Vitalita, kvalita, intimita, precíznosť pohybu i humor – to všetko ponúkne v programe festival Bratislava v pohybe

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe ponúkne tohto roku vzorku spektra súčasného tanca v Izraeli. Výber zachytáva vitalitu, kvalitu, precíznosť pohybu, ľahký humor i intímnu výpoveď, to všetko predvedú izraelský súbor Vertigo a umelecké osobnosti Nir Vidan, Niv Sheinfeld a Oren Laor. Osem festivalových večerov, deväť skupín a sólistov v Hlavnom programe potvrdzuje medzinárodný charakter festivalu – tanečníci/tanečníčky pricestujú aj z Belgicka, Talianska a Česka. Na 26. ročníku festivalu vystúpia aj slovenskí umelci. Tohtoročná Bratislava v pohybe sa začne už 4. októbra a potrvá do 22. októbra. Sprevádzať ju bude originálna kampaň, podľa ktorej sa súčasného tanca netreba báť.

V ponuke festivalu bude aj veľmi zaujímavý česko-slovenský večer, v ktorom uvedieme dve výrazné osobnosti oboch scén. Dve sólové performancie v podaní Terezy Ondrovej a Martina Kilvádyho budú určite lahôdkou pre divákov. Sólo Terezy je jedným z troch, ktoré na tohoročnom festivale predstavujú tvorbu mladých choreografov vybraných z ponuky TOP 20 siete Aerowaves a tiež bolo ocenené na Českej tanečnej platforme. Martin uvedie svoje sólo v premiére a dá sa povedať, že bolo vytvorené pre festival a slovenské publikum. Jeho inšpiráciou sú hity slovenskej pop music osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, ktoré osvieži svojim pohybovým majstrovstvom,“povedala umelecká riaditeľka a zakladateľka festivalu Miroslava Kovářová. Spomínaný program sa uskutoční v piatok 14. októbra 2022 o 20.00 hod. v A4 – priestore súčasnej kultúry. Sólo Martina Kilvádyho uvedie festival aj v Žiline v spolupráci s partnermi zo Stanica Žilina-Záriečie, čím druhý rok vykročí aj mimo hlavné mesto.

Slovenským zástupcom v Hlavnom programe je aj zoskupenie mimoOS&KOL. s tanečným kvintetom TETSU(The Energy That Shapes Us), ktoré má byť oslavou pohybu a životnej energie, na programe festivalu je vo štvrtok 20. októbra 2022 o 20.00 hod. v Novej Cvernovke – Telocvični.

Prvý večer bude v utorok 4. októbra 2022 o 19.00 hod. v Sále činohry v Slovenskom národnom divadle (SND) patriť belgickému súboru Peeping Tom. Podľa Miroslavy Kovářovej dokážu na javisku vyčarovať plnokrvné obrazy, silnú atmosféru, ich tanečníci akoby popierali limity pohybu tela. Do Bratislavy pricestujú na festival už po tretí raz, tentokrát s inscenáciou Diptych, ktorá sa okrem iného vyznačuje špecifickou scénografiou pripomínajúcou filmové kulisy.

„Našou snahou bolo zaujať realistickými situáciami a hyperrealistickou scénou a rekvizitami. Od začiatku bol pre nás s Gabriellou veľmi dôležitý príbeh, scenár. Máme radi niečo viac než abstraktný pohyb. Máme radi príbehy, ktoré sa odohrávajú na realistických miestach a radi ideme do hĺbky príbehu,“ povedal pre festival Franck Chartier, ktorý súbor v roku 2000 zakladal a spolu s Gabrielou Carrizo je umeleckým riaditeľom Peeping Tom.

Zámerom dramaturgie festivalu je predstaviť viac umelcov z jednej krajiny, teda ukázať akúsi vzorku spektra tanca danej krajiny. V tomto roku to bude Izrael. „Náš výber je pomerne široký, od predstavenia, ktoré demonštruje úžasnú vitalitu, kvalitu a pôsobivosť tanca ako umeleckej formy v podaní skupiny Vertigo, cez tanečnú performanciu Niv Sheinfelda a Oren Laora, ktorá nám s ľahkým humorom pripomenie hudbu a myšlienky osobností 20. storočia, až po intímnu výpoveď Nir Vidana, ktorý s precíznymi pohybmi tela komponuje presvedčivé obrazy,“ zosumarizovala izraelskú časť Hlavného programu Miroslava Kovářová, ktorá mala príležitosť porozprávať sa pred začiatkom festivalu s Noou Wertheim, ktorá je od roku 1992 umeleckou riaditeľkou Vertigo Dance Company spolu s manželom Adim Sha´alom.

Tvorba je dialóg, aj keď chceš byť veľmi spirituálna a prepojená, si v dialógu so svetom. Tanečníci v období tvorby prechádzali veľmi zlomovými okamihmi. Dialo sa veľa vecí. Niektorí boli v panike, lebo si hovorili, že je to koniec ich kariéry, pretože majú tridsať či štyridsať rokov a ich aktívny umelecký život sa skončil. A ja som tieto pravidlá prírody, ten pohyb smerom dnu a smerom do vesmíru využila. Bolo to veľmi spirituálne a tiché obdobie,“ povedala Noa Wertheim o vzniku inscenácie PARDES, ktorú v nedeľu 16. októbra 2022 o 19.00 hod. predstaviav Sále činohry SND.

Nir Vidan

Komunikačnú kampaň pre festival Bratislava v pohybe robila aj tohto roku agentúra Slovák & Friends, spolu s organizátorkami festivalu sa zamerali na odbúranie predsudkov, bariér a posmelenie publika smerom k súčasnému tancu. „Povedzme si to rovno – ľudia sa súčasného tanca boja. Čítame knihy, počúvame hudbu, sledujeme filmy, podaktorí dokonca chodíme do divadla, ale až tak často nepočujeme – dnes večer si dám súčasný tanec, nepridáš sa?,“ vraví Róbert Slovák, kreatívny riaditeľ agentúry Slovák & Friends. „K najväčším bariéram patrí obava, či vôbec pochopíme, čo sa na javisku odohráva. V kampani sme sa teda zamerali aj na prekonanie strachu a bariér, ktoré ľudí zbytočne oberajú o nové zážitky a emócie,“ približuje Róbert Slovák. Spomínanú kampaň festival komunikuje prostredníctvom sociálnych sietí.

Zdroj: TS