V Bratislave a Košiciach sa uskutoční Týždeň ukrajinského filmu, súčasťou bude aj odborný panel

Začiatkom septembra sa v Bratislave a Košiciach uskutoční prehliadka Týždeň ukrajinského filmu. Divákom ponúkne výber súčasných filmov prevažne o rusko-ukrajinskej vojne, z ktorých mnohé získali ocenenia na medzinárodných festivaloch. Podujatie v Bratislave sa bude konať od 3. do 6. septembra v kinosále Slovenskej národnej galérie, alternatívnom priestore Kina Lumière v čase jeho rekonštrukcie. Po skončení bratislavskej časti prehliadka pokračuje od 7. do 10. septembra v Kine Úsmev v Košiciach. Vstup na prehliadku je voľný.

„Týždeň ukrajinského filmu je dôležitým priestorom pre prezentáciu súčasnej ukrajinskej tvorby,“ hovorí Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ. „Dátum 24. august je ukrajinský štátny sviatok – Deň nezávislosti. Pri tejto príležitosti sa budú na Slovensku v rámci mesiaca ukrajinskej kultúry konať viaceré podujatia, ktoré upriamia pozornosť na Ukrajinu, kultúrnu krajinu, ktorej kinematografia patrí do kultivovaného európskeho priestoru a je oceňovaná na filmových festivaloch po celom svete.“ Bratislavská časť prehliadky uvedie spolu sedem hraných a dokumentárnych filmov, jej súčasťou bude aj odborný panel na tému spolupráce v oblasti filmového priemyslu medzi Ukrajinou a Slovenskom.

Prehliadku v Bratislave otvorí vojnová akčná dráma Myrnyi 21 (2023) režiséra Akhtema Seitablaeva za jeho osobnej účasti. Film vychádza zo skutočného príbehu z júna 2014, keď sa ruské špeciálne služby a agenti snažili presvedčiť vojakov luhanského oddielu pohraničnej stráže, aby prešli na stranu okupantov. Od začiatku plnohodnotnej vojny Ruska na Ukrajine veľký počet členov filmového štábu vrátane režiséra Akhtema Seitablaeva, hercov Maksyma Devizorova a Oleksiia Trytenka vstúpili do Ukrajinských ozbrojených síl a stále slúžia krajine, viacerí členovia štábu počas vojny už prišli o život.

Počas prehliadky sa premietnu tri dokumentárne filmy. Dokument Kraj hrdinov (2022) Artura Lermana je kolektívnym portrétom dobrovoľníkov a dobrovoľníčok s dôrazom na ich hrdinstvo a divákov zavedie do oslobodených miest ukrajinskej armády ako Buča, Vorzel, Hostomel či Irpiň, zdevastovaných ruským vojskom. Dokumentárny film Umenie znovuzrodenia (2021) Vincenta Lefebvreho je situovaný do mesta Popasna v Luhansku v regióne Donbas, ktoré väčšina obyvateľov opustila v reakcii na nepretržité boje. Streetartový umelec Seth sa spojil s miestnymi deťmi, aby spoločne vytvorili veľkolepú nástennú fresku na budove zničenej školy, ktorá symbolizuje odolnosť a odhodlanie žiť uprostred náročných životných podmienok. Dokument Liubomyra Levyckeho Kráčaj za mnou (2022) rozpráva o jedinečnej záchrannej operácii s dronmi, ktorú realizovali ukrajinskí vojaci 93. brigády počas krutých bojov pri Iziume v lete 2022 a vystupujú v ňom skutoční účastníci udalostí.

Zo skutočných udalostí vychádza aj hraná vojnová dráma Ostreľovač. Biely havran (2022) Mariana Bushana. Jej ústredným hrdinom je ostreľovač Mykola Voronenko z Donbasu, ktorému ruskí vojaci po vypuknutí vojny zavraždili manželku a on sa v snahe pomstiť svoju ženu i rodnú zem stane jedným z najlepších ostreľovačov ukrajinskej armády. Vojnová dráma Čerkasy (2020) Tymura Yashchenka sa odohráva vo februári roku 2014. Hlavnými hrdinami sú obyčajní dedinskí chlapci Lev a Myško, ktorí sa z vôle osudu ocitli v službe na mínolovke Vojenských námorných síl Ukrajiny nazvanej Čerkasy a spolu s posádkou bránia svoju česť a svoju vlasť pred nepriateľom. V Bratislave uzavrie prehliadku koprodukčná dráma Predtuchy (2020) Viačeslava Kryštofovyča. Rozpráva príbeh odohrávajúci sa v prímorskom mestečku, ktorého pomalý život je narušený miestnym škandálom okolo nedávno zosnulého muža. Jeho manželka a najbližší priateľ vedia, kde je pochovaný, no v súlade s jeho poslednou vôľou odmietajú prezradiť miesto jeho odpočinku ostatným. Každá postava hľadá odpovede na svoje otázky, ale hľadajú len navonok, a preto sú ich snahy márne.

Podujatie organizuje Ukrajinská štátna filmová agentúra a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Dokumentárne filmy budú uvedené v pôvodnom znení s anglickými titulkami, hrané filmy so slovenskými titulkami a vstup na všetky projekcie je voľný (do naplnenia kapacity kinosály). Po skončení prehliadky v Bratislave sa Týždeň ukrajinského filmu presunie do Košíc.

Viac informácií a program prehliadky Týždeň ukrajinského filmu nájdete na:
https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-17691/informacia-17476

Zdroj: TS