Tu v Bratislave vyšla Hviezda!

„Tu v Bratislave“ sa volá debutový album skupiny Hviezda a je výborný. Album vyšiel 8. septembra 2014 na značke Slnko Records a nové skladby v rovnaký deň zazneli aj naživo z éteru Rádia FM, ktorého československú hitparádu Hviezda vyhrala štyri týždne po sebe.

10700642_521571011310298_4337164431362109077_o

Bratislavskú hudobnú skupinu Hviezda založili Tomáš Ďurovka, Peter Hajdin a Peter Prekop v roku 2011. Všetci traja už mali spoločné skúsenosti s dlhoročným hraním v skupinách Med a Kosa z Nosa. Impulzom pre vznik vtedy ešte bezmennej kapely bola demonahrávka dávnej spoločnej piesne Figaro, ktorú Hajdin nahral s Braňom Špačkom za bicími a poslal Ďurovkovi. Nadšený Tomáš ponúkol, že do nej nahrá spev. Do spoločného hrania sa s chuťou pridal aj Peter Prekop a bolo rozhodnuté. Spontánne vznikali ďalšie nové veci, ktoré sa neskôr stali základom repertoáru Hviezdy.

“Naším zámerom pôvodne bolo iba skúsiť nahrať niekoľko spoločných skladieb a ak sa podarí, oficiálne ich vydať. Bubnovať sme pozvali Michala Lašána zo skupiny Noisecut,” hovorí Peter Hajdin a pokračuje: “V tomto zložení sme tvorili a skúšali asi rok. Mišo Lašán sa však z osobných dôvodov rozhodol skupinu opustiť a my sme mesiac pred prvým koncertom potrebovali rýchlo nájsť nového bubeníka.” Oslovujú Vlada Wittgrubera, vtedy už bývalého člena skupín Med a Sax’n’Jay. Spoločná chémia tejto štvorice sa ukázala hneď na prvej skúške. Bolo jasné, že Tomáš Ďurovka, Peter Hajdin, Peter Prekop a Vlado Wittgruber jednoducho k sebe patria.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/154469027″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“150″ iframe=“true“ /]

Pred premiérovým koncertom so Slobodnou Európou v zime 2012 v Randali bolo potrebné konečne dať kapele meno – a tak vzniká Hviezda. Vystúpenie so „Slobodkou“ Hviezdu nakoplo k intenzívnejšiemu koncertovaniu a v úlohe hostí sa na pódiu objavujú Peter Bálik (Živé Kvety), Sveťo Korbeľ (Slobodná Európa), Broňa Schragge (Tu v dome) či Matej Klimo (Matthew Sax). Zvýšená „live“ aktivita kapely sa čoskoro pretavila aj do živého EP z koncertu v bratislavskom klube U Očka, ktoré sa na záver roka 2012 stalo prvou vydanou nahrávkou Hviezdy pod hlavičkou Slnko Records.

V rýchlom slede vznikajú nové skladby a kapelu sa rozhodne nahrať plnohodnotný štúdiový album. Po dobrej skúsenosti so živým EP opäť oslovujú Erika “Lososa” Horáka. “Odporučil nám štúdio LVGNC Mareka Rakovického a tam sme aj koncom leta 2013 nahrali podklady pre 10 piesní. Radostným prekvapením pre nás bolo odhalenie autorského talentu Peťa Prekopa, ktorý na albume zložil väčšinu hudby k Tomášovým textom.” chváli kolegu Hajdin, ktorý je aj producentom albumu. “Spolu s Erikom sme si odsedeli dlhé mesiace dohrávania a nekonečného mixovania. Mastering sme sa rozhodli zveriť do rúk štúdiu Sage Audio v americkom Nashville. Keď nám Steve Corrao poslal finálny master, hovoril som si, my to CD snáď nakoniec naozaj vydáme,” smeje sa Hajdin a dodáva: “Niektorí z nás hráme hudbu už viac ako 25 rokov. Keď sme začínali, nikdy by mi nebolo napadlo, že potrvá štvrť storočia, kým vydáme plnohodnotný album. O to silnejší pocit je držať hotové dielo v rukách.”

Facebook “Hviezda”: https://www.facebook.com/Hviezda
Rozhovor a LIVE vystúpenie v Rádiu FM: https://www.mixcloud.com/radiofm/kapela-hviezda-v-rane-na-efemku-892014/

10603676_520490778084988_9123795304722379495_n

Zdroj: Slnko Records