Stimul Nights uvádí: Frances-Marie Uitti & Gareth Davis.

Někdy je dělení na soudobou vážnou hudbu, kompozici a improvizaci zbytečné…

Violoncellistka Frances-Marie Uitti i basklarinetista Gareth Davis jsou z těch hráčů, kteří neustávají v hledání nových možností hry na své nástroje. Oba jsou víc než jen hráči not zapsaných někým jiným a skladatelé, kteří pro ně píší, je často berou jako spolutvůrce. Jejich jedinečné spojení zazní na Stimul Nights v komorním prostředí divadla Alfred ve dvoře. Navnaďte se ukázkami z alba Gramercy.

Frances-Marie Uitti, pro niž psal například Louis Andriessen, proslula zejména dlouholetou, úzkou spoluprací se záhadným římským šlechticem a ojedinělým komponistou Giacintem Scelsim, díky němuž rozvinula svůj neopakovatelný styl hry dvěma smyčci současně. Z tradičního nástroje dokáže kouzlit dvojhlasy i zvuky dalece překračující paletu, již si s cellem obvykle spojujeme.

Garetha Davise známe ze spolupráce s Machinefabriek i z provedení děl Petera Ablingera, na tuzemských pódiích bývá celkem častým hostem. V tandemu s Uitti dokáže naplno rozvinout své charakteristické drony a expresivní dechovou techniku. Výsledek je poučený světem současné kompozice i improvizace a odehrává se v nezaměnitelném zvukovém šerosvitu. Lepší žánrové označení než instantní kompozice zde asi nenajdeme.

Facebook event.
Vstupenky v předprodeji za 250 Kč v síti GoOut

Zdroj: TS