Týždeň slovenského filmu sa uskutoční online, premietne filmy a bude diskutovať o kinematografii

V nadväznosti na aktuálnu pandemickú situáciu a nariadenia vlády SR sa prehliadka Týždeň slovenského filmu presúva do online priestoru. Uskutoční sa v redukovanej podobe, jej program bude tvoriť výber desiatich filmov, odborné panely, diskusia o vplyve pandémie na audiovíziu aj online Filmový kabinet deťom. Prehliadka sa začne v pondelok 29. novembra a potrvá do nedele 5. decembra na platforme www.kino-doma.sk. Vstup na online projekcie a sprievodný program je voľný. 

Filmový program Týždňa slovenského filmu tvorí desať majoritne slovenských filmov, ktoré mali premiéru v uplynulom roku. Sú medzi nimi prevažne dokumenty, diváci si budú môcť pozrieť snímky o nedávno zosnulom spevákovi Miroslavovi Žbirkovi Meky režiséra Šimona Šafránka, o slovenskom reportérovi Andrejovi Bánovi Raj na zemi od režiséra Jara Vojteka, portrét svetoznámeho slovenského míma Milan Sládek od režiséra Martina Šulíka aj hudobný dokument Tempos trojice režisérov Nazarij Kľujev, Roman Kelemen a Maxim Kľujev, ktorý rozpráva príbeh Patrika „Rytmusa“ Vrbovského.

Premietne sa tiež celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa režiséra Lukáša Bulavu, ktorý mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom Československu, dokument Zlatá zem od Dominika Jursu, ktorý sleduje boj obyvateľov troch malých obcí na východe Slovenska o územie s veľkou americkou ropnou spoločnosťou, snímka Hokejový sen Mareka Vaňousa, ktorá predstavuje Slovákov ako hokejový národ, a dokument Salto je kráľ Pavla Barabáša zobrazujúci partiu kamarátov s túžbou zlaniť najvyššie vodopády sveta.

Diváci uvidia aj drámu Služobníci Ivana Ostrochovského, jeden z najoceňovanejších a najžiadanejších filmov minulého roka. Film, ktorý mal premiéru na vlaňajšom Berlinale, reflektuje ideologický vplyv cirkvi na študentov bohosloveckej fakulty v 80. rokoch minulého storočia. V programe figuruje tiež triler Sviňa režisérskej dvojice Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann, najnavštevovanejší film roka 2020, ktorý zamiešal aj rebríček návštevnosti slovenských filmov v ére samostatného Slovenska od roku 1993.

Sprievodný program v online podobe podujatia prinesie odborné panely, ktoré predstavia tvorbu uplynulého roka v širšom kontexte. Uskutočnia sa panely o hranej, dokumentárnej a animovanej tvorbe, témou panelu o filmovej vede bude filmologický časopis Kino-Ikon, ktorý tento rok oslavuje 25 rokov od svojho založenia. Diváci sa budú môcť počas panelov zapojiť aj do diskusie prostredníctvom četu. Pripravená je aj online diskusia nazvaná Audiovizuálna tvorba, distribúcia a ich podpora v čase pandémie, ktorej sa zúčastnia zástupcovia producentov, distribútorov, kinárov i Audiovizuálneho fondu. Ukrátené neostanú ani deti, počas prehliadky sa bude konať online Filmový kabinet deťom, v ktorom jeho lektorka Martina Mlichová najmenším divákom vysvetlí, ako vzniká animovaný film a uvedie výber krátkych slovenských animovaných filmov.

Novinkou Týždňa slovenského filmu je tento rok divácke hlasovanie o najlepší film roku 2020, ktoré od 15. novembra prebieha naďalej. Diváci môžu svoj hlas odovzdať jednému vybranému filmu prostredníctvom formulára zverejneného na stránke podujatia https://tyzdenfilmu.sk/cena do 5. decembra. Jeden vyžrebovaný divák získa darčekovú kartu Lumierka, nástenný Filmový kalendár Martin Šulík na rok 2022 s autogramom režiséra a výber z edičných produktov SFÚ. Víťaz bude vyhlásený na webstránke a FB profile podujatia.

Tohtoroční laureáti Ceny Petra Mihálika, Ceny Pavla Branka a Ceny Orbis Pictus, ktorí boli zverejnení počas tlačovej konferencie k prehliadke a ocenenia si mali prevziať na slávnostnom otvorení Týždňa slovenského filmu v Kine Lumière, si ceny osobne prevezmú, až keď to pandemická situácia umožní. Cenu Petra Mihálika získala filmová a literárna historička Jelena Paštéková, Cenu Pavla Branka získal filmový publicista a riaditeľ distribučnej spoločnosti Film Expanded Matej Sotník a Cena Orbis Pictus patrí mesačníku o filmovom dianí (nielen) na Slovensku Film.sk.

Týždeň slovenského filmu sa uskutoční v termíne od 29. novembra do 5. decembra na platforme www.kino-doma.sk. Vstup na online projekcie a sprievodný program je voľný, s výnimkou filmu Tempos, ktorý sa premietne za špeciálne vstupné 1 euro. Bratislavské Kino Lumière je od 25. novembra zatvorené, program uvádza v projekte Kino doma –  vo virtuálnej kinosále Slovenského filmového ústavu.

Zdroj: TS