Tamás Szarka: Hudba a nádej.

Nová pieseň Tamása Szarku zo skupiny Ghymes na pamiatku pani učiteľky Edity Maťašovskej. Láska v každom jazyku znie pekne. Ale čo si má počať pesničkár,  aby tomu každý porozumel ? Spieva.

Edita Maťašovská bola zakladateľkou hudobnej školy v Galante. Vo veku 89 rokov nás pred pár mesiacmi navždy opustila. Aj jej môžeme ďakovať, že z huslí Tamása Szarku, hudobníka, skladateľa a básnika, zakladateľa hudobnej skupiny Ghymes, ktorý koncertoval v 29 štátoch sveta a je spoluautorom muzikálu Cigáni idú do neba,  tak krásne znejú skladby ako Tanec v snehu či Tichá dohoda z filmu Marhuľový ostrov.

Keď šesťročného Tomáška,  v roku 1972,  zobrala mama do hudobnej školy, kde ho prihlásila  na klavír, po niekoľkých hodinách  pani riaditeľka Maťašovská navrhla zmenu  hudobného nástroja. Intuitívne  získala pocit, že husle sú to, čo k malému Tomášovi patria  a odvtedy sa stali neoddeliteľnou súčasťou jeho života a tvorby.

Prvú riaditeľku hudobnej školy, vždy milú pani Editu, mal každý rád. Počas svojej niekoľko desaťročí trvajúcej pedagogickej činnosti vychovala viacero hudobníkov, ktorí sa uplatnili nielen doma, ale aj v zahraničí. Medzi nich patrí aj Tamás Szarka, rodák z Galanty, ktorý pôsobí na hudobnej scéne už 40 rokov. Tvorí a interpretuje vo svojom materinskom jazyku, po maďarsky. Teraz sa podujal svoju najnovšiu skladbu Hudba a nádej, ktorú venoval pamiatke pani Edity, nahrať v dvoch verziách. Nechcel, aby pri spomienke na pani učiteľku bol v dvojjazyčnej Galante ktokoľvek vylúčený.

Slovenského prekladu sa ujal známy slovenský textár Pavol Jursa. Pri tvorbe ho natoľko očarila hudba, že do diela vložil aj vlastné duchaplné myšlienky. Skladbou tak autor vzdal hold osobnosti pani Edity Maťašovskej, ktorá formovala jeho hodnoty a hudobný rast. Lyrický opus naspievali Soňa Norisová a Tamás Szarka. 

Premiéra: 15. mája 2021 na sociálnych sieťach.