Trojica Pospiš/Nikitin/Sillay prichádza s newyorským videoklipom k singlu Amerika spieva.

Americká kapela, newyorské štúdio a slovenčina. Hudobná trojica Robert Pospiš/Nikolaj Nikitin/Martin Sillay prichádza s prvým singlom z pripravovanej novinky Spev tebe. Režisérom, scenáristom a kameramanom videoklipu v jednej osobe je filmár Peter Javor, ktorý s hudobníkmi absolvoval celé americké nahrávanie.

Album, ktorý vznikol ako pocta básňam velikána americkej poézie Walta Whitmana, nahrávala trojica Pospiš/Nikitin/Sillay v newyorskom štúdiu The Samurai Hotel Recording Studio. Slovenskí hudobníci si na svoj najnovší album pozvali oceňovanú speváčku Hanku Gregušovú (alias Hanku G) a prominentných zaoceánskych hostí. Práve bratislavská rodáčka, ktorá žije vo Veľkom jablku, pomohla sprostredkovať spoluprácu s elitnou trojicou amerických hudobníkov. Basgitarista Stanley Banks, klavirista a organista John Peters a bubeník Taru Alexander patria bez akýchkoľvek pochýb k výrazným menám zaoceánskej hudobnej scény. Hudobníci, ktorí hrali s menami ako Alicia Keys, Etta James, Aretha Franklin, alebo George Benson nepotrebujú veľké predstavovanie. „Asi pred dvoma rokmi sa mi dostala do rúk kniha Walt Whitman – Spev o mne. Ohromila ma hudobnosť jeho poézie. To bol prvý impulz. Vedel som, že môže fungovať ako brána k silným piesňam. Bez toho, aby sme sa vybrali do New Yorku by to bola úplne iná nahrávka. Chceli sme zachytiť vzduch, ktorý dýchal aj Walt Whitman,“ komentuje vznik konceptu novinky Spev tebe spevák, textár a producent Robert Pospiš. Náročný preklad poézie Walta Whitman zveril slovenskému poetovi a prekladateľovi Martinovi Solotrukovi. Spolu s albumom tak vznikol aj nový preklad stále vyhľadávanej tvorby amerického básnika. Videoklip k prvému singlu Amerika spieva stojí na atmosférických záberov z newyorských ulíc, záberov z nahrávacieho štúdia aj z cesty do legendárneho Woodstocku. Som rád že nám podarilo preniesť kúsok pravdivej Ameriky bez pozlátka domov na Slovensko. Walt Whitman písal o skutočných ľuďoch a o reálnom živote. Z toho vychádza aj hudba a na tom som postavil aj videoklip,“ reflektuje vznik videoklipu jeho režisér Peter Javor.

Nahrávka venovaná poézii Walta Whitmana stála už od začiatku na prirodzenej muzikalite všetkých zúčastnených. „Som úprimne hrdý na to ako sme dokázali uchopiť takú náročnú tému. Spolupráca s Nikolajom trvá už niekoľko rokov. Hudobne sme na seba veľmi napojení. Hanka do tohto vzťahu zapadla bez najmenších problémov. To isté si trúfam povedať aj americkej časti našej kapely,“ opisuje priebeh nahrávania Robert Pospiš. Vydanie nahrávky z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizáciu albumu podporila SOZA. „Tešíme sa na reakcie poslucháčov. Myslím si, že táto nahrávka si zaslúži pozornosť každého fanúšika americkej a slovenskej hudby,“ uzatvára Martin Sillay. Nahrávka Pospiš/Nikitin/Sillay – Spev tebe vyjde koncom mája vo vydavateľstve Real Music House.      

Skladbu si môžete vypočuť aj prostredníctvom Bandcampu: https://nikitinpospisillay.bandcamp.com/track/amerika-spieva-feat-hanka-g-stanley-banks-taru-alexander-john-peters

Pospiš/Nikitin/Sillay – Amerika spieva
Hudba: Pospiš / Nikitin / Sillay
Text: Walt Whitman
Preklad: Martin Solotruk
Robert Pospiš – spev, ústna harmonika
Hanka G – spev
Martin Sillay – gitara
Nikolaj Nikitin – saxofón
Stanley Banks – basgitara
John Peter – hammond organ
Taru Alexander – bicie
Nahrané v: The Samurai Hotel Recording Studio, New York
Štúdiový inžinier: David Stoller
Mix: Robert Pospiš & Martin Sillay
Mastering: Robert Pospiš & Martin Sillay
Produkcia: Pospiš / Nikitin / Sillay

Zdroj: REAL MUSIC HOUSE