Svet očami rómskeho umelca Miloša Ráca – laureáta Roma Spirit 2016 za kultúru.

Nezvyčajne živé abstraktné maľby a subtílne figuratívne plastiky rómskeho umelca Miloša Ráca z Považskej Bystrice prinášajú do Bratislavy závan autenticity súčasného života Rómov a ich minulosti. Miloš Rác – maľba a plastika je emotívnou výstavou nádejného umelca, ktorý pestrosťou plátien a jemným vyvažovaním monochrómu hliny či bronzu v podobe drobných plastík prináša originálne svedectvo o svete očami Róma.

Hoci sa tvorbe venuje len krátko, má na svojom konte nielen predané obrazy a viaceré výstavy, ale aj prestížne ocenenie Roma Spirit 2016 v kategórii Kultúra, ktorej bol historicky prvým laureátom. Tvorí na základe prirodzeného talentu a spontánnej potreby. Netají sa znalosťou diela Jacksona Pollocka či Alberta Giacomettiho, on sám však v tvorbe spája abstrakciu s konkrétnym, plochu s priestorom, racionálne s iracionálnym bez prípravy a zámeru. Jeho výpoveď je autentická a priama, s čarom vítaného prekvapenia. Výstavu môžete navštíviť od 7. do 18. augusta v bratislavskej Galérii Michalský dvor. Realizuje sa s finančnou podporou mesta Bratislava a Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2017. Kurátorkou výstavy je Denisa Gura Doričová.

Miloš Rác (1970) – tvorba

Miloš Rác maľuje svoje obrazy v duchu insitného umenia ako abstraktné plátna v neveľkých priestoroch garážového ateliéru v Považskej Bystrici. Tvorí rýchlo, spontánne a takmer potme, tak sa vraj jeho myseľ a predstavivosť najlepšie uvoľnia. Maľuje akrylom, farbu necháva voľne stekať, alebo využíva nekoordinované ťahy štetcom, pričom ho vedie jeho momentálna nálada a predstavy. Následne asociuje a hľadá i nachádza konkrétne motívy – tajomné postavy alebo nečakané krajiny, ktoré divák nachádza a vníma na základe vlastnej predstavivosti a interpretačnej skúsenosti.

Podľa náhodne vzniknutých kompozícií potom vznikajú aj názvy diel. Protipólom Rácovej pestrej maliarskej tvorby sú jeho drobné plastiky. Monochromatické výjavy z hliny či bronzu na rozdiel od obrazov zobrazujú konkrétne či fiktívne figúry. Plastiky pretiahnutých tvarov a so štruktúrovaným povrchom majú expresívne polohy a výraz. Autorovi nie je cudzia karikatúra ani groteska. Objavujú sa tu témy milencov, mimozemských bytostí, ale aj portréty jeho známych.

Zdroj: RS