Techno Up: Bas Mooy – Biography + Rozhovor!

Rotterdamský dj a producent Bas Mooy (1976) bol aktívny na viacerých frontoch techno scény už od roku 1999. Silno ovplyvnený mestom, ktoré dýcha industriálnou silou 24 hodín denne sedem dní v týždni, postupne nachádzal vlastnú cestu k tvorbe unikátneho temného zvuku, ktorý ho doviedol na popredné miesta európskej techno scény.

V roku 2002 spolu so svojim kolegom Jeroenom Liebregtsom naštartoval dnes už legendárny label Audio Assault, z čoho vzišiel postupne aj zrod sublabelu Arms o rok neskôr. Odvtedy rodinka Audio Assault vybudovala silnú a konštantne zväčšujúcu sa fanúšikovskú základňu na celom svete, ktorým ponúka kvalitnú produkciu stále ja vinyle, nastavujúc tak latku súčasnej kvalite temného techna.

Veľa rokov bol členom Rotterdamskej undergroundovej partie zvanej „Strictly techno“, tvorcov viac ako stovky legendárnych parties od roku 1996. Bas hral v najvychytenejších kluboch a festivaloch celého sveta a je tradičným hosťom vysoko rešpektovaných parties v Holandsku zvaných „Awakenings“.

Za tie roky Bas tvrdo pracoval a venoval produkovaniu všetku svoju energiu a nespočetne veľa hodín v štúdiu, vydávajúc svoju tvorbu na rešpektovaných labeloch ako Planet Rhythm, Roots, Fine Audio Recordings, Naked Lunch, Impact Mechanics, Submissions, Patterns, Blank Records a taktiež už spomínaných jeho vlastných Audio Assault and Arms.


Ahoj BAS, akým tempom nás máš v pláne na TECHNO UP rozparádiť?
Zvyčajne dopredu neviem aké BPM budem hrať, lebo to závisí od samotnej noci, času hrania a samozrejme čo budú hrať ostatní djs, ale zvyčajne hrám okolo 128-132 poslednú dobu. Občas keď si to dav tancujúcich vyžiada, rád trošku zrýchlim, aj keď si myslím že koniec koncov je to celé skôr o energii ktorú dáš ľuďom. V súčasnosti väčšina trackov znie lepšie pri pomalšom BPM. Časy 140+ BPM sú preč, sú màtve, a sú pochované.

Ako dlho už vlastne pôsobíš na poli elektronickej hudby a spomenieš si ešte na úplné začiatky?
Hrám od roku 1999, čiže už 12 rokov. Čoskoro oslávim 12,5 roka s technom vydaním mixovaného CD a party, kde budem hrať 6hodinový set. Samozrejme si pamätám dobu keď som začínal. Keď sa nadtým spätne zamyslím, pozerám sa dozadu s dobrým pocitom. Vinylové platne, malé undergroundové parties, a vymetanie obchodov s platňami. Veľa krásnych spomienok. Ale nemyslím že je dobré obzerať sa dozadu príliš. Scéna sa mení, techno sa mení, ale to je jeden z aspektov, ktoré robia hudobný žáner a scénu zaujímavou. Je skvelé vidiet kopu nových mladých kvalitných producentov, čo robia temné bublavé techno, ale pomalšie ako v minulosti, čím dostáva vlastnú atmosféru. Najmä minulý rok bol v tomto ohľade doslova bláznivý. Napriek tomu že doba sa mení, stále milujem to, čo robím a stále sa snažím zameriavať na to pozitívne, čo prináša progres, namiesto sťažovania sa aké to bolo kedysi…

Ako si strávil toto leto? Bol aj nejaký čas na dovolenku alebo si len pendloval po festivaloch?
Po dlhej dobe som si doprial pár týždňov oddychu, užil som si to, dobil baterky a s novými nápadmi som sa vrátil znovu do štúdia. Hral som na zopár festivaloch a parties, ale aj tak som mal leto veľmi pohodové. Taktiež pripravujem produkciu na budúci rok, chystám pár nových releasov a remixov. Veľa času som strávil na svojom novom labeli „Moderstwo“, prvý release môžete čakať začiatkom roku 2012.

Máš radšej malé akcie, kde ľudia prídu len a len kvôli Tebe, alebo dávaš prednosť veľký festivalom a halovkám?
Keďže mám rád oboje, je ťažké sa rozhodnúť, doslova nemožné, pretože si to užívam rovnako. Veľké masovky s tisíckami ľudí sú plné energie, a malé klubovky majú svoju intímnu atmosféru. Jeden môj priateľ opäť rozbehol parties v Rotterdame v malom undergroundovom klube, aby sa zameral na ten starý oldschool vibe a feeling. Urobili sme jednu party s Tommy Four Seven v septembri, ktorá vyšla naozaj dobre a som si istý že sme ten starý vibe dosiahli. Bolo skvelé vidieť úplne novú generáciu milujúcu techno rovnako ako tie pred ňou. Je dobré užívať si masovky aj klubovky, pretože to je cesta, ako si vychutnať to najlepšie z oboch svetov. Som vďačný za to, že si nemusím vyberať len jeden.

Čo si myslíš o súčasnom miešaní komercia a undergroundu a ako to ovplyvňuje tvoj sound?
Nerád používam rozdelenie na komerciu a underground. Techno samo o sebe je dosť underground. Na druhej strane aj techno má niekde v pozadí tendenciu byť komerčné, pretože chceme zasiahnuť čo najviac ľudí. Každý má svoju vlastnú definíciu komerčnosti. Hrám čo mám rád, a ak má niekto názor že je to moc komerčné alebo moc underground, je to jeho problém. Ľudia sa môžu rozhodnúť sami, či chcú počúvať moje sety, nikto ich do toho nenúti so zbraňou pri hlave, teda, aspoň doteraz sa nič také nestalo ;)

Keď hráš, srší z Teba neskutočné množstvo energie. Na čo myslíš počas hrania, v čom sa vyžívaš a čo pri hraní nemáš rád?
Keď hrám tak sa snažím zamerať len na hudbu a tracky a slučky ktoré chcem ďalej zahrať, a čo by do toho pasovalo potom. Popri tom sa snažím spojiť sa s ľuďmi na parkete a postarať sa aby si to riadne užili. Čo nemám rad, je príliš veľa ludí v backstage a za mojím chrbtom, pretože by som sa mal sústrediť na tých čo tancujú predomnou, nie na stojacich za mnou. Jediná výnimka je pokiaľ majú v ruke pre mňa shot of Whiskey, hehe.


Môžeme ťa poprosiť o nejaký odkaz všetkým, ktorí sa chystajú na TECHNO UP?
Som rád že budem opäť na slovensku a teším sa na TECHNO UP! Vidíme sa tam, a spolu sa postaráme aby sme si túto noc ešte dlho pamätali!

TECHNO UP 5 22.10.2011
Športová hala Koniareň, Ružomberok
Clodagh /IRL/, Bas Mooy /NL/, Ben Glendon /IRL/, Michal Breeth, Boss, Grining, Derma, Datel, Mash.
Predpredaj v sieti Ticketportal.

Techno Up

Zdroj: Techno Up
Publikoval: Redakcia GREGI.NET