Värttinä v Klube za Zrkadlom!

V bratislavskom Klube za zrkadlom vystúpi vo štvrtok 21. marca 2013 úžasná fínska skupina Värttinä, ktorá sa na Slovensku zastaví na svojom turné k tridsiatemu výročiu svojho vzniku.

„Värttinä patrí k stáliciam world music, jej koncerty sú vždy sviatkom plným vášne a radosti z hudby. Sme radi, že ich strhujúca hudba zaznie na Slovensku opäť naživo, komorný priestor Klubu Za zrkadlom sľubuje intenzívny a výnimočný zážitok,“ hovorí Michal Kaščák z agentúry Pohoda Festival, ktorá koncert organizuje.

Värttinä vznikla v roku 1983 ako súbor so šiestimi hudobníkmi a pätnástimi vokalistkami, ktorý sa venoval tradičnej ľudovej hudbe ze region Karelia. Obsadenie sa postupne menilo, no hudobný základ ugrofínskych melódií zostal a aj v novom, modernom šate znie aj dnes absolútne sviežo. Värttinä má za sebou koncerty na všetkých kontinentoch, 14 nahratých albumov, ale napríklad aj spoluprácu na hudbe k muzikálu Pán prsteňov. Skupina získala množstvo hudobných ocenení, naposledy na jeseň Womex Artist Awards, ktorá sa udeľuje umelcovi za výnimočné úspechy v oblasti world music na medzinárodnej úrovni, za hudobnú dokonalosť, spoločenský význam, komerčný úspech či politický vplyv.

“Värttinä vzrušuje, prekvapuje a poblázni publikum na celom svete,” vyjadrili sa o ich koncertoch na BBC. “Absolútna nádhera – priekopnícke, a stále ponorené v tradícii, jasne fínske a pritom svetové,” doplnil časopis Billboard.

Skupina v súčasnosti pôsobí v šesťčlennom zložení – speváčky Mari Kaasinen-Paaso, Susan Aho a  Karoliinu Kantelinen sprevádzajú Matti Kallio na harmonike, flaute a klávesoch, Hannu Rantanen na base a Mikko Hassinen na bicích a perkusiách.

Vstupenky na bratislavský koncert budú k dispozícii v sieti Ticketportal, prvých 50 kusov bude stáť 12 eur, ďalšie v predpredaji 15 eur a na mieste 19 eur.

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke .

Zdroj: Pohoda Festival