Vladimír Mišík se dělí o svůj Životní režim.

Čtyři roky po výborně přijaté kompilaci balad Vladimíra Mišíka Královský večer / Royal Evening vyjde legendě domácí hudební scény 25. května u Supraphonu její pokračování. Kolekce čtrnácti písní pojmenovaná Životní režim / Run of the Mill tentokrát nabídne pomyslné best of Mišíkových bigbítových skladeb z let 1976 až 2010.

Naladit se můžete videoupoutávkou zde: https://y2u.be/DvQoUS0QcXA

Podobně jako v případě Královského večera, ani Životní režim není obyčejným výběrem bez ladu a skladu. Vznikal totiž podle podobného principu jako v roce 2014 vydaný výběr balad, když jej Vladimír Mišík sestavil sám dle svého vztahu k jednotlivým skladbám. Není to tedy pořadí ani chronologické, ani abecední, nýbrž takové, které vychází z citu pro souhrný poslech všech zahrnutých skladeb. „Princip je jednoduchý. Vyšlo několik kompilací, a aby tato měla smysl, umanul jsem si, že sestavu udělám sám,“ dodává k tomu Mišík.

S Královským večerem aktuální novinku pojí ještě jedna zásadní věc a to její vizuální podoba. Opět se o ní totiž přičinili Karel Haloun a Luděk Kubík z grafického studia 3. dílna, kteří kompilaci dali rozměr papírové DVD krabičky. Díky tomu o to více vyniká její vizuální jedinečnost. Dvaapadesátistránkový boolet nabízí komplet všech českých textů z pera samotného Mišíka, ale též Jiřího Dědečka, Václava Hraběte, Jiřího Suchého, Vladimíra Merty či Jiřího Kainara a jejich anglických překladů, o které se postarala Ivana Fraňová. Vše pak skvěle doplňují Halounovy grafiky, výborně souznějící s Mišíkovými tóny a slovy.

„S výtvarníkem Karlem Halounem spolupracujeme už spoustu let, vlastně úplně od začátku. Řekli jsme si, že obalu zase dáme formát DVD, do bookletu doplníme texty a to i jejich překlady do angličtiny… až z toho vlastně vznikla kniha poezie. V tomhle formátu se texty čtou lépe; když chceme my starší číst texty v klasickém cédéčkovém bookletu, musíme si na to vzít lupu. Proto tedy větší formát. Myšlenka byla taková: tuhle jakoby knihu si vezmete do ruky, pustíte si desku, pohodlně si sednete, třeba se skleničkou – a vznikne tak hezká chvíle. To bych si přál,“ říká k pojetí Životního režimu Mišík.

Co se samotné muziky týče, jak už napovídá podtitul Bigbít 1976-2010, najdeme zde skladby ze sedmi Mišíkových řadových alb mapující úctyhodných čtyřiatřicet let Mišíkovy sólové tvorby. Vedle titulní písně nechybí Taxůvka, Bazar, Jednohubky, Šmajdák, Jam session nebo Cajun, tedy rockovky s flamengovským šmakem, národem milované klasické poloakustické „mišíkovky“, typické hořkosladké blues i zábavně funkční skoro reggae či skoro jigy.

Z výše uvedeného je jasné, že stejně jako Královský večer, je i Životní režim potěchou pro ucho i oko. Zároveň je tato kompilace také do určité míry i lidskou generační výpovědí hodnou prvotřídního muzikanta, skladatele i básníka a výjimečného člověka, kterým Vladimír Mišík bez sebemenších pochyb je.

 

Vladimír Mišík:   Životmí režim / Run fo the Mill, Bihgbít 1976  – 2010

 1. Taxůvku jsme chytli (Vladimír Mišík / Vladimír Mišík)
 2. Životní režim (Vladimír Mišík, Petr Pokorný / Jiří Dědeček)
 3. Bazarem proměn (Vladimír Mišík / Vladimír Mišík)
 4. Ty II. (Vladimír Mišík / Václav Hrabě)
 5. Jednohubky (Vladimír Mišík / Vladimír Mišík)
 6. Město z peřin (Vladimír Kulhánek / Eva Rudyšarová-Mišíková)
 7. Jen se směj (Vladimír Kulhánek / Vladimír Mišík)
 8. Šero v kavárně (Vladimír Mišík / Jiří Suchý)
 9. Šmajdák a ploužáky (Vladimír Mišík / Vladimír Merta)
 10. Ta láska (Vladimír Mišík / Josef Kainar)
 11. Relativistický zádrhel (Vladimír Mišík / Theodor Adalbert Rosenfeld)
 12. Jam session (Vladimír Mišík / Václav Hrabě)
 13. Páteční cajun (Jiří Veselý / Vladimír Mišík)
 14. Sladké je žít (Vladimír Mišík / Landston Hughes, Jiří Valja)

Zdroj: TS