Svěrákovci natáčajú novú komédiu.

Deň po svojich narodeninách začal Zdeněk Svěrák natáčať film Betlehemské svetlo, v ktorom si zahrá hlavnú rolu. Režisér Ján Svěrák obsadil do ďalších rolí Danielu Kolářovú, Terezu Rambu, Vojtěcha Kotka a Vladimíra Javorského.  

„Film bude o hľadaní životnej harmónie, o hranici medzi vyrovnanosťou a rezignáciou, a túto ťažkú tému rozptýlime humorom, štylizáciou a veľkým nadhľadom,“ vysvetľuje režisér Ján Svěrák. Scenár vychádza z knižného bestselleru Povídky a Nové Povídky Zdeňka Svěráka a je rozprávaný ako príbeh o spisovateľovi, ktorému do bežného života vstupujú postavy z vlastných poviedok.

„Hrám spisovateľa Šejnohu“, prezradil autor predlohy Zdeněk Svěrák. „Ten človek ako by mi z oka vypadol. Je len o trochu vtipnejší než ja.“

O špecifický vizuál filmu sa postará držiteľ ôsmych Českých levov a ďalších piatich nominácií – fenomenálny kameraman Vladimír Smutný, ktorý spolupracoval so Svěrákovcami už na Koljovi pred 25 rokmi a rovnako tak oceňovaný architekt Ján Vlasák a kostýmová návrhárka Simona Rybáková. O strih celého filmu sa po prvý krát postará pokračovateľ rodinnej tradície, syn režiséra a vnuk hlavného predstaviteľa, František Svěrák.

Hlavné postavy stvárnia okrem Zdeňka Svěráka, Daniela Kolářová, Vojta Kotek a Tereza Ramba.

V ďalších rolách sa diváci môžu tešiť na Ondreja Vetchého, dánsku herečku Patríciu Schumann a Jitku Čvančarovú. Snímka Betlehemské svetlo sa bude natáčať od konca  marca do mája prevažne v Prahe. Premiéru filmu tvorcovia plánujú na apríl roku 2022 a do slovenských  kín ho uvedie spoločnosť Magic Box Slovakia..

Zdroj: TS