Turné švédských Opeth zasáhne v březnu i Prahu.

Stálice švédské progresivní metalové scény potvrdila na jaro příštího roku turné, ve kterém nezapomněla na zastávku v Praze. V naší metropoli vystoupí 15.března ve Foru Karlín, kde naživo představí své aktuální album „In Cauda Venenum“. Vstupenky budou k dostání za 990 korun od pondělí 13.7. od 9 hodin ekluzivně v síti Ticketmaster.

Opeth se zformovali ve Stockholmu v roce 1990  kolem zpěváka a skladatele Mikaela Åkerfeldta, který jako jediný ze zakládajících členů působí v kapele dodnes. Za třicet let, během kterých vydali třináct alb, prošli Opeth nejen řadou personálních změn, ale především velkým hudebním vývojem. Přestože původní označení death metalové kapely je jim těsné dávno, definitivně se z něj skupina vymanila až na aktuálním albu „In Cauda Venenum“.

„Když jsem byl mladší, co nejtvrdší zvuk byl pro mě vším. Ale jak šel čas, pozbylo to pro mě významu. Když dnes čtu, že nějaká kapela natočila nejtvrdší desku, řeknu si: hmm a co jako? Už mě to neomračuje, protože onu „tvrdost“ už nevidím v drsných kytarách a řvoucích vokálech, ale v emocích a pocitech, které ta hudba vyvolává,“ říká Mikael Åkerfeldt a poslední album Opeth „In Cauda Venenum“ jeho slova dokládá. „Na téhle desce jsme to opravdu my. Už nemáme ambice dobývat svět nebo posouvat hranice naší popularity o další level, ale posouvat se po kreativní stránce a dělat hudbu tak, jak ji cítíme – tady a teď,“ dodává frontman, který si na novém album dovolil ještě jeden úkrok od jejich předchozí tvorby a to – nazpívat celé album ve švédštině. I to dodalo podle zpěvákových slov jejich hudbě na upřímnosti, ale s ohledem na jejich mimošvédské fanoušky se Opeth nakonec rozhodli dotočit i anglickou verzi.

„Samořejmě, že chceme, aby se lidem líbilo vše, co uděláme. Ale to není v naší moci. Nevím, jak dnes lidé poslouchají hudbu. Nevím, co při poslechu muziky cítí. Vím jen to, jak hudbu vnímám já. A jak jí poslouchám já   – vždy se soustředím jen na poslech desky, nepouštím si jí jako kulisu, při kterém dělám něco jiného. A přál bych si, aby naši fanoušci k tomu přistupovali stejně. Protože, kdo opravdu poslouchá, ten na téhle desce (stejně jako na všech našich předchozích nahrávkách) opět uslyší něco nového,“ uzavírá Mikael Åkerfeldt.

Do jaké míry se bude lišit koncertní podoba nové desky od té studiové? To se fanoušci Opeth dozví již 15.března ve Foru Karlín.

Zdroj: TS