Usporiadatelia Mighty Sounds privážajú do Prahy Rancid a zverejňujú ďalšie mená festivalu!

Festival Mighty Sounds potìší svoje fanoušky v létì nejen v Táboře každoroční porcí toho nejlepšího ze ska, punku, hard coru, rock’n’rollu, reggae a dalších spříznìných žánrù, ale přiveze letos i legendární Rancid na unikátní pražský koncert. Ten se uskuteční 23. července ve Velkém sále Paláce Lucerna.

Rancid, kapela naprosto zásadní pro vývoj punk rocku, letos slaví svoje dvacáté narozeniny, a to ve velkém stylu, vyráží na celosvìtové tour. Hned na samém začátku jeho evropské části se zastaví také v Praze ve Velkém sále Paláce Lucerna, aby vùbec poprvé v historii vystoupila před českými fanoušky. Letos se očekává vydání nové desky téhle živoucí legendy, poslední album nazvané „Let the Dominoes Fall“ vyšlo v roce 2009.

Kromì tohoto koncertu, který určitì potìší každého, kdo kdy přičichl k punku, ohlašuje festival Mighty Sounds celou řadu skvìlých interpretù, kteří vystoupí na táborském letišti o týden dříve, než kultovní Rancid v Praze. Vévodí jim čerstvì potvrzení Biohazard, američtí prùkopníci hard coru. Kromì nich už byl dříve ohlášen famózní folk-punkový zpìvák Frank Turner z Velké Británie, přibyli i mexičtí Los de Abajo, u nás neuvìřitelnì populární Irie Révoltés, španìlští The Locos a celá řada dalších. Aktuální line-up je k vidìní na www.mightysounds.cz.

Rancid

Vzhledem k časové blízkosti festivalu a koncertu Rancid nabízejí pořadatelé jedinečnou možnost zakoupit si na webu festivalu lístky v kombinaci, díky které lze významnì ušetřit a navštívit obì tyto akce. Společný lístek na festival Mighty Sounds a koncert Rancid tak nyní vyjde návštìvníka na 1.400,- Kč. Více informací o prodeji vstupenek na festival Mighty Sounds i na koncert Rancid je možné nalézt na https://www.mightysounds.cz/cz/predprodej-vstupenek/.

Proč nehrají Rancid přímo na Mighty Sounds? Na to za pořadatele odpovídá tisková mluvčí festivalu, Markéta Štechová: „Nìkolik let jsme se snažili získat kapelu na náš festival, ale vždy byl problém s tím, že Rancid v červenci nebyli v Evropì. Poté, co jsme zjistili, že letos zahajují evropskou tour jen pár dní po Mighty Sounds, rozhodli jsme se zrealizovat v Praze samostatný koncert, který budou návštìvníci našeho festivalu moci považovat i za určitou after party letošního ročníku“.

MIGHTY SOUNDS 2012, vol. 8
Central Europe’s Legendary Festival
13. – 15. července 2012
Tábor, Letištì Čápùv Dvùr
Vstupné v předprodeji:
do konce dubna – 820,- Kč
do konce června – 890,- Kč

RANCID (USA)
23. července 2012
Praha, Lucerna, Velký sál
Vstupné v předprodeji: 685,- Kč

Biografie Rancid: Kalifornská legenda Rancid vznikla v roce 1991, kdy dva členové Operation Ivy, Tim Armstrong a Matt Freeman, spojili síly s bubeníkem Brettem Reedem. Na začátku se Rancid vezli na vlnì velkého návratu punk rocku stejnì jako The Offspring nebo Green Day, ale na rozdíl od nich zùstali po celou svou existenci vìrní undergroundu. Už jejich druhé album Let´s Go z roku 1994 (v té dobì už kapelu doplnil i současný kytarista Lars Frederiksen) znamenalo úspìch, ale teprve deska …And Out Come the Wolves, kterou kapela vydala v roce 1995, vystřelila Rancid k neuvìřitelné punkové slávì. Hity jako Time Bomb nebo Ruby Soho dnes patří k naprosté klasice. Rancid pozdìji experimentovali i s dalšími hudebními styly, jako roots reggae, hip-hop, ska, rockabilly (zejména na čtvrtém studiovém albu Life Won´t Wait) a až do roku 2004 neúnavnì koncertovali. Po roční pauze, která následovala, nastala zmìna na postu bubeníka, kdy Bretta Reeda nahradil Branden Steineckert, který s Rancid hraje dodnes. Zatím poslední album kapely, Let the Dominoes Fall, vyšlo v roce 2008 a dohromady se tak Rancid pyšní celkem sedmi studiovými alby. Se čtyřmi miliony prodaných desek jsou jednou z absolutnì nejúspìšnìjších punkových kapel všech dob.

Biohazard (USA) – Brooklynská kapela Biohazard se dala dohromady v roce 1988. Patří mezi prùkopníky hard core kapel, které začaly fùzovat s heavy metalem a vkládat do své tvorby hip hopové elementy. Jejich texty jsou plné drsných příbìhù z ulice, naštvanosti a frustrací. Stejnojmenný debut vydali v roce 1990 na Maze Records, ale v roce 1992 přešli k mnohem vìtšímu vydavatelství Roadrunner Records. K pomyslnému hudebnímu nebi je vyneslo až následné album. Deska Ubran Discipline byla prùlomová. Kytarové riffy, rytmizované vokály na tìžkých, hip hopem ovlivnìných beatech a metal corový zvuk zafungovaly perfektnì. Není divu, že Biohazard odbackovali kapele Onyx zásadní pecku Slam, která patřila k jednìm z nejvìtších hitù kompilace Judgment night. Po Urban Discipline vychází deska State of the World Address z roku 1994, která vyšla na Warneru a dostala kapelu do nejširšího hudebního i fanouškovského podvìdomí. Následovaly desky Mata Leão z roku 1996, živé album No Holds Barred z roku 1997, Uncivilization (2001) Kill or Be Killed (2003) Means to an End (2005) a zatím poslední album Reborn in Defiance, které vyšlo v tomto roce. Biohazard jsou newyorskou hard corovou legendou, která ovlivnila mnohé další kapely. Ve svém pùsobení se na krátko i díky problémùm zpùsobených alkoholem odmlčela, aby se mohla v plné síle opìt vrátit zpìt na pódia.

Frank Turner (UK) – Ať už jste o nìm slyšeli nebo ne, je to skutečná a nefalšovaná hvìzda. Fenomén Frank Turner prolétnul v Británii už dobré dva roky nazpátek a před rokem i okolním svìtem. Začínal jako zpìvák post hardcorové kapely Million Deada po rozpadu téhle kapely nastoupil na sólovou dráhu folk punkového písničkáře. To, že se Frank vydal na sólovou kariéru, bylo více než logické. Kapelu sice nebyl schopen udržet, ale motor pro dìlání hudby a plná hlava a srdce nápadù ho naštìstí hnaly dopředu. Frank neustále neúnavnì koncertuje a má za sebou koncerty s takovými jmény, jak jsou The Gaslight Anthem, The Offspring, Chuck Ragan, Crazy Arms, Flogging Molly, The Architects nebo Green Day. Hrál na všech zásadních anglických festivalech, nechybìly Reading, Leeds nebo Glastonbury.Frank Turner je neuvìřitelnì nadaný a pracovitý chlápek. Na svém kontì má čtyři alba, dvì raritní kompilace a čtyři EP. Poslední deska s názvem England Keep My Bones mu vyšla v červnu 2011. Jeho folk punková tvorba má hudební i textový přesah, takže lahodí uším kdekoho, od punkáčù přes rockery až po anglické rude boys a skinheads. V Anglii ho dneska mùžete vidìt i na nejvìtších pódiích a v České republice si ho lze poslechnout naživo právì na festivalu Mighty Sounds.

The Locos (ESP) – The Locos jsou ska punkový projekt druhého zpìváka a nesmrtelného baviče Pipiho ze Ska-P, který kapelu založil v dobì, kdy se Ska-P rozpadli a nebylo úplnì jasno, zda se ještì nìkdy dají dohromady. Hodnì rychle nasbírali fanoušky po celé Evropì, ale i v Latinské Americe. Už v úplných počátcích stíhala kapelu jedna pochvalná recenze za druhou. První deska Locos s názvem Jaula de Grillos vyšla v roce 2006 a nadchla jak fanoušky Ska-P, tak i hudební kritiky. Druhé album Energía inagotable vyšlo o dva roky pozdìji a jen potvrdilo smìr kapely. Zatím poslední, v pořadí třetí album Tiempos Dificiles vychází v tìchto dnech a přináší ten nejmelodičtìjší ska punkový mix, který si jen lačné uši vìrných fanouškù zaslouží. Hudba Locos je pestrá a energická a v textové formì jak jinak, než vzpurná. Locos stejnì tak jako jejich mateřská vìtev Ska-P ve svých sociálnì kritických textech reagují na současné nešvary svìta. Textùm však zároveň nechybí ani vtip a ironie. Zkrátka a dobře, Pipi u kormidla moc dobře ví, do jakých vod jeho škuner musí zabrousit. Právì v tomto energicko-dynamickém moři neotřelých kytarových riffù a nakažlivých melodií Pipi pobíhá po pódiu a ukazuje na pachatele globálního chaosu. Po loňských street punkových No Relax přijíždí poslední ze španìlského trojlístku a vy se mùžete tìšit na jejich neuvìřitelnou energii, která ve vás zùstane ještì dlouho poté.

Los de Abajo (MEX) – Los de Abajo se dali dohromady v roce 1992. Kapela díky své živelnosti a ska latino zvuku velmi brzy expandovala a její energické koncerty se staly standardem v klubech, barech i festivalech po celém Mexiku. Los de Abajo se pojmenovali podle klasické novely o mexické revoluci od Mariana Azuely – kapela pevnì vìří, že zmìny přicházejí odspodu. Stejnì tak vìří i v to, že muziku je třeba dìlat ze srdce, upřímnì, s pokorou a s politickým přesahem. Hudba Los de Abajo je smìsicí radikálního punku šikovnì kombinovaného s horkokrevnými afro latinskými rytmy salsy a cumbia. Kapela se navíc při vystoupení snaží své myšlenky překládat prostřednictvím jakýchsi divadelních instalací. Los de Abajo si zakládají na DIY principech a faktu, že všichni jsou si rovni. První desku kapela pojmenovala jednoduše Los de Abajo a vydal ji newyorský label Luaka Bop, jenž vlastní hudebník a producent David Byrne. Druhé album Cyber Tropic Chilango Power vydal stejný label, ale album produkoval Chirusa brotherhood. V roce 2002 byla kapela ocenìna BBC Award pro World music v kategorii Americas. V Mexicu se zase objevila na ska punkové kompilaci Latin Ska Force, které se prodalo 50.000, což vùbec není špatné, při vìdomí, že se jednalo o nezávislou undergroundovou produkci a distribuci. Los de Abajo vystoupili na čtyřech kontinentech ve více než třiceti zemích po celém svìtì a objevili se na prestižních festivalech jako Glastonbury, Paleo, The Gurten nebo Womad.

Zdroj: HPK-Productions s.r.o.
Publikoval: Redakcia GREGi.NET