TATA BOJS ako Kraftwerk? Nový singel a klip predznamenávajú očakávaný album i jarné turné.

Obľúbená česká kapela Tata Bojs na sklonku novembra po dlhých piatich rokoch vydá akávanýnový štúdiový album.

Po novom singli Zvony aktuálne kapela vypúšťa ďalšiu novinku. Je ňou pozitívna pieseň Kraftwerk In Saint Tropez, v ktorej Milan Cais netypicky koketuje s angličtinou. Veselú skladbu spredza vtipný videoklip, kto je rovnako ako samotný singel poctou dvom odvekým láskam Milana a Mardošuobajaabsolvovali kvôli natáčaniu nečakanú premenu. Výsledok si môžete pozrieť tu: http://y2u.be/XUiJVjfFWwI. Spoločne so singlom kapela zároveň oznamuje termíny jarného turk novému albumu.

Samo o sebe je to celkom absurdná téma. Predstava, že Kraftwerk sa idú slniť na francúzsku riviéru,znie zábavne. A keďže máme radi kontrasty, prišlo nám dobré urobiť tú pesničku veľminekraftwerkovskú. Po relatívne serióznych Zvonoch nám prišla táto bezstarostná jazda ako ideálnykandidát na druhý singel z albumu,“ komentuje Cais novinku, pre ktorú je signifikantný typický hudobnýrukopis Tata Bojs rovnako ako Mardošov hravý text.

Sám jeho autor hovorí: Text je pre mňa taká popkultúrna fantázia. Nepíšem v ňom ani tak o Kraftwerksamotných, skôr sa hrám s ich mýtom. Skoro akoby to boli rozprávkové postavy. Tie sa v pesničkestretávajú s ďalšími nadprirozenými hrdinami a popkultúrnymi fenoménmi. Ten nápad zo mňa vypadolautomaticky v angličtine. Rozhodne sme sa ale nesnažili znieť ako rodení native speakers. Naopak, páčilasa nám predstava, že česká kapela spieva po anglicky o nemeckej kapele vo Francúzsku. Pri nahrávaspevu si dokonca Milan pozval do štúdia dvoch jazykových koučov. Najprv Adriana Bella, kto mu ukázal ako to správne znie anglicky. A potom nášho kamaráta Danka, rodeného Francúza, aby priangličtine postrážil jej správnu francúzsku výslovnosť.

Celkové vyznenie skvelo akcentuje samotný videoklip, kto sa nakrúcal pod režisérskou taktovkou Petra Hanouska septembri v sále DOX+. Milan s Mardošom sa pred nakrúcaním na niekoľko hodín zverili do rúk profesionálnych filmových maskéroktímu renomovanej Jany Dopitovej, kto patrí k špičke vosvojom odbore. A to, že odviedli skutočne dobrú prácu dokazuje Milanov príbeh z nakrúcania: Stáli sme s Mardošom už nalíčení na pľaci a čakali na záber, a v tom priel do Doxu náš kamarát fotograf Honza Sakař urobiť pár záberov. Nepoznal konceptu klipu, a k otvoril dvere, rozhliadol sa po miestnosti, pozrel sa na nás a hovorí: „Dobrý deň, ja hľadám chalanovTata Bojs…“

V priebehu jedného dňa máte na chvíľu možnosť vyskúš si, čo vás zrejme ča za pár rokov. A najhoršie na tom je, že už to možno ani nebude dlho trvať, komentuje premenu Cais. „Je to celkom veda, k z vás má b deda,“ dodáva Mardoša.

Väčšinu klipu ale tvorí zostrihaný archívny materiál z výletu do Saint Tropez, kto Milan s Mardošom,kamarátom a partnerkami podnikli v auguste 2002. Tri drobné miniDVD kazetky z vtedaej výpravy, ktorénakrúcala jeho žena Bárka, našiel Mardoša pri upratovaní a triede archívu počas jarnej koronavírusovejpauzy. Osemná rokov čakali v škatuli na svoju chvíľu

Song, v ktorého texte i klipovom stvárne pozorní fanúšikovia odhalia nejednu vtipnú tatabojsovskúreminsiscenciu, je v poradí už štvrtou zverejnenou skladbou z pripravovanej desiatej štúdiovky. Okrem spomínaných Zvonov bolo možné na koncertoch Tata Bojs počuť tiež skladby Velký třesk a Minoritní, ktoráby sadohľadnej dobe mala taktiež dočkať videoklipu. Netrpezlivo akávaný album síce zatiaľ stále zostáva bezmenný, ale jeho obrysy sú čím ďalej tým zretelneie.  

Skladáme to ako mozaiku. Album ani tentokrát nebude m jednotnú tému či dokonca príbeh ako to bolo pri koncepčnom Nanoalbume. Skôr by som povedal, že každá pesnička si rieši to svoje. Témy súrôzne, niekedy vážne a niekedypousmiatiu. Máme tam trebárs jednu pieseň o genetickom inžinierstve, kto sa mi zatiaľ ja ako najviac fotogenická k vizuálnemu spracovaniu bookletu. Ďalšia sa napríkladvolá Velký třesk a v texte ma zaujímal časový oblúk medzi tou nepredstaviteľnou prázdnotou predchádzajúcou veľkému tresku, následne vzniku sveta tak, ako ho poznáme a možno rovnakonepredstaviteľným stavom po smrti. To nič aleboniečo. To pred a po. Ale na albume budú i oveľaodľahčeneie piesne. Celkovo sa nám to ponesie skôrrýchlejších bpm a bude to skôr kratší album. A pretože je náš desiaty, bude na ňom des pesničiek plus jednu outro, odhaľuje Milan Cais detaily kalbumovej novinke.

Tú Tata Bojs predstaví naživo svojím početným fanúšikomprvnej polovici budúceho roka na  špeciálnomturné s desiatimi zastávkami, vrátane výpravnej šou a krstu pražskom O2 Universum, kto je naplánovaná na 31. marca 2021 a vstupenky sú v predaji v sieti Ticketmaster TU. Viac informác ohľadnepredpredaja vstupeniek na jednotlivé koncerty i aktuálnom dia nájdu fanúšikovia na oficiálnejFacebookovej stránke Tata Bojs a na webe www.tatabojs.cz

Termíny jarného turné Tata Bojs
05.02. 2021, Brno – Sono
06.02. 2021, Havlíčkův Brod – OKO
19.02. 2021, Ostrava – BrickHouse
20.02. 2021, Olomouc – S klub
12.03. 2021, Litomyšl – Kotelna
13.03. 2021, Pardubice – Žlutý pes
18.03. 2021, Trutnov – KC
19.03. 2021, Jablonec – KC
26.03. 2021, Písek – KC
31.03. 2021, Praha – O2 Universum

Zdroj: TS