Transform Today: Rozhovor s Woodkidom.

Režisér klipov hviezd, hudobník, ilustrátor, multiumelec – to je Francúz Yoann Lemoin, vo svete známy ako Woodkid. Neustále posúvanie hraníc kreativity naprieč rôznymi médiami, odvážny duch a unikátna vízia formujúca súčasnú popkultúru oslovili i značku Absolut, ktorá z neho urobila jednu z hlavných tvárí svojej novej kampane „Transform Today“.

1. Čo znamená heslo „Transform Today” vo Vašom živote, kariére?
Znamená pre mňa posúvanie hraníc toho, čo dokážete, neustále stimuly pre vašu zvedavosť.

2. Čo si myslíte o kreatívnom procese umeleckej spolupráce s Absolut?
Milujem spoluprácu, je to dobrý spôsob, ako si udržať otvorenú myseľ a tak trochu spochybňovať ten malý svet vo vašej hlave. Je to takmer ako „brain travelling“.

3. Ste multitalent, veľmi dobre známy vo video priemysle, vďaka Vašim hudobným videám, a teraz je tu aj Váš prvý album. Vzťah k hudbe je teda očividne veľmi silný. Čo Vás k nej priviedlo?
Zrejme som bol trochu frustrovaný z toho, že som nemal kontrolu nad hudbou vo svojich filmoch. Chcel som viac skúmať toto prepojenie.

Woodkid-Portrait_Original

4. Kedy, kde a od koho ste získali inšpiráciu stať sa hudobníkom?
Z hudby, ktorú som počúval ako dieťa, z hudby, ktorú veľmi rád počúvam v súčasnosti, a od talentovaných umelcov, s ktorými som mal šancu pracovať ako režisér hudobných videí.

5. Ako sa Vám darí byť stále inovatívnym? Existuje nejaká iná forma umenia, ktorú by ste radi preskúmali?
Zaujíma ma čokoľvek kreatívne – scénografia, tanec, herectvo, som nadšenec súčasného umenia všeobecne.

6. Čo je v súčasnosti najnáročnejšou súčasťou umeleckého povolania?
Povedal by som, že je to byť v obraze a prepojený s obrovským množstvom informácií, ktorými sme zaplavovaní.

7. Ako vidíte svoju úlohu vo formovaní tzv. „Millenials“, teda generácie milénia?
Momentálne vidím samého seba len ako zabávača, hoci i tak sa pokúšam do svojej práce vniesť nejaký zmysel a dať jej váhu. Chcem, aby ľudia pri návštevách mojich šou a počúvaní mojej hudby pociťovali emócie a zabávali sa, už to je dosť náročné zvládnuť.

8. Akú radu by ste dali začínajúcim umelcom, ktorí sa rozhodli kráčať po rovnakom chodníčku postupnej transformácie svojej umeleckej tvorby?
V prvom rade to, aby veľa pracovali, boli prepojení so svetom kultúry, vedeli o tom, čo sa dialo a deje v umeleckom prostredí a neustále spochybňovali to, čo robia.

9. Aké je režírovať hviezdy ako Katy Perry a Lana Del Rey? Máte v tejto súvislosti príbehy, ktoré stojí za to vyrozprávať?
Rád pracujem s umelcami, ktorí sú zabávačmi más a majú v sebe silný zmysel pre popkultúru. Je to dimenzia, ktorú sa pokúšam vniesť do svojej práce, hoci veľa nachádzam aj v indie a undergroundovej kultúre.

10. Režírovali ste svoje vlastné hudobné video „Run Boy Run”, ktoré bolo nominované na najlepšie Krátke hudobné video na tohtoročných Grammy Awards. Aká je to skúsenosť režírovať video pre svoju vlastnú pieseň? Odlišuje sa od režírovania videí pre iných interpretov?
Môžem ísť viac do hĺbky, dáva to väčší zmysel. Tiež tomu môžem venovať toľko času a mozgovej kapacity, koľko potrebujem. Je to čistá tvorba, neexistujú tu žiadne kreatívne kompromisy.

11. Všimli sme si, že svoje videá radi ladíte do čiernobiela. Je to tak? Ak áno, máte pre to dôvod?
Páčia sa mi čiernobiele zábery urobené modernou digitálnou kamerou. Je v tom zaujímavý paradox minulosti a budúcnosti, niečo, čo takisto skúmam vo svojej hudbe.

12. Čo vás inšpiruje k tvorbe hudby a čím sa podľa váš líši váš prístup od iných súčasných hudobníkov?
Myslím, že sa vo veľkej miere nechávam inšpirovať obrázkami, a že si neviem predstaviť zvuk bez obrazu a vizuál bez hudby. Vždy sa medzi týmito dvoma pokúšam vytvoriť dialóg. Svoj hudobný projekt vnímam viac ako experimentovanie s týmto prepojením, než ako čistú hudbu.

13. Plánujete sa v budúcnosti zameriavať na svoju hudobnú kariéru alebo mienite pokračovať v množstve rôznych činností?
Určite chcem zlepšiť svoje režisérske kvality a posunúť sa smerom k celovečernému filmu.

14. Na akom najdôležitejšom projekte ste pracovali?
Určite to bol projekt Woodkid vo všeobecnosti. Nikdy by som si nebol pomyslel, že budem schopný režírovať projekt takého rozsahu – od hudby k hudobným videám, tour projekciám a scénografii.

Dávame do pozornosti: Absolut spúšťa kreatívnu spoluprácu s francúzskym multiumelcom a hudobníkom Woodkidom.

Zdroj: Media & Communication Consulting, spol. s r.o.