Svet sa zbláznil! A kúpil si ho Jakub Petraník …

Zrkadlo pomýlenej spoločnosti nastavuje Jakub Petraník vo svojom novom singli „Kúpim si svet“. Skladba o absurdnom svete si zaslúžila aj poriadne absurdný videoklip. Jakubov tím ho nakrútil na jediný záber bez akýchkoľvek strihov.

Deti hrajúce sa vonku na trávniku s počítačmi. Dospelí, bežiaci o život za zmrzlinárskym autom. Obézna baletka tancujúca uprostred ulice, ktorej vôbec neprekáža, že baletky nemôžu byť obézne. Sused polievajúci hadicou morskú pannu ležiacu na trávniku. Ďalší sused schovávajúci mŕtvolu do kufra auta za bieleho dňa… a uprostred toho celého spievajúci Jakub Petraník, ktorý si tento chorý svet kúpil… Aj to je nový singel „Kúpim si svet“. Spievam o tom, že si chcem kúpiť svet, no nakoniec si uvedomím, že to nebol až taký dobrý nápad (smiech). Je to pesnička o tom, aké je dnes všetko divné, posunuté, zvláštne, ale nám to už príde ako normálna súčasť našich životov,” vysvetľuje ideu skladby Jakub, ktorý sa naposledy hlásil o slovo vlani s baladou „Porazený“.

DSC_1006_sm

Zatiaľ čo doteraz volil ako svoje domovské nahrávacie štúdio „Valec“ a ako producentov členov skupiny IMT Smile, tentokrát sa rozhodol pre producentský dozor Zoliho Totha v jeho štúdiu v Seredi. Zoli mu v spolupráci s Jimim Cimbalom dodal hudobnú zložku skladby a o textovú stránku singla sa postaral Jakub sám. „Spolupráca s Kubom bola veľmi rýchla a profesionálna. Mal jasnú predstavu, vďaka čomu bolo nahrávanie produktívne a rýchle. Nehovoriac o výsledku, s ktorým som nadmieru spokojný,“ hodnotí nahrávanie Zoli. Premiérovú spoluprácu s ním si pochvaľuje aj Jakub, ktorému nové štúdio odporučil kolega Bystrík: „So Zolim sme sa vždy zhodli na nápadoch, a to je pri hudbe veľmi podstatné. Určite to nebola naša posledná spoločná práca,” dodáva. 

DSC_0886 copy_sm

Vizuálne stvárnenie špecifického námetu skladby si vyžadovalo aj poriadne neobyčajný videoklip. Jeho výrobu spevák zveril rovnako ako pri predošlom singli režisérke Kristíne Cibulkovej. „Keď mi Kubo pustil skladbu prvýkrát, povedala som mu – toto musí byť niečo uletené. Keď mi potom poslal text, bolo to jasné – klip musí nejakým spôsobom reagovať na dnešnú dobu. Myšlienka je jednoduchá – v dnešnej dobe je všetko možné a aj „divné“ veci sa nám zdajú byť normálne. A tak som začala vymýšľať divné situácie, ktorých bude Kubo svedkom. Našťastie sa mu to páčilo, lebo plán B som nemala (smiech),“ vysvetľuje námet Kristína, ktorá vymyslela aj technické spracovanie klipu formou jediného záberu bez akýchkoľvek strihov. „Myšlienka jednozáberovky bola super, len na pľaci to bolo komplikované. Museli sme účinkujúcich aj Kuba na sekundu presne načasovať. Nakoniec sa to podarilo a urobili sme 5 „ostrých“ a jednu z nich sme napokon vybrali,“ vysvetľuje režisérka

DSC_0930_sm

„Je to už druhý klip, ktorý mi Kristína režírovala. Spolupracuje sa nám výborne. Vždy ju otravujem mojim nápadmi a buď ich zakomponuje, alebo nie. Je kreatívna a to je výborné. Mám rád zmysel pre humor, ktorý dokázala dostať do tohto videoklipu,” pochvaľuje si dlhodobú osvedčenú spoluprácu Jakub, ktorý jednotlivé vtipné postavičky vymýšľal spolu s Kristínou Cibulkovou a kameramanom Rasťom Trizmom. Medzi komparzistami sa napokon ocitlo hneď niekoľko tvárí z viacerých televíznych relácií: Karolínka zo seriálu Dedičstvo, Muž roka 2011, známy zo seriálu Búrlivé vino Jakub Lorencovič (vo videoklipe ako priateľ baletky), Naďa Uličná z relácie Súdna sieň (vo videoklipe ako morská panna), scenárista Ivan Huljak (sused, ktorý si ju kúpil a polieva ju na trávniku pred domom), Rómeo z reality šou Hotel Paradise (vo videoklipe Jakuba vyťahuje z bazéna) i Hana z jojkárskeho seriálu Deň a Noc (v klipe si s Jakubom robí selfie fotku). Ako Jakub vysvetľuje, práve komparzisti a ich kostýmy i úlohy dopomohli v klipe spersonifikovať extrémne absurdno dnešnej doby: V klipe sú znázornené bežné veci, ktoré kedysi takými bežnými ani zďaleka neboli. Deti hrajúce sa vonku, no s počítačmi a mobilmi bez akéhokoľvek záujmu o banálne hry – naháňačky, schovávačky… Na druhej strane dospelí nám v klipe absurdne utekajú za zmrzlinárskym autom (znázornenie myšlienky ako sa dospelí radi často v myšlienkach vracajú k svojmu detstvu). Na ulici stretávam suseda – vraha, ktorý dáva do auta mŕtvolu – tu ide o tragikomické znázornenie, toho, že akékoľvek zvláštne veci okolo nás si už ani nevšímame a s radosťou ich prehliadame. Ľudia totálne podľahli materiálnym veciam, ktoré ani nepotrebujú. Napríklad ja mám notebook, tablet aj smartfon. Pritom smartfon a tablet je v podstate to isté. Tablet som si kúpil len kvôli väčšiemu displeju. Túto ľudskú vlastnosť zobrazuje v klipe pán, ktorý si kúpi morskú pannu a polieva ju na trávniku, pretože doma nemá bazén. V klipe sa objaví aj komparzista zamaskovaný ako Conchitta Wurst – zvláštnosť aktuálnej doby, ktorá vystihuje snáď všetko, o čom táto pesnička je. Moja obľúbená postavička je baletka, ktorá je moletnejšia než by mala byť, a napriek tomu „si ide” v tom, že je proste baletka (smiech) a nezaujíma ju názor okolia. No a napokon tu máme tancujúce 6-ročné dievčatko, ktoré je namaľované ako dospeláčka – aby zosobnilo myšlienku, že deti dnes dospievajú oveľa rýchlejšie, až príliš rýchlo,” dodáva Jakub na záver.

Zdroj: SOUL FOR SHOW
Foto: Martin Krejčík