Súťaž malého sveta v pohybe pozná svojich víťazov.

Už viac ako 40 rokov sa fotografi z celého sveta zapájú svojimi snímkami do súťaže Nikon ,,Small World in Motion Competition” a odhaľujú verejnosti detaily tajomného a fascinujúceho mikrosveta. Vidieť jeho skryté javy voľným okom je pre bežnú laickú verejnosť viac ako nemožné, a preto je pútavá aj pre milovníkov techniky, mikroskopov a najmä fotoaparátov. Od roku 2011 je možné zapojiť sa okrem fotografí aj krátkymi videami, zachytenými prostredníctvom mikroskopu.

Videá sú v Small World in Motion Competition hodnotené ako samostatná kategória a prvé tri miesta sú honorované finančnou odmenou. Veľkosť prihláseného súboru nesmie presiahnuť 100 megabajtov, nesmie obsahovať žiaden zvuk a jeho časový rozsah je maximálne 1 minúta. V 44.ročníku ocenil Nikon zo stovák prihlásených 5 najkrajších mikrosekvencií. Prvenstvo zo súťaže si odniesla doktorka Elizabeth Haynes, ktorá vo svojom príspevku zachytila embryo ryby s rozvíjajúcim sa nervovým systémom. ,,Neurón je neurón, a je naozaj úžasné, ako väčšinu času prebieha vývin správne, hoci sa toľko vecí môže pokaziť. Existuje toľko umenia, ktoré sa vyskytuje vo vede a prírode a je naozaj zaujímavé to sledovať,” okomentovala doktorka svoje víťazné dielo.

Za ňou sa ocitol zaujímavý príspevok od doktora Miguela Bandresa znázorňujúci laser, ktorý sa prediera membránou.

Rafael Martín-Ledo zameral svoje video na mnohoštetinavca a s touto tvorbou uzavrel prvú trojicu najlepších tvorieb.

Hodnotiacu porotu ohúril svojim videom aj Wim van Egmond. Na videu zdokumentoval pôrod vodnej blchy s názvom perloočka. Týmto záberom si vyslúžil štvrté miesto.

Päticu ocenených uzavrel Jia Chao Wang, ktorý ohúril aktiváciou buniek po pridaní stimulujúceho substrátu.

Ostatné výherné diela z predchádzajúcich rokov si môžete vychutnať na www.nikonsmallworld.com    

Zdroj: TS