Slovenský koprodukčný film Iná svorka bude mať premiéru na festivale v Karlových Varoch.

Debut talentovanej maďarskej režisérky Hajni Kis bude uvedený na prestížnom filmovom festivale v Karlových Varoch vo štvrtok, 26. septembra. Film rozpráva o komplikovanom vzťahu dcéry a otca, ktorý bol vo väzení. Slovenské publikum ho uvidí na filmovom festivale Cinematik v Piešťanoch, po ktorom bude putovať do kín po celom Slovensku vďaka distribútorovi Asociácia slovenských filmových klubov a koproducentovi MPhilms.  

Maďarská režisérka Hajni Kis vo svojom debute skúma jednu z mnohých podôb komplikovaných rodinných vzťahov. Iná svorka je určená všetkým tým, ktorí niekedy pociťovali hnev voči svojej rodine a ktorí by sa chceli naučiť odpúšťať. Hlavnými postavami sú bývalý trestanec Tibor, ktorý je v neustálom konflikte so svojim okolím a tvrdohlavá a odvážna dcéra Niki. Vo filme vystupujú herci zo Slovenska a slovenská strana sa postarala aj o výrobu zvuku. Film je na 55. ročníku MFF v Karlových Varoch premietaný vo štvrtok, 26. augusta 2021. Nepredstavuje sa tu však po prvýkrát. V roku 2020 získal cenu Works in Progress v programe First Cut + na Eastern Promises Industry Days. Po Karlových Varoch putuje film na maďarský MFF Miskolc (11. september) a u nás na MFF Cinematik (17. september), kde sa slovenskému publiku predstaví aj za účasti tvorcov a následne ho čaká uvedenie v celoslovenskej kino distribúcii.

Cesta za poznaním a odpustením

Film vykresľuje vzťah otca a dcéry, ktorí si k sebe opätovne hľadajú cestu. Po 7 rokoch bez kontaktu sa navzájom spoznávajú, pričom si uvedomujú svoje pevné spojenie a aj to, aké silné môže byť odpustenie. Námet vychádza z osobnej skúsenosti režisérky, ktorej vzťah s otcom nebol vždy bezproblémový. Keď som bola malá, na dlhý čas zmizol z nášho života. Bolo to náročné obdobie a veľa z toho som nedokázala v takom mladom veku pochopiť. Príbeh filmu je do veľkej miery inšpirovaný mojím vlastným životom.Odvtedy som tieto skúsenosti spracovala a možno aj preto môžem dnes tak jasne definovať emocionálne procesy, ktoré vo mne prebiehali. Dúfam, že môj príbeh môže poskytnúť pomoc druhým pri spracovaní ich vlastných osobných tráum,“ uvádza Hajni Kis.

Jednou z ťažiskových tém filmu Iná svorka je odpustenie a prevzatie zodpovednosti za vlastné činy. Kladie si otázku: „Ako prijímame náš osud, ktorý nemôžeme zmeniť?“ S týmto edukatívnym presahom filmu plánuje distribútor Asociácia slovenských filmov vzdelávacie spolu s koproducentom MPhilms aktivity ako naríklad premietanie vo väzniciach, či diskusie s odborníkmi z oboru psychológie a psychoterapie. Súčasťou distribúcie bude aj zameranie sa na maďarské mestá na juhu Slovenska, premietanie filmu v originálnom jazyku, či turné s tvorcami filmu vo vybraných mestách.

Režisérka Hajni Kis

Režisérka a scenáristka Hajni Kis je súčasťou mladej generácie maďarských filmárov, ktorí v posledných rokoch zaznamenávajú veľmi úspešné debuty, rezonujúce aj v medzinárodnom prostredí. Hajni Kis najprv študovala filozofiu a potom absolvovala réžiu na Univerzite filmových a divadelných umení (SZFE) v Budapešti. Jej dva krátkometrážne hrané filmy – Nádherná bytosť a absolventský film Last Call – získali mnoho ocenení a prvý z nich bol nominovaný na študentského Oscara. Film Nádherná bytosť získal mnoho ocenení, medzi nimi aj cenu Zlatá žaba venovanú mladým talentom v súťažnej sekcii študentských filmov Veľké nádeje na festivale Park Film Fest 2017 v Trenčianskych Tepliciach. Iná svorka (2020) je režisérkiným celovečerným hraným debutom.

Na Slovensku bude na veľkom plátne Iná svorka distribuovaná v spojení s krátkym slovensko-českým predfilmom Milý tati (r. Diana Cam Van Nguyen), ktorý obdobne pojednáva o vzťahu otca a dcéry, hľadajúcich stratené puto. Milý tati je zaujímavý svojim výtvarným spracovaním (rotoskopia, koláž, animácia a hraný film) a v spojení s dielom Iná svorka tvorí skvelo doplňujúcu sa dvojicu inšpiratívynch príbehov. Ich celoslovenská premiéra sa uskutoční vo štvrtok 30. septembra 2021 vďaka distribútorovi ASFK.

O filme: https://asfk.sk/film/ina-svorka/

Zdroj: TS