Trenčianski Slowlick vydávajú pozoruhodný debut Mare Liberum Apertum

Andrej Gmuca a Juraj Kocnár sú dvaja kamaráti, ktorých spojila hudba. Vyštudovaní muzikanti z Trenčína, každý s vlastným príbehom a skúsenosťami, spojili svoj talent v zoskupení s názvom Slowlick a na značke Slnko Records vydávajú pozoruhodný debut Mare Liberum Apertum.

“Tvoríme hudbu k imaginárnym príbehom. Celý projekt je v prvom rade o priateľstve,“ hovoria Andrej Gmuca a Juraj Kocnár. Obaja ovládajú hru na niekoľko hudobných nástrojov – husle, basu, gitaru, banjo či klávesy. Majú za sebou cestovanie, práce v zahraničí a pôsobenie v rôznych súboroch, kapelách aj orchestri. To všetko sa prejavuje v otvorenom a slobodnom prístupe k tvorbe.

42 minútová nahrávka Mare Liberum Apertum je mimoriadne komplexným a rozmanitým dielom so širokým nástrojovým obsadením. Nápadité gitarové plochy dopĺňajú alebo striedajú lesný roh, trúbky, harfa či cimbal. Melancholické a psychedelické harmónie chvíľami prechádzajú do tanečných basov a miestami dokonca do akejsi “slowlickovskej” verzie súčasného bluegrassu.

Nad všetkým sa nesie hlas spoluautora Andreja Gmucu a viacerých hosťujúcich speváčok z trenčianskej scény – Niny Kohout, Jany Salvi (ex-Bulp) a Radmily Svensson (YouCoco). Album je plný symbolických odkazov na súčasnosť aj minulosť, inšpirovaný literatúrou, filmom a osobnými zážitkami. Zároveň je čiastočne aj prehliadkou talentu, ktorý sa koncentruje v trenčianskej hudobnej komunite. Okrem spomenutých speváčok boli k spolupráci prizvané ďalšie mená ako Peter Kohout, Juraj Ofúkaný, Jakub Zaťko, Marián Slávka, Adam Oleksík, Matúš Homola či Karol Mikloš, ktorý sa postaral o postprodukciu jednej skladby.

Názov Mare Liberum Apertum odkazuje na princíp slobodného mora, na územie, ktoré nikomu nepatrí a každý sa na ňom môže voľne plaviť. “Tento koncept nás inšpiroval aj v našej tvorbe. Preto je na albume toľko interpretov a spoluprác. Navzájom si pomáhame, radíme a takto otvorené by sme to radi nechali aj do budúcnosti,” hovoria Juraj a Andrej.

Debut od Slowlicku obsahuje 11 skladieb, ktoré zmixoval Tom Lobb a o master sa postaral Gaex. Prvých 5 pesničiek je už na streamovacích službách. Celý album v digitálnej verzii je dostupný cez vydavateľstvo Slnko Records. CD aj vinylová verzia sú v predpredaji a najbližšie koncerty plánujú Slowlick v budúcom roku.

Album z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a SOZA.  

Slowlick – Mare Liberum Apertum (digital + LP a CD predpredaj): https://www.slnkorecords.sk/slowlick/mare-liberum-apertum
Slowlick – Blake Tyger (stream): https://slnko.lnk.to/blaketyger
Slowlick – Walking Like Russell (stream): https://slnko.lnk.to/walkinglikerussel
Slowlick na FB: https://www.facebook.com/Slowlick

Zdroj: Slnko records