Sprievodný program medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe sa začne už tento víkend.

Festival oslávi v tomto roku 25. výročie od svojho vzniku. Okrem hlavného programu, v rámci ktorého uvedie diela umelcov z USA, Izraela, Francúzska, Talianska, Grécka, Nemecka a Slovenska, predstaví aj široký sprievodný program. Jeho prvá časť sa začala počas augusta retrospektívnou výstavou fotografií Ctibora Bachratého. Sprievodný program bude pokračovať projektom GENIUS LOCI, ktorý tvoria štyri diela slovenských choreografov a diváci ho budú môcť vidieť mimo javísk divadiel, priamo v uliciach Bratislavy, 11. a 12. septembra. Predstavenia budú na seba nadväzovať tak, aby mal divák možnosť počas prechádzky mestom vidieť za sebou všetky štyri predstavenia. Sprievodca – hudobník Miro Tóth, bude odprevádzať divákov z jedného miesta na druhé. V oba dni začnú o 17.00 v Pálffyho paláci na Panskej ulici a postupne sa budú presúvať k Primaciálnemu palácu.

Počas svojej dvadsaťpäťročnej histórie sa festival Bratislava v pohybe snaží vytvárať príležitosti na kontakt a spoznanie súčasného tanca aj mimo klasických priestorov divadiel. Sprievodné podujatia festivalu dali umelcom príležitosť tvoriť a oživiť ulice a námestia, či iné verejné miesta Bratislavy.

„V rámci osláv výročia festivalu sme sa rozhodli osloviť k spolupráci tri generácie slovenských tvorcov, od najstaršej po najmladšiu. Pri výbere sme zohľadnili ich umelecké kvality a skúsenosť s týmto druhom projektov. Každý tím vytvoril samostatný projekt, v podobe im blízkeho performatívneho formátu, so zadaním využiť genius loci a priestorovú dispozíciu danej lokality. Tvorcovia vyhliadnuté miesta a zákutia rozvibrujú pohybom a zvukom, nájdu spôsob, ako sa prepojiť s priestorom a jeho atmosférou a skĺbia minulosť s prítomnosťou formou súčasnej umeleckej intervencie. Oslovení vedúci tímov sú výrazné umelecké osobnosti, majú svoj špecifický tvorivý rukopis a rozdielny pohybový slovník, ktorý ich navzájom odlišuje.“ Miroslava Kovářová, umelecká riaditeľka festivalu, autorka konceptu a dramaturgička projektu.

Výber umelcov je zároveň mini vzorkou slovenskej scény súčasného tanca.

GENIUS LOCI  – GMB / Pálffyho palác
Koncept a choreografia: Barbora Janáková / Hudba: Juraj Čech / Performerka a spolutvorkyňa: Lucia Kašiarová / Kostým:Michaela Mokrá

THE OTHER SIDE – Letná čitáreň U červeného raka
Choreografia: Lucia Holinová  / Hudba: NOXORI / Tanec: Kristína Matúšová, Monika Čertezni, Renata Ptačin, Katarína Chilli Čillíková, Kostýmy: Veronika Keresztésová

WEITTENHOF – GMB / Mirbachov palác
Koncept a choreografia: Yuri Korec / Choreografia a performancia: Karol Regeci, Michal Toman, Lukáš Zahy / Scénografia:Tomáš Hubinský

WATER PROJECT – Primaciálny palác
Koncept, hudba: Jozef Vlk / Choreografia: Stanislava Vlčeková / Účinkujú: Ján Dzonald Minárik, Michal Noga, Radoslav Piovarči a iní…

Vstup na podujatie je zdarma za dodržania protipandemických opatrení pre divákov s očkovaním, negatívnym testom alebo potvrdením o prekonaní Covid-19 (skupina OTP).

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe sa bude konať pod záštitou primátora Hl. mesta SR Bratislavy Matúša Valla a bude aj v tomto roku prebiehať počas jedného mesiaca od 4. do 25. októbra.

Vstupenky na všetky predstavenia je možné zakúpiť online priamo na stránke festivalu www.abp.sk v časti Vstupenky, cez portál www.predpredaj.sk alebo pred predstavením priamo v divadlách festivalu.

Záleží nám na živote a zdraví.
Predstavenia festivalu budú môcť navštíviť iba KOMPLETNE ZAOČKOVANÍ diváci.

Zdroj: TS