STANKA čakajú medzinárodné filmové festivaly – Lubušské filmové leto v Poľsku a Austrália.

Tragikomickú road movie STANKO uvidia aj návštevníci medzinárodných filmových festivalov. Nový slovenský film bol na programe Art Film Festu v Košiciach, súťažiť bude v Poľsku na Lubušskom filmovom lete a v októbri poputuje do Austrálie v rámci Českého a slovenského filmového festivalu. V rámci Európy ho bude sprevádzať aj delegácia tvorcov.

Žánrová snímka scenáristu a režiséra Rasťa Boroša o priateľstve a univerzálnom pute medzi dvoma ľuďmi z okraja spoločnosti mala svoju distribučnú premiéru 14. apríla tohto roku.

“Sme radi, že o film majú festivaly záujem, je to dobrá príležitosť konfrontovať sa aj s medzinárodným publikom aj tvorcami širšieho kontextu,” povedala o účasti snímky na festivaloch producentka Barbara Harumová Hessová, ktorá produkovala, okrem iného aj úspešné dokumenty Tak ďaleko, tak blízko (réžia: Jaro Vojtek) a Comeback (réžia: Miro Remo).

V Košiciach sa na Art Film Feste predstavil Stanko v Kine Úsmev v rámci sekcie Slovenská sezóna. Sprevádzala ho delegácia tvorcov: herec Peter Kočan, producentka Barbara Harumová Hessová a strihač Peter Harum.

Rovnaká zostava vycestuje s filmom aj do poľského mesta Lagow, kde sa v nedeľu 26. júna 2016 začne 45. ročník filmového festivalu strednej a východnej Európy Lubušské filmové leto. Stanko zabojuje o hlavnú cenu v súťaži hraných filmov Zlaté hrozno. Festival potrvá do nedele 3. júla 2016. Snímka sa tak približne po pol roku vráti do Poľska. Svoju svetovú premiéru mala práve na tamojšom Medzinárodnom filmovom festivale vo Varšave (Warsaw Film Festival 2015).

Slovenskú road movie Stanko si vybrali aj do programu Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii, ktorý sa bude konať na jeseň tohto roku.

Film Stanko je o ľuďoch, ktorí nemali v živote šťastie na to, aby spoznali úprimné medziľudské vzťahy. Je o hľadaní skutočných hodnôt v živote a o tom, že človek sa musí dostať až na úplné dno, aby ich v sebe objavil a začal ich okolo seba vnímať. Príbeh zo súčasnosti je inšpirovaný životom reálnych ľudí.

Tvorivý tím filmu tvoria: scenárista a režisér Rasťo Boroš, producentka Barbara Hrumovú Hessová, kameraman Ivo Miko, strihač Peter Harum, autor hudby David Kollar, majster zvuku Lukáš Kasprzyk.

Snímka vznikala tri a pol roka ako nízkorozpočtový projekt; nakrúcala sa prevažne v pôsobivých talianskychh mestečkách. Okrem Petra Kočana hrajú v nej hrajú samí neherci, Slováci aj Taliani.

Stanko si roky snaží zarábať na talianskych farmách. Klamstvá a nedodržané sľuby ho však dohnali do situácie, že mu už nikto nechce požičať peniaze. Od bývalého chlebodarcu Paola dostane poslednú šancu. Previezť dievča zo Slovenska do Talianska. Stanko netuší a neskôr radšej ani nechce vedieť, ako dievča dopadne. Musí splniť úlohu. Je pevne rozhodnutý aspoň raz v živote spraviť niečo poriadne. Cesta sa mu však nečakane skomplikuje. S dievčaťom, ktoré mu malo len poslúžiť ako prostriedok ku šťastiu, sa spriatelí.

Film Stanko bol podporený Audiovizuálnym fondom v programe MINIMAL a ako jediný z takto podporených projektov bol realizovaný v zahraničí.

www.filmstanko.sk
www.facebook.com/filmstanko

stanko_plagat_sk_mini_preview

Zdroj: Zuzana Golianová, PR manažérka filmu Stanko