Třicetileté výročí oslaví multižánrové Boskovice ve společnosti festivalových stálic i nových tváří

Boskovice – festival pro židovskou čtvrť letos oslaví své kulatiny. Už potřicáté pozve Unijazz milovníky letních festivalů na začátku prázdnin do Boskovic na pestrou přehlídku hudby, divadel, filmů, výstav a dalších akcí. Termín tentokrát padl na druhý prázdninový víkend 7. –10. července a s další vlnou předprodeje odkrývají organizátoři první jména účinkujících. 

Co znamená tak dlouhá historie festivalu v číslech? První prázdninové dny v předchozích letech strávilo v malém moravském městě na 100 000 návštěvníků a takřka 6 000 umělců. Na akci s nezaměnitelnou atmosférou tak vystoupilo více než 1 150 hudebních projektů, odehrálo se více než 600 filmových projekcí, přes 300 divadelních představení, minimálně 150 výstav a výtvarných projektů, více než 120 autorských čtení a přednášek a stovky dalších doprovodných akcí.

Dnes už ne všichni, kteří festival připravujeme, jsme byli i u jeho úplných začátků. Třicáté výročí pro nás tedy znamená zejména tradici a také zodpovědnost, která se s ní pojí – vůči jejím zakladatelům a samozřejmě i vůči všem návštěvníkům,“ říká dramaturg a koordinátor programu Antonín Kocábek a dodává: „Tímto bychom chtěli poděkovat všem těm, kteří se do Boskovic opakovaně vrací a tuto tradici nám tak pomáhají aktivně spoluvytvářet.

Kulturně bohatý a pestrý začátek letních prázdnin čeká Boskovice i letos a program opět zavede zájemce na řadu míst ve městě, ať už do synagogy a ulic židovské čtvrti, na hrad, do skleníku v zámeckém parku, do amfiteátru letního kina či do muzea.

V rámci festivalového projektu Fokus se tentokrát napříč dramaturgií představí maďarská scéna a hlavní festivalový program, který nezapomíná ani na děti, jako vždy doplní řada doprovodných akcí – workshopů, komentovaných prohlídek či besed.

Návštěvníky čeká žánrově pestrá hudební nabídka

Pozvání na oslavu už přijali devítinásobná držitelka ceny Anděl Lenka Dusilová za doprovodu kapely Květy, s Unijazzem i historií festivalu bytostně spjatá legenda české alternativní scény Už jsme doma, americká rocková formace Girls Against Boys, pro kterou to bude jedna z pouhých dvou českých zastávek na rozsáhlém evropskémturné, kterým slaví rovněž své třicáté narozeniny. Ale v kontrastu k těmto bouřlivákům nebude chybět ani celá řada akustické hudbě se věnujících interpretů, jako například jemně poetický písničkář Mirek Kemel se svým bandem.

V programu budou mít své místo i další interpreti, jejichž historie se s tou festivalovou dlouhá léta protíná, jako jsou jazzově-taneční Oswald Schneider, nervní OTK nebo brněnská legenda Ještě jsme se nedohodli, ale zároveň zahrají i zcela současná a progresivní jména, jako jsou například olomoučtí Dirty Old Dogs, elektropopový projekt Léto s Monikou či mladí něco něco, jejichž druhé album se opakovaně objevuje v nominacích na album loňského roku.

Své výročí v rámci festivalu oslaví také česko-německá jazzová scéna, která už po dvacáté svede na pódium hudebníky z obou zemí a i letos se návštěvníci mohou těšit na jejich speciální společný projekt připravený přímo pro festival. Výjimečnost takto pojaté jazzové scény v Boskovicích stvrzují i slova jejího spolupracovníka, hudebníka a pedagoga z Drážďan Hartmuta Dorschnera: „Už několikrát jsem měl možnost zúčastnit se jazzové scény v Boskovicích a poznal jsem řadu zajímavých českých hudebníků, se kterými dále spolupracuji. Jedná se bezpochyby o jeden z nejzajímavějších česko-německých projektů tohoto druhu, a to jak po umělecké, tak po dramaturgické stránce.”

Výtvarná scéna nabídne výlet do minulosti, otevře ale i témata současná

Ve spolupráci s Muzeem regionu Boskovicka připravují organizátoři např. výstavu děl malíře, grafika, kreslíře a pedagoga s hudební i literární minulostí Vladimíra Kokolii, či prostřednictvím výběru z koláží a karikatur z celého jeho tvůrčího období představí příběh Adolfa Hoffmeistera, středoevropského intelektuála se silnými mravními a etickými zásadami.

Už neodmyslitelnou součástí festivalové nabídky jsou v posledních letech také exteriérové výtvarné instalace. V rámci nich představí svou aktuální tvorbu vycházející ze street artu slovenský výtvarník Erik Binder, další práce deseti výtvarníků vzniknou přímo na místě, bezprostředně před festivalem inspirované aktuální atmosférou.

Na své si přijdou i divadelní a filmoví fanoušci

Divadelní představení pro děti i dospělé, open-air i v interiéru, doplněná dílnami a besedami s tvůrci, takové nabídky se na festivalu opět dočkají divadelní fanoušci. Jednou z prvních potvrzených inscenací je autorská, rodinná i firemní, tragikomedie skupiny Akolektiv Helmut s názvem Lidé v situaci.

A pokud by chtěl někdo strávit pobyt na boskovickém festivalu v kině, i to je možné. Filmové projekce nabídnou od ranních až do pozdních večerních hodin celovečerní evropské, studentské i dokumentární filmy. Každoroční filmový profil se letos zaměří na tvorbu Ivana Passera, režiséra a scénáristy Československé nové vlny šedesátých let.

Boskovice, festival pro židovskou čtvrť, 7.–10. července 2022
Pořádá Unijazz – sdružení pro podporu kulturních aktivit ve spolupráci s městem Boskovice. 

Festivalové permanentky jsou k prodeji v sítích smsticket a goout, případně v Městském informačním centru Boskovice (Masarykovo nám. 3/1, Boskovice).

www.boskovice-festival.cz
facebook.com/boskovicefest
instagram.com/boskovice_festival/

Zdroj: TS