Snový folk Chelou poprvé v Praze. Debutové Out of Sight přiváží do MeetFactory.

Náladové blues, výrazně melodické a zpravidla posazené v tónině A moll – tak o své tvorbě mluví Chelou, britský písničkář, jehož debut má vyjít před jeho pražskou zastávkou. Jako předskokana si ho dříve zvolili Thurston Moore anebo Charlotte Gainsbourg, v Česku a smíchovské továrně vystoupí poprvé 27. dubna 2019. 

V hovorové francouzštině jeho umělecký pseudonym znamená „podezřelý” nebo také jen „podivný”, což ani ne třicetiletý hudebník svébytně potvrzuje. Ze zkušenosti otevřeně uznává, že mnozí posluchači si zprvu myslí, že je původem Francouz. Kořeny ovšem má v londýnské čtvrti Camden Town, kde jako malý pobýval dlouhé dny v otcově obchodě s deskami a, jak sám dodává, jejíž punkerská nátura jej v mnohém ovlivnila.

V době, kdy bývá s tvorbou často neodmyslitelně spjatá tvář jeho autora, se Chelou umí docela dobře takové propagaci uhýbat a nechává za sebe promlouvat předně své dílo. „Chci, aby lidé slyšeli hudbu, aby nejprve interagovali s uměním. Nepředstírám zároveň, že bych byl fantomem, mystickou postavou,” říká hudebník, i jehož vlastní jméno je těžce dohledatelné. „Jen zkrátka nechci, aby má tvář byla důležitější, než je má hudba. Lidé se ve svém úsudku mohou zmýlit, ale hudba je konkrétní a přetrvá napořád.” Podobně jako přemýšlí o své prezentaci, mluví s úsměvem také o tom, jak své příběhy vypráví: „Zpívám o všem, a zároveň o ničem. Většina mých textů je metaforických.” Jeho hlavním nástrojem je od počátku kytara a hlas.

Od chvíle, kdy vydal své první EP The Quiet (2014), přichází v pravidelných intervalech se singly, které obvykle nechává doprovodit surrealistickými animovanými klipy, rozšiřující už tak imaginativně plodné skladby o další úroveň. Skládá ve svém pokoji, jelikož zatím upřednostňuje intimní prostředí domova, pár nástrojů a počítač k postprodukci. Z tohoto podhoubí vyvěrá melancholický folk, který zpestřuje citlivé elektronické aranže.

„Rozpoložení jeho skladeb je hořké, ale se zdravým jádrem, zbožné, pomalu se rozprostírající,” uvádí jedna z recenzí jeho dřívější tvorby. Jestliže jeho nahrávkám vévodí snová atmosféra, na pódiu s bubeníkem za zády tuto jemnou stránku zastupuje syrovějším, bouřlivým projevem, odrážejícím cosi z jeho dospívání a poslouchání grunge. Vedle již zkraje zmíněných spolupracoval také se hudebníky jako Maya Jane Coles, Nocturnal Sunshine, Ross From Friends, Kojey Radical anebo Poté.

Nadcházející debut, z něhož už stihl vyslat pár ochutnávek, má datum vydání stanovený den před první pražskou zastávkou. Chelou vydá Out of Sight na svém vlastním labelu Concrete Dog Records dne 26. dubna, v sobotu 27. dubna s ním následně vstoupí do dveří smíchovské továrny.

meetfactory.cz/cs/program/detail/chelou-uk
facebook.com/chelouofficial 
soundcloud.com/chelouofficial

Předprodej:
250 Kč na meetfactory.cz
250 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
350 Kč na místě 

Zdroj: TS