Vrbovské Vetry 2023: Predstavenie výbornej hudobnej zostavy

Festival Vrbovské Vetry je známy množstvom skvelej zábavy, zároveň však neustále udržuje vysokú latku hudobnej časti. Aj tentoraz sa 1. júla na štadióne vo Vrbovom predstaví parádna kvalita. Nech sa páči, krátke vizitky.

PARA    Poprocková klasika z Bratislavy. Čoskoro bude na scéne už takmer 30 rokov, na konte má 6 albumov, 2 DVD, hity ako Abstinent či Otec. Nedávno si fanúšikovia mohli vychutnať aj nový singel To okolo nás, štyri roky od vydania albumu Našou krajinou. Para pôsobí na klubovej scéne, chalani majú za sobou mnoho úspešných turné po celom Slovensku. Na Vrbovské Vetry majú mnoho spomienok, Lasky napríklad spomína aj na zlomené rebrá po menej vydarenom skoku z pódia medzi fanúšikov…  :o)

MŇÁGA A ŽĎORP    Česká rocková kapela z Valašského Meziříčí (presnejšie odtiaľ pochádza zakladajúce jadro skupiny). Patrí medzi najvýraznejšie hudobné kapely českej porevolučnej éry. Formovala sa už začiatkom 80-tych rokov, spočiatku vystupovala pod názvom Slepé střevo. Do povedomia ju vystrelil predovšetkým hit Hodinový hotel z debutového albumu nazvaného príhodne Made in Valmez (1991). Posledný, už štrnásty radový album Třecí plochy vyšiel v októbri 2019. Frontman skupiny Petr Fiala vytvoril aj samostatné albumy Nečum a tleskej! a Je čas. Ak neviete – zvláštne znejúce slová tvoriace názov skupiny pochádzajú zo sliezskeho dialektu, znamenajú „blato“ a „staré krámy“.

BEZ LADU A SKLADU.    Slovenský underground v pravom zmysle slova. V Trenčíne vyhrávali už v roku 1985. Rytmická, ale i kakofonická hudba, metaforické texty. A odvážna kritika politického komunistického režimu už v 80. rokoch. Americký denník New York Times ich v roku 2009 zaradil medzi „skupiny, ktoré prispeli k pádu železnej opony“ v štátoch bývalého komunistického režimu. Jej členov nazval „hudobníkmi, ktorí vyčnievali spoza železnej opony“. Všetko šperkuje špecifický vokál speváka a kľúčovej postavy Miša Kaščáka – ten mal v čase vzniku kapely iba 13 rokov. Bez ladu a skladu – to je aj typická vizáž: čierne obleky, úzke kravaty, biele ponožky či tmavé okuliare. K tomu všetkému ich – rovnako ako hudobne – inšpirovala iná trenčianska undergroundová skupina Chór vážskych muzikantov. BLAS vydali tri štúdiové albumy, z rozpadnutej formácie sa neskôr zoskupila kapela Neuropa. BLAS v súčasnosti hráva už iba na príležitostných akciách a utajených koncertoch – aj preto bude ich účasť na Vrbovských Vetroch 2023 pre všetkých mimoriadnym cukríkom.

KARPATSKÉ CHRBÁTY    Domáca rocková alternatívna nemôže chýbať! Kapela typická na prvý pohľad humorným a recesistickým vystupovaním. Poslucháč, ktorý ide do hĺbky, však zistí, že Chrbáty sú aj o inom. Pod nánosom humoru sú vážne témy, z ktorých ide aj mráz po chrbte. Úprimnosť, sociálne problémy, mix slobody v textoch Branislav Jobusa, dravá a nekompromisná gitara Miroslava Kusého (zosnulého, ale stále hudobne prítomného), a spoľahlivo šľapajúci tandem basa-bicie: Roman Klčo-Peter Hrdina. To je záruka hudobného zážitku aj pre najnáročnejšieho poslucháča. Kapela vznikla v roku 1982 pod názvom Veget, ktorý bol v časoch neslobody zakázaný a preto zmenený v roku 1986 na Karpatské chrbáty, čo znamenalo: Karpatské (druh alkoholického nápoja) a Chrbáty (vyskočte nám na chrbát).

CHIKI-LIKI-TU-A    Prešovské tornádo si ide svoje. A udivuje ako vždy: Posledný sedempesničkový album Venované pamiatke budúcich zosnulých, vytvorený príznačne v koronačasoch, zložili a nahrali za 48 hodín. So štyrmi nomináciami sa hneď zaradili medzi najväčších favoritov cien Radio Head Awards 2021 a napokon aj získali ocenenie za Album roka (predtým aj v roku 2015 s albumom Slzy tvý mámy, Šedivý a spol.)

„Minulý október 2020. / Chudoba začína umelcov kácať. / Záchrana prichádza v poslednej chvíli. / Či sme sa, FPÚ, vtedy mýlili?“ spieva Ľubo Petruška do rytmickej gitary, kým na pozadí sa ozývajú dozvuky „ejtisáckeho“ amerického hitu Eye Of The Tiger. Miniatúrna skladba, ktorú tento gitarista a spevák vymyslel cestou do štúdia, otvára práve ich spomínaný aktuálny album. Vitajte naspäť vo svete prešovskej alternatívnej legendy Chiki liki tu-a, ktorá 1. júla nebude chýbať v strede sveta a vesmíru vo Vrbovom.

FEELME    Pre milovníkov škatuliek – inštrumentálny crossover. Idea kapely vznikla ešte koncom 90.-tych rokoch v hlave Pettra Pittnera, v roku 2002 dali prvý jam s Tomasom, potom druhá skúška s jeho bratom Lacom a Feelme boli na svete. Trio posadnuté myšlienkou spracovať filmové témy trocha/dosť netradičným spôsobom sa zavrelo do skúšobne v domácom Pezinku. Za veľmi krátky čas vznikol ucelený koncertný program “21st CENTURY SONGS” zahŕňajúci viac ako 21 filmových tém (napr.: Das Boot, Knight Rider, Lost In Space, James Bond, Pulp Fiction…). V októbri 2004 je časť zachytená na rovnomennom promo live video CD. Skladby majú danú svoju základnú štruktúru a aranže, avšak dosť veľký priestor je ponechaný improvizácii priamo na pódiu. Hoci väčšinou ide o známe melódie, kapela ich upravila do neobvyklých verzií, s prvkami metalu, funku, fusion…

PII JEM    Plnokrvný malokarpatský funk, akčné koncerty! Ani jedna noha či ruka nezostane v kľude. Svojráznosť textov Petra Tarkaya zvyčajne zabezpečí, že refrén len tak ľahko nedostanete z hlavy… Stereotypné zvuky mesta sa zmenia na známe skladby. Pii Jem stavia na zvukovej i koncepčnej pestrosti. A hrajú predovšetkým pre radosť duše, to je neprehliadnuteľné. Kapela frčí na scéne už od roku 2006, vtedy ešte pod názvom Pii Jem-Matelko-Malevil. Odohrala množstvo koncertov po festivaloch a kluboch na Slovensku i v Čechách. Po pár rokoch hibernácie sa zmenila zostava, prišli Martin Andráš (tiež člen Sounds Like This) a Robo Szegény (Hudba z Marsu). Živelnosť a energia všetkých členov kapely sa prejavila aj na koncepte nového albumu Funk T.V.

ILLUSE    Mladé nádeje po stovkách hodín strávených v štúdiu vydali singel Žíznim. Hlboká daždivá jesenná tma podnietila vznik tejto piesne o človeku sledujúcom chaos okolo seba. Vo videoklipe je však aj celkom horúco. Na nahrávaní a celkovej produkcii sa podieľala samotná kapela pod záštitou jej člena Ondreja Jobusa. Skladba sa nesie v tajuplnom melancholickom podtóne, plnom dramatických emócií a zvratov. Takto by sa dala opísať celá tvorba kapely, ktorá rada experimentuje so zvukom živých nástrojov. Po úspešnom vystúpení na prvoaprílovom Vítaní jari sa tak opäť predstavia vo Vrbovom.

VRBOVSKÍ VÍŤAZI    Braňo Jobus – spev a „hajzlový kopák“ a jeho Pán brat Andrej Budislav Jobus – inštrumentár bizarných, prevažne dýchacích hudobných nástrojov, ktoré zhotovuje zásadne len z umelohmotných rúrok, rúr, hadíc, plastikových fliaš, či zo starého vysávača (napr. 3ZKTDZV čiže Zúrivý karpatský trojhlavý drak z Vrbového, alebo OPVHNSSDRVDS čiže Odkaz pre výrobcov hudobných nástrojov: Strčte si do rici vaše drahé saxofóny, alebo šesťmetrový Ropovod Družba, či Gajdy modzgocucky a i.)

DŽUKEBOX LIVE    Bársjaký Jukebox nájdete v bársjakom podniku, šenku. Ale poctivý živý Džukebox vám ponúknu jedine Vrbovské Vetry! Džukebox roky rokúce vedie Martin Waldo Valášek, verejnosti dôverne známy zo svetoznámeho videoklipu Valdo nosil ciment od jednočlennej kapely Abusus. Džukebox, dôverne prezývaný aj Džukáč“, ti okrem zaujímavých piesní ponúka aj Koleso neščastia“, na ktorom si vytočíš skladbu, ktorú ti džukebox zahrá, ale keď sa nám nechce vytočená pesnička hrať, máme vnútri tzv. kurvítko, s ktorým vieme koleso ovládať aj my. Takže si koleso otočíme na tú pesničku, ktorá nám vyhovuje. Preto názov Koleso neščastia – nikdy nevieš, čo si vytočíš.“ Ďžukebox má aj kluku na ovládanie rýchlosti piesne, tzv. „Verklík“. Repertoár je pestrý a mení sa. Tento rok pribudnú mnohé známe svetové hity, napríklad Mahna mahna (čítaj Maná mana). Džukebox hrá výhradne na Vetroch, koncertný kalendár na tento rok je teda už uzavretý a jediná šanca vidieť nás je na Vetroch 2023! Ako ochutnávku pridávame hymnu Multiorganizácie KRIAK práve v prevedení Džukeboxu live  :o)

https://www.facebook.com/100063650614099/videos/1041623366031119/
https://www.ticketlive.sk/sk/event/vrbovske-vetry-01-07-2023

Zdroj: TS