Vidiecke komunity sa stretli pri filmových premietaniach VIFI FESTU.

Víkend patril v desiatich slovenských obciach VIFI FESTU, „VIdieckemu FIlmovému FESTivalu“, ktorý do nich priniesol filmové premietania a množstvo sprievodných akcií. Od piatka 19. júla do nedele 21. júla 2019tak mali miestni možnosť zapojiť sa do celoslovenskej iniciatívy, ktorá si kladie za cieľ spájať lokálne komunity prostredníctvom filmu.

Do projektu sa tento rok zapojili obce Budimír, Bzince pod Javorinou, Červeník, Jedľové Kostoľany, Kláštor pod Znievom, Oravská Polhora, Ostrov, Trakovice, Veľké UherceVoznica. Ich aktívni obyvatelia a obyvateľky si sami zostavili program z ponúknutých možností, technicky zabezpečili premietania a pripravili rôznorodé sprievodné akcie. Medzi tými nechýbali dve premiéry ochotníckych divadelných predstavení, ďalšie dve reprízy už zabehnutých inscenácií, výstavy fotografií, ekologické a cestovateľské prednášky, koncerty, filmové kvízy či tvorivé aktivity a atrakcie pre deti. 

„Je fantastické sledovať, s akým zápalom a nápaditosťou k podujatiu v mnohých obciach pristupujú. Vo viacerých prípadoch sa ukazuje, že VIFI FEST môže stáť na začiatku veľmi zaujímavej cesty a byť nasledovaný ďalšími aktivitami posilňujúcimi komunitný život,“hovorí filmový scenárista Peter Gašparík, autor myšlienky a koordinátor projektu. O zapojenie sa doň už prejavilo záujem niekoľko ďalších obcí, väčšina zo západného či stredného Slovenska. „Veľmi radi by sme rozšírili pôsobenie na východe, čím zároveň vyzývam všetkých obyvateľov tamojších obcí, aby neváhali a čo najskôr sa nám ozvali – všetky potrebné informácie nájdu na našom webe,“dodáva Gašparík.

Podmienkou pre zapojenie je v prvom rade nadšenie lokálnych organizátorov a organizátoriek. Rovnako ako koordinátori, podieľajú sa na príprave podujatia bez nároku na honorár. Vstup na celý program VIFI FESTU je vo všetkých obciach voľný, premietacie a hudobné práva sú kompletne vysporiadané. Podrobnosti o možnostiach zapojenia obce do ďalšieho ročníka VIFI FESTU ponúka webstránka www.vififest.ska s rozhodnutím netreba váhať – príprava letného podujatia začína už na jeseň!

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

Zdroj: TS