V Bratislave po prvý raz vystúpi slávny kanadský hudobník Jesse Cook spájajúci prvky jazzu a flamenca.

Celosvetovo uznávaný kanadský gitarista, skladateľ a producent Jesse Cook sa na začiatku nového roka po prvý raz predstaví slovenskému publiku. Vystúpi za doprovodu svojho Bandu v sobotu 22. februára v bratislavskom Ateliéri Babylon. V role predskokana sa objaví slovenská formácia BlueZodiac. Vstupenky sú k zakúpeniu v sieti GoOut.

Kanadský fenomenálny hudobník Jesse Cook stihol vydať už desať žánrovo rozdielnych albumov a nazbierať celkovo jedenásť nominácii kanadského ocenenia Juno (kanadská Grammy). Z toho získal jedno víťazstvo v roku 2001 za album Free Fall v svetovej hudbe a inštrumentálnych kategóriách. Tiež je držiteľom rôznych prestížnych ocenení a predal celosvetovo viac ako 1,5 milióna nosičov. Vo svojej hudbe sa vyznačuje predovšetkým fúziou world music, a tým, že dokonalo kombinuje prvky jazzu a flamenca. Rád berie svojich poslucháčov na miesta, kde ešte nikdy predtým neboli.

Narodil sa v Paríži kanadským rodičom. Po návrate do Kanady začal Cook navštevovať lekcie gitary. „Môj učiteľ hral flamenco. Potom, keď som navštívil svojho otca vo Francúzsku, býval vedľa Nicolasa Reyes, slávneho speváka z Gipsy Kings. Následne som rovnakým spôsobom videl hrať na rohu ulice cigánske deti. Bolo to, ako keby sa svet sprisahal, aby ma zaujal tento štýl. A čoskoro som bol už od neho závislý. Bol som podmanený čírou virtuozitou a slobodou, kde ľudia mohli hrať čokoľvek, čo chceli a vytvárať tak priestor medzi jazzom a flamencom,“ popisuje Jesse Cook s úsmevom.

Na tento zážitok naviazal štúdiom klasickej gitary na Royal Conservatory of Music, pokračoval na York University a svoje štúdium ukončil na Berklee College v americkom Bostone, kde sa venoval jazzu. Potom precestoval celý svet, aby našiel tóny, s ktorými sa stotožňuje. Vo svojich dielach preskúmava korene flamenca a jeho mnohých odnoží po celom svete. „Hudba sa dotýka našich duší a každá tradícia na svete má svoju vlastnú cestu, ktorou tento úkaz činí. Keď vykročíme za naše kultúrne a geografické hranice, môžeme obsiahnuť celý svet,“ prezrádza svoje motto Jesse Cook.

„Rád hľadám spoločný základ pre rôzne hudobné tradície, priestor, v ktorom sa môže spájať hudba z celého sveta,“ vysvetľuje Cook a pokračuje: „Miesto, kde sa moderné tóny môžu miesiť so starodávnymi. V našich životoch je veľa hraníc. Niektoré vybudovali druhí, niektoré sme si postavili my sami. Kedykoľvek som sa odvážil za hranice svojho života, stal som sa vďaka tomu lepším človekom. Vyrastal som počas studenej vojny, vo svete hraníc a stien. Ale neskôr ľudia začali meniť spôsob myslenia. Steny sa zrútili.  Európa sa zjednotila a ľudia sa stali globálnymi občanmi. Rastúci nacionalizmus dneška využíva naše rozdiely, neoslavuje ich. Sme späť pri budovaní stien a ja toto nechcem.“

Lístky sú v predpredaji k zakúpeniu v sieti GoOut: https://goout.net/sk/koncerty/jesse-cook-and-band+support-bluezodiac/tlake/+kgidn/

Oficiálna webová stránka: www.jessecook.com
YouTube: JesseCook
Instagram: musicianjessecook
Facebook: @JesseCookHQ

Informácie poskytol PR manažér Michal Neffe.