka, Pražský výběr či Václav Neckář. Pořadatelé od 1. srpna spouštějí předprodej vstupenek na rok 2024. Oznámili, že za rok v Hlučíně vystoupí třeba Divokej Bill, Rybičky 48 nebo Vojtěch Dyk se svým projektem D.Y.K.

„Po dvou letech jsme se vrátili do Hlučína na břehy jezera. Ty jsou nyní krásně opravené. Jezero bylo hlavní hvězdou našeho festivalu už od jeho vzniku. Nyní je ale lesk této hvězdy ještě jasnější,“ řekl ředitel festivalu David Moravec. Dodal, že návrat do Hlučína chtěli pořadatelé pojmout nejen jako velkou oslavu hudby. „Hodně jsme se zamysleli nad areálem. Jeho dispozicemi. Hledali jsme možnosti, jak zvýšit komfort návštěvníků. Chtěli jsme krásný, barevný a dobře uspořádaný areál. A zároveň v co největším rozsahu zachovat výhledy na vodu,“ řekl.

Druhý z ředitelské dvojice Matěj Ostárek dodal, že vizuální dojem málem pokazila nepřízeň počasí. „Během stavby areálu tři dny intenzivně pršelo. Nákladní auta navážející nejrůznější materiál a zboží rozjezdila promočenou půdu. Všude bylo bahno a špína. Museli jsme tuto situaci řešit. Bahno se podařilo odvést a aby se netvořilo znovu, zpevnili jsme jej dovezeným drceným kamenem. Komunikace se čistily, kaluže odsávaly. Takže když pak lidé přišli, všude bylo sucho. Jako by nespadla ani kapka,“ doplnil.

Pořadatelé přesnou návštěvnost neuvádějí. Festival byl ale vyprodaný. Letos se zaměřili i na trvalou udržitelnost. Společně s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava mapovali jaký odpad na akci vzniká a hledají jak jej co nejefektivněji vytřídit a znovu využít. „Investovali jsme také do výzdoby areálu. To jsme v minulosti příliš neřešili, ale i toto je cesta jak návštěvníky zaujmout natolik, aby se za rok vrátili. Do prostoru jsme umístili několik designových a světelných objektů. Tímto směrem se budeme ubírat i do budoucna,“ řekl Moravec

V příštím roce se hudební přehlídka na břehu Hlučínského jezera bude konat od 25. do 27. července. Předprodej pořadatelé odstartují 1. srpna. Zájemci, kteří si je chtějí koupit přímo od pořadatelů a sdělit jim své čerstvé dojmy, mohou od 16:00 zamířit do Hospody 56 v Hlučíně. Za rok vystoupí Divokej Bill, Rybičky 48 nebo Vojtěch Dyk se svým projektem D.Y.K.

Zdroj: TS