Spoznajte čaro filmov Charlieho Chaplina. Tri výnimočné klenoty budú online!

Dlhometrážny debut  Charlieho Chaplina – kultová snímka „Kid“ oslavuje 100 rokov od svojho uvedenia. Pri tejto príležitosti uvidia diváci tri výnimočné filmy svetovej kinematografie. Po prvom premietaníude nasledovať aj streamovaná diskusia so zaujímavými hosťami. Diváci ju uvidia na online platforme Kino doma, v pondelok 17. mája o 20.20 hod.

Charlieho Chaplina iste netreba predstavovať. Poznáme ho podľa čierneho klobúka, paličky a povestných fúzov. Jeho prvý dlhometrážny film oslavuje v roku 2021 sté výročie od svojho uvedenia. Kid je nadčasová groteska o ľudskosti a čistom cite a o tom, ako prišiel chudobný tulák Charlie k opustenému dieťaťu. Snímka Kid je jedným z najznámejších a najoceňovanejších titulov režiséra a radí sa tak k zásadným dielam svetovej kinematografie. Pri tejto príležitosti prináša ASFK premietania troch filmov: Kid, Psí životCirkus a divákov tak pozýva sledovať krásu a vtip ikonického nemého filmu.

 Chaplinovo kráľovstvo treba spoznať, aj keď nič iné ako Netflix nepozeráte.“
Peter Konečný

„Neverím síce na objektívne kvalitné filmy, ak by som ale veril, tie Chaplinove by k tomu mali najbližšie.“
Jurko Malíček

Prvé premietanie v Kine doma sa uskutoční 17. mája o 20.20 a diváci v ňom uvidia dvojicu Kid Psí život. Po premietaní bude nasledovať streamovaná diskusia s Petrom Konečným a Jurkom Malíčkom. Druhý premietací večer bude venovaný grotesknému filmu Cirkus a diváci ho uvidia v pondelok 24. mája.

Súcit so slabšími a chudobnejšími

Prvý dlhometrážny Chaplinov film Kid sa radí medzi jeho najúspešnejšie diela. Zmenu minutáže sprevádzala aj premena v rámci Chaplinovho štýlu, v ktorom kladie väčší dôraz na príbehovú líniu. Od tohto filmu vystúpili výraznejšie do popredia témy, ktoré boli potom prítomné v celej jeho ďalšej tvorbe – súcit so slabšími a chudobnejšími.

Čo je viac ako peniaze a majetok? Láska a starostlivosť o milované osoby! Kid je nadčasová groteska o ľudskosti a čistom cite a o tom, ako prišiel chudobný tulák Charlie k opustenému dieťaťu. Ukazuje, že aj s obyčajnými palacinkami môžete vykúzliť hostinu storočia, pokiaľ stolujete s tým správnym človekom…

V sníme Psí život je Charlie Chaplin v legendárnej úlohe tuláka, ktorý spí na ulici, nemá čo jesť a zažíva samé útrapy. Jeho život sa náhle zmení, keď zachráni opusteného psa Scrapsa. Stanú sa najlepšími priateľmi. Spoločne sa pretĺkajú mestom, v ktorom ich sprevádza množstvo nečakaných a úsmevných prekvapení.

Posledným premietaným filmom bude Cirkus. Táto nadčasová groteska sa radí medzi najúspešnejšie filmy nemej éry a klenoty svetovej kinematografie. Rozpráva príbeh tuláka Charlieho, ktorého divoká naháňačka s policajtmi zavedie do cirkusového šapito zrovna počas predstavenia. Jeho nápaditý útek má u nič netušiacich divákov taký úspech, že si Charlie vyslúži okamžitý angažmán. Charlieho cirkusová kariéra sa ale zďaleka nevyvíja podľa predstáv prísneho principála. Ako to celé dopadne, sa diváci dozvedia 24. mája o 20.20 na online platforme Kino doma.

Filmy prináša divákom Asociácia slovenských filmových klubov, ktorá premietania organizuje spolu so Slovenským filmovým ústavom a Kinom Lumière. Vstupenky sú v predaji na webstránkach partnerských kín projektu Kino doma: Kino Tatran Poprad, Kino Iskra Kežmarok, Kino Fontána Piešťany, Kino Akademik B. Štiavnica, Kino Úsmev Košice, Kino Film Europe a Kino Lumière Bratislava, ktoré virtuálnu kinosálu prevádzkuje.

O filmeKid: https://asfk.sk/film/the-kid/
Podujatie: https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-354116
Kino doma: www.kino-doma.sk

Zdroj: ASFK