Trutnovský Woodstock predstavuje ďalšie kapely!

Na sklonku mìsíce bouří trutnovský Woodstock představuje další kapely: přiletí legenda jamajského reggae Barrington Levy, španìlští Muchachito Bombo Infierno, kapela kultovních barcelonských klubù, trutnovský objev ze stáje Foo Fighters – angličtí Hawk Eyes. Přijede ale i Marta Kubišová s orchestrem Petra Maláska. Pìtadvacátý rok Trutnov Open Air Festivalu se uskuteční ve dnech 16. – 19. 8. a bude zasvìcen In Memoriam náčelníkovi Václavu Havlovi a guruovi undergroundu Ivanu Martinu Jirousovi, přezdívanému Magor.            


Jamajská legenda Barrington Levy

Reggae a ska k českému Woodstocku nebo-li Open Air Festivalu Trutnov neodmyslitelnì patří. Tuzemské stálice Švihadlo, Sto zvířat, Tleskač či trutnovskou premiéru Michala Šepse, letos doplní legenda jamajského reggae a dancehallu Barrington Levy. „Sympatický tlouštík, vyhlášený bavič, showman a především excelentní zpìvák s mocným hlasem a výbušnými texty,“ popisuje Barringtona český rastafarián Jiří Charypar. „Doufejme, že přiveze i super kapelu a určitì rozjásá i publikum v trutnovském kotli, stejnì jako když jsem ho slyšel poslednì,“ dodává legenda českého reggae.

Barrington Levy pochází z druhé nejsilnìjší generace jamajských zpìvákù, který se proslavil v 80. letech. Narodil se v roce 1964 v Kingstonu na Jamajce. Byl ovlivnìn hudbou Dennise Browna a skupinou Jackson Five. Svou první kapelu, The Mighty Multitude, založil se svým bratrancem. První píseň „My Black Girl“ vydal v roce 1975. V roce 1985 natočil s producentem Jah Screw desku s názvem „Here I Come“, stejnojmenná skladba z tohoto alba a píseň „Under Mi Sensi“ se staly mezinárodními hity, které jsou velmi populární dodnes. Ve Velké Británii je Barrington Levy známý především jako zpìvák a skladatel mnoha hitù např. Here I come, Gangsters, Murderer, Ms Dynamite, které zazní i na trutnovském Bojišti. V současné dobì Barrington pracuje na novém albu „It’s About Time’s , kde by se mìli představit Bounty Killer, Buju Banton, Damian Marley, Beres Hammond. „Reggae není nikdy dost a je festivalovým kořením. Doufáme, že stejnì jako v minulých letech rozsvítí a rozpálí slunko nad Bojištìm. A v tom nechť nám pomáhá samotný Jah,“ říká zakladatel a pořadatel festivalu Martin Vìchet alias Geronimo.
.

Hawk Eyes – objev ze stáje Foo Fighters

I ménì známé kapely jsou kořením podhorského festivalu. Když před časem poprvé na svùj koncert přijela dnes populární kapela The Subways, pod jejich rytmy se roztančil nejeden mokasín. Letos tuto kartu drží témìř neznámí Hawk Eyes. „Hawk Eyes jsou jedním z našich letošních objevù. Doporučili nám je a navedli nás na nì ochránci a velcí manažeři Foo Fighters. Když jsme je uslyšeli, naše srdce poposkočila, uši se nastražily a po tìle nám přejelo lechtivé mrazení. Bylo rozhodnuto,“ popisují své první setkání s jejich hudbou pořadatelé. Hudebníci spolu hrají víceménì od roku 2005, ale Hawk Eyes si říkají necelý rok. Pod tímto názvem a v současném složení se jedná o zcela čerstvou kapelu, která existuje teprve od konce roku 2011 a záhy byla nominována na Best Hard Rock Act v cenách Artrocker.

Kořeny Hawk Eyes sahají do grunge uskupení pod názvem Chickenhawk, které vydalo v roce 2010 album „Modern Bodies“, jejich koncertování však mìlo natolik devastující vliv na hlasivky zpìváka Paula Asticka, že se kapela musela v síle hlasového projevu trochu zklidnit a Paul vyhledat lékařské ošetření. Mladá historie Hawk Eyes se začíná psát v dubnu 2011. Pod názvem ‘Mindhammers’ vydávají EP s pìti písničkami, které obsahují fúze divokých melodií a temperamentu srovnatelným s kapelami jako jsou Foo Fighters, QOTSA, Alice In Chains a epicky tìžkým „monstrózním“ zvukem Faith No More. Debutové album Hawk Eyes s názvem „Ideas“ tvoří elegantní a moderní hardcore. Post-post-všechno s náznaky klasických až kosmických riffù. „Proces nahrávání byl intenzivní a občas jsme mìli pocit, že ho nepřežijeme ve zdraví. Je to sbírka příbìhù o zklamání, protivenství, podezření, pýše, falešných idolech, planých slibech a večírcích. Není to negativní album, je pragmatické. V podstatì jsme všichni společnì šli trochu ke dnu, ale my mám rádi večírky! Na tomto albu se objevuje opìt opravdu ošklivý řvaní. Jen to ale neříkejte, lékaři … ,“ říká kapela vesele o svém prvním albu.

Vystoupení kapely Hawk Eyes umístili pořadatelé hned na hlavní pódium a do jednoho z hlavních časù. „Jsem přesvìdčen, že Hawk Eyes z Leedsu, staré dobré Anglie, budou pro mnohé jedním z letošních zahraničních překvapení. Pokud se tak stane, budeme potìšeni a naplní se jeden z dalších smyslù tohoto festivalu. Objevovat nepoznané,“ říká k tomu Martin Vìchet, zakladatel nejstarší festivalové přehlídky svého druhu u nás.

Muchachito Bombo Infierno – kapela kultovních barcelonských klubù

„Kapela, na kterou se tìšíme,“ říkají pořadatelé trutnovského Woodstocku. Nejprve uslyšíte energický zvuk kytary, pak zrychlující se rytmus bicích vytvářený dupající nohou a rázné španìlské vokály. Jižní temperament a živelná konverzace s publikem, která vytváří jednu společnou pospolitost a duši – to je hudba Muchachito Bombo Infierno! „Přesnì stvořené pro trutnovskou přehlídku, o níž říkal její náčelník Václav Havel, že má na ni rád její spikleneckou pospolitost, kterou zde cítí,“ říkají pořadatelé. Jejich vystoupení se odehraje ve zvìtšeném Undergroundovém stanu, letos nesoucí jméno Ivana Martina Magora Jirouse. „Očekáváme, že to bude jízda, prodchnutá energií a bezprostředností s přirozeným propojením hudebníkù s publikem, hodná tomuto Undergroundovému stanu,“ říká Martin Vìchet alias Black Elk Warrior.

Muchachito Bombo Infierno se rekrutují z prostředí kultovních barcelonských klubù, kde pùsobil i známý francouzskošpanìlský hudebník Manu Chao. „Skutečnì kultovním zařízením je bar s nìmeckým názvem Super Glüh na nedaleké ulici Verdaques i Callis, který je domovskou scénou skupin Muchachito Bombo Infierno a La Familia Rústika, toho nejlepšího, co dnešní barcelonská klubová scéna nabízí,“ uvedl ve své reportáží z toulek Barcelonou Stanislav Škoda z Lidových novin.

Muchachito Bombo Infierno obnovitelé tradičních hudebních stylù vzniklých ze zvukù španìlského flamenga, rumby, lidové hudby i rocku. Muchachito, pravým jménem Jairo Perera Viedma, pochází ze Španìlska. Od šesti hrál na kytaru. V roce 1993 založil kapelu Trimelón de Naranjus. Po sedmi letech se rozpadli a hudební scénou otrávený Jairo začal úplnì znova. Hrál sám po španìlských hospodách a pubech. Tak vzniká jeho osobitý styl, který označil jako rumboxing: rumba a swing zahraná co nejrychleji v osobitém podání. V roce 2003 začal hrál v quartetu a dva roky na to, vydává „Vamos que nos Vamos“, album, které překvapilo nejen média ale i publikum. Každým dalším koncertem jsou Muchachito populárnìjší, až se bìhem pár let z klubù dostávají k sestavì, která mìla i s technikou přes dvacet lidí. V roce 2009 dostala kapela prázdniny a Muchachito s touhou být blíže publiku, vyjíždí na krátké one man show tour. Následnì kompletní Muchachito Bombo Infierno odjíždìjí na koncerty v padesáti mìstech ve Španìlsku, které jsou vìtšinou vyprodaná.

Sám Muchachito popisuje svùj rumboxing takto: „Je to hraní bez podia, koncert tìlo na tìlo s publikem. Když takto hraji, zejména v noci, už jsem mìl pár nehod, jednou jsem si třeba zlomil zub.“ Tak uvidíme, jestli ho nìjaká příhoda potká také v Trutnovì.

Marta Kubišová vystoupí mezi tvrdými Hawk Eyes a alternativními dEUS

Populární hvìzda šedesátých let a poté dvacet let zakázaná zpìvačka. První dáma disentu, bývalá mluvčí Charty 77 a milovnice zvířat, koček a psù. To je Marta Kubišová. Svérázná, osobitá žena a blízká kamarádka náčelníka Václava Havla, jemuž je letošní festival In memoriam zasvìcen a vìnován. „Kdo jiný by mìl na letošním festivalu, zasvìceném náčelníkovi a guruovi Martinu Jirousovi vystoupit, když ne první dáma disentu a blízká kamarádka Václava Havla? Populární zpìvačka, která vystoupila v dobì temna a ustrašenosti v roce 1977 na legendárním undergroundovém III. Festivalu druhé kultury ve stodole na Hrádečku u Václava Havla. Tehdy zde kromì hudebníkù z undergroundové komunity zazpívala Marta Kubišová s Jaroslavem Hutkou. Její vystoupení na náčelníkových 75. narozeninách vloni na podzim se bohužel nepodařilo uskutečnit, tak alespoň touto cestou splácíme dluh…“ říká k tomu Martin Vìchet.

Trutnovský Woodstock, který je pìtadvacet let pořádán pod krkonošskými horami je znám svojí specifickou atmosférou a dramaturgickou rozličností, bořící zavedená klišé, hudební škatulky a mýty. To potvrzuje i letošní vystoupení populární zpìvačky Marty Kubišové s kapelou Petra Maláska, která vystoupí po tvrdých Hawk Eyes a před alternativními belgickými dEUS. „Trutnovský Woodstock je vzorným příkladem upřímnì mínìné plurality: často tu vedle sebe či po sobì vystupují tak rùzní muzikanti, že je nikde jinde vedle sebe neuvidíte,“ řekl o festivalu v roce 2007 jeho náčelník Václav Havel.

Zdroj: Organizátor
Publikoval: Redakcia GREGI.NET