Temná historie Empire State Building.

Od čtvrtka 6. února od 20 hodin mohou diváci sledovat na Discovery čtvrtou řadu dokumentární série Zničená minulost (Blowing Up History). Tvůrci seriálu za pomocí počítačových animací a nejnovějších archeologických výzkumů odhalují, jak byly postaveny nejznámější starověké a středověké budovy na světě. Tajemné obrazce na planině Nazca byly vytesány do pouště Atacama před více než tisíci lety. Jak a proč byly vytvořeny? Proč bylo tak těžké uniknout z Alcatrazu? Jaká tajemství ukrývá nejstarší mumie na světě? Jeden z dílů je přitom zasvěcen americké Empire State Building a diváci se v něm dozví, jaká tajemství skrývá tato 102patrová budova ve svých základech. Podloží této stavby, která byla svědkem řady tragických událostí, však není její jediná zajímavost.

Empire State Building, známá svou výškou 381 metrů a svým sofistikovaným stylem Art Deco, je jednou z nejuznávanějších památek v New Yorku, ne-li na světě. Zatímco dnes je tento symbol světové metropole oblíbeným místem s nádhernou vyhlídkou na město, v minulosti stavba posloužila několika neúspěšným pokusům o sebevraždu nebo čelila haváriím letadel.

Budova byla postavena mezi lety 1929 až 1931. Náklady za stavbu se vyšplhaly na částku 40 948 900 dolarů. Kromě své impozantní výšky (ve své době překonala ostatní výškové konkurenty ve městě) okouzlila tehdejší společnost i rychlostí výstavby. Stavitelé inovovali postup svých prací, aby šetřili peníze, čas a pracovní síly. Na místě byl například zřízen železniční systém s vozy, které dokázaly pojmout osmkrát více materiálu než obyčejné kolečko. Celkově byla budova dokončena za pouhých 410 dní, téměř tři měsíce před plánovaným termínem.

Výška Empire State Building se od počátku stala magnetem pro zoufalé sebevrahy, podle zahraničních zdrojů zde došlo k více než 30 pokusům o sebevraždu. První tragická událost se tu přitom odehrála ještě předtím, než byla stavba dokončena. Propuštěný dělník se tu vrhl střemhlav dolů do otevřené výtahové šachty.

K jednomu z nejslavnějších incidentů však došlo 1. května 1947, kdy třiadvacetiletá Evelyn McHaleová, krásná mladá žena s perlami a bílými rukavicemi, skočila z vyhlídkové plošiny v 86. patře. Její bezvládné, ale neporušené tělo dopadlo na střechu limuzíny OSN zaparkované na venkovním parkovišti. Na místě se v tu chvíli pohyboval student fotografie Robert Wiles, který McHaleovou pár minut po smrti vyfotil. Její sebevražda se tak dostala do časopisu Life a snímky později použil umělec Andy Warhol ve svém umělecké díle Suicide (Fallen Body).

Ve dvou případech měly sebevražedkyně větší „štěstí“, ať už vlivem okolností nebo špatného plánování. Elvita Adamsová, která skočila 2. prosince 1972 z 86. patra, dopadla na plošinu v 85. patře a skončila jen se zlomenou kyčlí. Jejímu záměru umřít nebyl nakloněn silný poryv větru, který zbrzdil její pád dolů. Na stejné římské v pětaosmdesátém patře skončila také třiatřicetiletá Nathanial Simone po svém pokusu o sebevraždu 25. dubna 2013.

Sebevrazi však nejsou jediné oběti tragédií, ke kterým došlo na vyhlídkové plošině Empire State Building. 23. února 1997 zde během střelby zemřel jeden muž a dalších šest bylo zraněno. Atentátník Ali Hassan Abu Kamal, devětašedesátiletý palestinský učitel, nakonec obrátil zbraň proti sobě. K dalšímu konfliktu došlo 24. srpna 2012, kdy propuštěný módní návrhář Jeffrey Johnson zastřelil svého bývalého spolupracovníka v blízkosti budovy. Sám Johnson byl později zabit policisty před vchodem do Empire State Building. Při jeho zneškodňování důstojníci vypálili celkem 16 ran a zranili devět kolemjdoucích, naštěstí ne smrtelně.

Ráno 8. července 1945 bylo město zahaleno do husté mlhy. Přestože plukovník William Smith varoval řídící věž, že nevidí vrchol Empire State Building, byl povzbuzen k přistání. Když Smith klesl se svým bombardérem B-25 americké armády, ocitl se uprostřed mrakodrapů na Manhattanu. Nejdříve hrozilo, že narazí do New York Central Building, které se nakonec dokázal vyhnout. Jeho letadlo však vzápětí narazilo do Empire State Building, ve které vytvořilo díru měřící osmnáct stop na výšku a dvacet stop na šířku. Po nárazu navíc bombardér explodoval a plameny pohltily budovu. Při této nehodě zemřelo 13 lidí.

Zdroj: Discovery