Sorentino, Palúch aj ľudia na úteku. Barbakan festival ponúkne tri filmové sekcie.

Zdá sa, že čoraz aktuálnejším symbolom dnešnej doby je útek. Nielen v súvislosti s utečeneckou krízou máme možnosť vidieť, ako množstvo ľudí hľadá útočisko pred systémom, v ktorom sa cítia ako nepohodlní.

Práve ich príbehy prinesú filmy zo sekcie Na úteku, ktorá bude jednou z troch sekcií blížiaceho sa medzinárodného multižánrového festivalu Barbakan. Okrem nej sa dramaturgovia podujatia rozhodli priblížiť tvorbu ospevovaného talianskeho filmára Paola Sorentina a tiež snímky hereckej legendy Ivana Palúcha. Festival, ktorý popri filmových projekciách v Kinosále SNP, prinesie aj koncerty a výstavu, sa uskutoční od 1. do 4. októbra v Banskej Bystrici.

Markéta Lazarová

V sekcii Na úteku prinesú tri snímky odlišné pohľady na to, aké je dôležité mať kam ísť a čo sa môže stať, pokiaľ táto prirodzená potreba nie je naplnená. Tým prvým je koprodukčná sci-fi dráma District 9 (2009), ktorá v čase premiéry svojim konceptom ohromila divákov i kritikov. Rakúsko-francúzsko-turecká dráma Na chvíľu slobodní (2008) zase vyrozpráva viac ako aktuálny príbeh troch skupín iránskych utečencov, ktorým sa podarilo utiecť z Iránu, no uviazli v pochybnom hoteli v tureckej Ankare, kde deň za dňom márne čakajú na víza. Americké dielo Nepozvaný hosť (2007) režiséra Thomasa McCarthyho je príbehom o tom, ako môže človeka zmeniť stretnutie s neznámymi ľuďmi, a to vo všetkých významoch, ktoré toto slovo obsahuje. V hlavnej úlohe snímky exceluje Richard Jenkins, ktorého za jeho výkon nominovali na Oscara.

Sekcia Profil Paolo Sorentino prinesie trojicu snímok režiséra, ktorého každá novinka je doslova filmovou udalosťou. Rodák z Neapola má pritom stále len 45 rokov. Krátko predtým, než do slovenských kín príde jeho nové dielo Mladosť s Michaelom Cainom a Harveyom Keitelom, si ho diváci v Banskej Bystrici budú môcť pripomenúť prostredníctvom starších diel, ktoré ho dostali na piedestál súčasnej (nielen) talianskej kinematografie. Prvým je psychologická dramédia Tu to musí byť (2011) s excelentným Seanom Pennom, ďalším romantická krimidráma Následky lásky (2004) nominovaná na Zlatú palmu na MFF v Cannes 2004 a napokon podmanivá dráma Veľká nádhera (2013), ktorej výnimočnosť podčiarkuje Zlatý glóbus aj Oscar v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

Velka nadhera (c) Film Europe

Popri filmoch zahraničnej produkcie si návštevníci budú môcť vychutnať aj herecké umenie Ivana Palúcha, ktorý na konci 60. rokov dosiahol to, o čom veľa tunajších hercov môže iba snívať. Prechádzal sa po červenom koberci v Cannes a účinkoval v medzinárodne úspešných európskych tituloch. To všetko sa však nezaobišlo bez kritiky silnejúcej normalizácie. Pamiatku herca Ivana Palúcha, ktorý prežil v Banskej Bystrici posledné roky svojho života, si Barbakan pripomenie výraznými filmami v sekcii Medailón Ivana Palúcha, ktoré stihol nakrútiť ešte pred politickou stopkou. Okrem slávneho filmu Markéta Lazarová (1967) to bude aj menej známa psychologická dráma Zabitá neděle (1969) a ešte pred ňou dokument Ivan Zakázaný (2011). Ten Ivana Palúcha predstaví ako človeka, ktorý spoznal slasť svetovej slávy rovnako ako strasti totalitného režimu.

https://www.youtube.com/watch?v=g04DeqQK3hE

Festival Barbakan prinesie rovnako zaujímavý program aj vo svojej hudobnej časti. Od štvrtku do soboty sa v Banskej Bystrici postupne predstavia rakúska jazz-popová speváčka a pianistka Susana Sawoff, slovenská indie-rocková formácia Fresh Out of The Bus, dídžej Bobsan s bubeníkom Marekom Gregorom, poľský projekt Cosovel, prešovská trojica Chiki Liki Tu-a, všestranný hudobník Stroon aj Pišta Rybár, ktorého nielen Bystričania poznajú ako speváka v súčasnosti neaktívnej kapely Plastic Swans. Už niekoľko dní pred začiatkom festivalu odštartuje výstava lučeneckého výtvarníka Dušana Krnáča.

Nasledky lasky (c) Film Europe

Vstupenky na jednotlivé projekcie a koncerty sa budú dať kúpiť priamo v dejiskách festivalu – v Záhrade – Centre nezávislej kultúry, Klube 77, Kinosále SNP a na ďalších miest, ktoré organizátori postupne zverejnia na oficiálnej FB stránke www.facebook.com/festivalBarbakan a na oficiálnom FB evente www.facebook.com/events/1673656249538741/

Barbakan 2015

Zdroj: Ján Papač, PR manager festivalu