TRILOBEAT VYDÁVA ALBUM PLNÝ SVETOVÝCH SPOLUPRÁC A VYRÁŽA NA TURNÉ

Po troch rokoch od svojho debutu prichádza kapela Trilobeat s druhým albumom. Svojim nadžánrovým prístupom k inštrumentálnej hudbe sa medzičasom etablovala medzi priaznivcami alternatívnej hudby, nu-jazzu, či prog-rocku. Na rozdiel od debutu, v ktorom sa obracali k minulosti, sa s novým albumom rozhodli vyjadrovať k aktuálnym témam, ktoré rezonujú medzi členmi kapely.

Album nesie názov „Zánikový horizont“, podľa čiernej popolčekovej čiary, ktorá pri archeologických vykopávkach signalizuje zánik jednej civilizačnej vrstvy. V dobe singlov Trilobeat ponúka koncepčný album, ktorý tvorí jednotný hudobný príbeh mapujúci tému klimatickej krízy a osudu našej civilizácie. „Pri komponovaní sme sa snažili zodpovedať pre nás dôležitú otázku – môže byť inštrumentálna hudba nositeľom silných aktuálnych tém?“ vysvetľuje skladateľ a klavirista Jakub Mikula. Podľa reakcií sa zatiaľ zdá, že odpoveď je áno. Ale čo je ešte podstatnejšie – Trilobeat so svojím novým dielom priniesol neskutočne pestrú mozaiku pocitov zo súčasnej doby, ktorá sa napriek svojej komplexnosti počúva s nevídanou ľahkosťou.

Členovia kapely na albume pracovali dva roky, ktoré boli poznačené pandémiou. Nahrával sa preto na rôznych miestach – od bytov a skúšobní v Bratislave, cez SMT štúdio v Bernolákove až po dedinku na rozhraní Oravy a Liptova. Veľká  časť albumu vznikala kvôli situácii na diaľku, čo ale zároveň otvorilo cestu k spolupráci s ďalšími hudobníkmi. „Keď človek nemá možnosť byť v jednom nahrávacom štúdiu, je už jedno či ďalší hudobník sedí vo vedľajšom meste, v Prahe alebo v zámorí,“ tvrdí kapela. Základnú zostavu (Jakub Mikula – klavír, Katarína Mikulová – priečna flauta a vokál, Norbert Neuschl – basa, Marek Sasko – bicie) na novom albume rozšírili o hostí z československej aj zahraničnej scény. Za kľúčovú pre album považujú spoluprácu s gitaristom Davidom Kollarom, laureátom ceny prínosu pre slovenskú hudbu a tvorcom výborných albumov a spoluprác napríklad s Erikom Trufazzom, Patom Mastelottom či Stevenom Wilsonom.

„Oproti debutovému albumu sme sa viac pohrávali s rôznymi hlukmi a field náhrávkami, zároveň sa viac dotýkame tvrdšieho zvuku. V niektorých skladbách sme cítili, že by ich perfektne doplnil Davidov sound a unikátny štýl hry na gitare,“ vysvetľuje nápad osloviť ho Jakub. David nakoniec obohatil tri skladby na albume a epickým sólom doplnil prvý singel „Červená“. (link: https://lnkfi.re/cervena)

„Ešte stále nevieme úplne uveriť, že na našom novom albume budete počuť aj klávesové sólo od majstra Adama Holzmana,“ pokračuje. „Tento génius je neoddeliteľnou súčasťou vývoja jazz-fusion scény a hral po boku takých velikánov, ako sú napríklad Miles Davis, Marcus Miller či Michel Petrucciani. Od roku 2011 je členom kapely Stevena Wilsona a nahral s ním viacero oceňovaných albumov. Jeho sólo na Moog syntetizátore na vás čaká v skladbe Čierna“. Z lokálnej scény sa na albume predstavia gitarista Vladimír Mikláš (Bardo – Sisa Feher, Uniqat, Bert &Friends), trubkár Michal Cálik (Tibor Feledi, Bratislava Hot Serenaders) a basgitarista Michal Šelep (Katarína Máliková, Zuzana Mikulcová, Tibor Feledi).

„Sme poctení, že album vychádza pod hlavičkou vydavateľstva Hevhetia, ktoré už dvadsať rokov mapuje a podporuje alternatívnu hudobnú scénu,“ hovorí bubeník a zvukový inžinier Marek Sasko, ktorý sa postaral aj o nahrávanie väčšiny nástrojov. Na mixáž si kapela tentokrát zvolila multižánrového producenta Vlada Avyho pôsobiacemu v Toronte. „Dlhšiu dobu sme hľadali toho správneho človeka na spoluprácu,“ pokračuje Marek. „Podarilo sa nám osloviť viacerých zahraničných profesionálov, ktorí pracovali na albumoch čo sa nám zvukovo páčili – nakoniec sme do toho šli s Vladom a s výsledkom sme veľmi spokojní. Podarilo sa mu umocniť atmosféru našej hudby – zvuk si zachoval živú dynamiku a prirodzenosť originálnej nahrávky.“ Mastering kapela zverila do rúk ostrieľaného českého zvukového inžiniera a hudobníka Miroslava Chyšku, ktorý nahrávke dodal záverečný punc vo svojom štúdiu Cyberbaobab. O dizajn sa už tradične postaral basgitarista a dvorný grafik Trilobeatu Norbert Neuschl, fotky členov kapely nafotila Dorota Holubová.

Nový album obsahuje 9 rôznorodých skladieb – od melancholických klavírnych balád až po tvrdé rockové riffy alebo experimentálne ambientné pasáže. V kombinácii s repertoárom z ich debutového albumu Trilobeat (2019) vzniká pestrý koncertný program, ktorý kapela odprezentuje na májovom turné.

19.5. Brezno – Nezávislý kultúrny priestor BOMBURA (event: https://fb.me/e/3rbbQcAf0)
20.5. Žilina – Kultúrne centrum HOFFMANN (https://fb.me/e/2lcT8hS06)
21.5. Banská Bystrica – Centrum nezávislej kultúry ZÁHRADA (https://fb.me/e/3gdTZityu)
25.5. Brno – MUSIC LAB (https://fb.me/e/36Qr4leCq)
26.6. Bratislava – NOVÁ CVERNOVKA (krst albumu) (https://fb.me/e/lZptlw9GH)
27.5. Nitra – Music a Cafe (https://fb.me/e/2kxvHIVnZ)

Viac informácií a možnosť zakúpiť si album (CD/LP/digital): www.trilobeatband.com
PROMO VIDEO ALBUMU: https://youtu.be/cw7vYkD3KhM
STREAM ALBUMU: https://lnkfi.re/ZanikovyHorizont
FB stránka: https://www.facebook.com/Trilobeatband/
Instagram: https://www.instagram.com/trilobeatband/
YouTube channel: https://www.youtube.com/channel/UCkYrZ9fmvtlwj7123tt4ADQ
Spotify Artist page: https://open.spotify.com/artist/2wB4Gga67uAfVFESsdf4Pz?si=lkOts_lVRjSrp3Y6ePgUwg

Zdroj: TS