SNM: Do múzeí chodíme stále častejšie!

V návštevnosti kultúrnych inštitúcii na Slovensku dlhodobo dominujú stále múzeá. Ich bránami prejde každoročne veľké množstvo návštevníkov. Slovenské národné múzeum privítalo vo svojich múzeách v roku 2011 rekordný počet – takmer milión návštevníkov.

Či už uprednostňujeme trávenie voľného času s rodinou, priateľmi alebo v prírode, aspoň raz za čas sa zrejme každý z nás vyberie aj za kultúrou. Potvrdzujú to aj štatistiky, ktoré hovoria, že až 70 % Slovákov považuje kultúru za dôležitú súčasť svojho života. Pod slovom kultúra sa pritom toho skrýva skutočne veľa. Asi najskôr sa nám však vybavia najmä múzeá, divadlá, či galérie.

SNM

Analytický tím Poštovej banky sa pozrel na to, ako naši obyvatelia, ktorí dávajú kultúre dôležitý význam, naše kultúrne inštitúcie skutočne využívajú. V návštevnosti dlhodobo dominujú múzeá, ktorých na Slovensku od roku 2005 do roku 2010 pribudlo celkovo 15. „Ich bránami prešlo v posledných rokoch minimálne 3 milióny návštevníkov ročne“ uviedla Eva Sadovská, analytička Poštovej banky. To, že múzeá vo svojej návštevnosti stále v porovnaní s ďalšími kultúrnymi inštitúciami vedú, môže byť podľa Evy Sadovskej ovplyvnené aj ich väčšou ekonomickou dostupnosťou. „Zatiaľ čo za obhliadku expozície v múzeu nám zväčša stačí z vrecka vyloviť ťažšiu mincu alebo bankovku s nižším nominálom, ceny za divadelné predstavenia sa niekedy pohybujú aj v desiatkach eur,“ hovorí Sadovská. Pravdou ale je aj to, že zatiaľ čo múzeá sú prístupné počas celého dňa, divadlá zvyčajne ponúkajú len jedno predstavenie za deň. Návštevami múzeí si ale v nemalej miere spestrujeme napríklad aj naše dovolenky a to nielen vtedy, keď nám nepraje počasie.

Slovenské národné múzeum si svojich návštevníkov udržuje stále novými výstavami a prednáškami. V Bratislave pre deti organizujeme stretnutia záujemcov o astronómiu v Miniplanetáriu, stretnutia mladých chemikov, geológov, ornitológov spojených s výletmi do prírody. Zaujme tiež prehliadka štyroch našich objektov na poslednej zachovanej ulici z bratislavského podhradia – na Žižkovej ulici.

Mimo Bratislavy lákajú hlavne hrady a zámky, ktoré patria pod Slovenské národné múzeum. Najnavštevovanejším bol v minulom roku Spišský Hrad. Každoročne však majú obrovský úspech Gaštanové slávnosti, či Poľovnícke hry na hrade Modrý Kameň, Šermiarske dni na hrade Červený Kameň, Festival duchov a strašidiel, či Rytierske dni na zámku v Bojniciach a samozrejme celoštátne podujatie Noc múzeí a galérií. Je toho však oveľa viac; aj v tomto roku sa na Vás v našich múzeách tešíme na nových výstavách, koncertoch, burzách, divadlách, sezónnych podujatiach, báloch, vínnych cestách, či nočných prehliadkach po hradoch.

„Za rok 2011 navštívilo Slovenské národné múzeum 955 566 návštevníkov, čo je ešte o 6 percent viac, ako minulý rok. Vážime si deti, dospelých, domácich, aj zahraničných návštevníkov, udržujeme si ich neustálou modernizáciou expozícií, ktoré svojou interaktívnosťou zapájajú okrem zraku aj zmysly ako hmat alebo sluch,“ uviedol Rastislav Púdelka, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea.

Ceny vstupného v objektoch Slovenského národného múzea pohybujú rôzne. Do niektorých múzeí je vstup bezplatný, do sídelnej budovy SNM je vstupné 3,50 eura. Vstup zahàňa prehliadku expozícií Prírodovedného múzea spolu s expozíciami generálneho riaditeľstva. Na podujatia je priemerné vstupné 3 až 5 eúr.

V roku 2012 Slovenské národné múzeum pre svojich návštevníkov pripravilo veľa prekvapení. Za zmienku stojí veľký výstavný projekt o šesťdesiatych rokoch, keramické slávnosti, výstava historických kalendárov, bábkové aj hrané divadlá na hradoch, Slávnosť ruží, klavírne koncerty, gastronomická výstava atď. Naši návštevníci sa skutočne majú na čo tešiť.

SNM

Zdroj: Slovenské národné múzeum
Publikoval: Redakcia GREGI.NET