TAAKE s KAMPFAR Prahu zahalí do pravé norské mlhyT

TAAKE jsou jednou z nejvýraznějších kapel „druhé“ norské vlny z 90. let. Společně s výtečnými krajany KAMPFAR se po dvou covid-odkladech koncertu konečně vrací do Prahy a nepřivezou do ní jen pravou atmosféru norského blacku, ale zahalí ji do nepropustné mlhy.

Mlha. To přesně totiž TAAKE ve staré norštině znamená. Kapela sice vznikla r. 1993 pod jménem Thule, ale po dvou letech dochází ke změně. Hlavní a vlastně jediná persona TAAKE, výrazný vokalista Hoest, který veškerou muziku kapely skládá i nahrává, se k přejmenování na Taake uchýlil ze dvou důvodů. Jednak aby jméno kapely lépe odráželo ducha hudby a textů a jednak mlha obklopuje sedm hor jeho rodného Bergenu.

Samotný Hoest je na norské scéně známá osobnost. Majitel labelu Dark Essence je historicky spjat s mnoha kapelami, mezi nimiž můžeme zmínit např. Gorgoroth, Ragnarok, Carpathian Forest, Helheim a mnoho dalších. Ale ještě k Taake.

TAAKE jsou jednou z kapel, co se nazývá jako True Norwegian Black Metal, což je pojem, který si bez skrupulí může dovolit používat málokdo. TAAKE však se svým „pravým norským black metalem“ mají i nominaci na norskou Grammy – cenu Spellemannprisen. Vedle spousty EP vydali sedm alb, na nichž Hoest spolupracoval i s osobnostmi jako Attila Csihar, Nocturno Culto, Demonaz nebo Ivar Bjørnson, takže je zřejmé, že hudba TAAKE neodráží surový black metal. Je pro ni příznačná chytlavost, silná severská atmosféra a výrazné melodie –  True Norwegian Black Metal!

S TAAKE v severské alianci přijedou další Norové – KAMPFAR. I jejich jméno je ve starodávné norštině a je přeneseným významem pro bojový pokřik, který znamená „Odin“ či „Wotan“. Logicky se tak s populární družinou, kterou už 28 let vede majitel zabijáckého hlasu Dolk, dostaváme k severským mýtům a rozjímání nad pohanskými kulty. Tahle sebejistá kapela mající atmosférou blízko třeba k Enslaved ale vůbec neubírá ve svém pagan blacku na obrátkách, i když se hojně přechází do majestátních hymnických pasáží.

Norskou dvojici na turné doprovází nizozemští blackmetalisté HELLERUIN.

TAAKE, KAMPFAR, HELLERUIN
3- 5. 2022 – Praha, Futurum
FB event: https://facebook.com/events/587008572097995
e-TICKET: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/338

Zdroj: Obscure Promotion