Slovenský koprodukčný film Čarodejník Kajtek v kinách od 27. júna

Oceňovaný slovenský koprodukčný film Čarodejník Kajtek, poľskej režisérky a scenáristky Magdaleny Łazarkiewicz, vstúpi do slovenských kín už 27. júna. Na filmové plátna prinesie čarovný príbeh o Kajtekovi, dvanásťročnom chlapcovi s výnimočne rebelským temperamentom, ktorý v sebe jedného dňa objaví magické schopnosti. Vo filme účinkovali slovenskí herci – Eva Sakálová a Vít Bednárik.

Čarodejník Kajtek je strhujúci príbeh o čarovnom svete detskej fantázie, dospievaní a snahe o zdokonalenie sveta. Kajtek je dvanásťročný chlapec s výnimočne rebelským temperamentom. Jedného dňa v sebe objaví nadprirodzené schopnosti. Tento nezvyčajný talent v kombinácii s chlapčenským neposlušným charakterom však znamená veľké problémy nielen pre rodinu, pre školu, ale aj pre celé mesto. Situácia sa začína komplikovať, keď o chlapca s magickými schopnosťami začnú súperiť sily dobra a zla.

Režisérkou a scenáristkou filmu je Magdalena Łazarkiewicz, mladšia sestra režisérky Agniezsky Holland. Debutovala absolventským filmom nakrúteným pod umeleckým dozorom Krzysztofa Kieślowského, televíznou drámou Dotykom (1985). Čarodejník Kajtek je jej siedmym dlhometrážnym hraným filmom pre kiná.  „Je to istým spôsobom filozofická rozprávka o dospievaní mladého chlapca. O jeho stretávaní sa so svetom, ktoré v ňom prebúdza túžbu zmeniť tento svet, a preto siaha po čaroch a mágii. Avšak, ako nadobúda stále väčšie povedomie a dospieva, dochádza k záveru, že možno sú iné hodnoty dôležitejšie. Je to film o duchovnej, vnútornej ceste a premene hrdinu,“ hovorí o filme Magdalena Łazarkiewicz.

Snímka vznikala v poľsko-slovensko-českej koprodukcií v spolupráci so slovenskou produkčnou spoločnosťou ALEF FILM & MEDIA. „Čarodejník Kajtek ma zaujal tým, že to bol projekt klasického rodinného filmu určený najmä detskému divákovi. Scenár vznikol na motívy veľmi úspešného poľského románu, ktorý bol preložený do mnohých svetových jazykov a bolo to aj obdobie, kde ešte stále určoval jednu zásadnú líniu magických, fantasy filmov Harry Potter. Ten však s našim príbehom má spoločnú len postavu malého čarodejníka, náš príbeh je úplne iný. Je v ňom viac príklonu k reálnemu svetu.  Mágia je v našom príbehu dar, ktorý sa môže stať aj prekliatím,  ale súčasne je aj imanentnou súčasťou skutočnosti, náš hrdina sa rozhoduje, či je dôležitejšie meniť svet alebo seba“, objasnil motiváciu spolupracovať na filme slovenský producent Marian Urban.

Vo filme uvidíme aj slovenských hereckých predstaviteľov – herečku Evu Sakálovú a Víta Bednárika. V Bratislave vznikala nahrávka komponovanej hudby so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriána Kokoša. Na Slovensku bola tiež vytvorená značná časť digitálnych efektov. Nakrúcalo sa v okolí Oravského Podhradia a na Oravskom hrade.

V hlavných postavách slovenskej dabingovej verzie budete počuť Božidaru Turzonovovú, Táňu Pauhofovú, Jozefa Vajdu, Martina Trnavského, Romana Pomajba, Zuzanu Tlučkovú a mnohých ďalších skvelých hercov. Slovenská dabingová verzia vznikla v spoločnosti Dimas.

Čarodejník Kajtek mal zahraničnú predpremiéru na niekoľkých významných festivaloch ako Gdynia Film Festival 2023, na ktorom bol film nominovaný na Young Lions Award či  Ale Kino! International Young Audience Film Festival 2023, kde získal film cenu za najlepšiu kameru. Slovenskú festivalovú predpremiéru mal na Medzinárodnom filmovom festivale Art Film v Košiciach na ktorom film osobne uviedol producent Marian Urban a herečka Eva Sakálová. Oficiálna predpremiéra sa uskutočnila v Kine Lumière 25. júna za účastí režisérky Magdaleny Łazarkiewicz, producentov Marcina Kureka a Mariana Urbana, slovenských hereckých predstaviteľov a ďalších tvorcov.

Čarodejník Kajtek

Poľsko, Slovensko, Česko | 2023 | 98 minút | premiéra: 27. jún 2024 | žáner: rodinný, dobrodružný, mysteriózny | réžia: Magdalena Łazarkiewicz | kamera: Rafał Paradowski | strih: Konrad Śniady | hrajú: Eryk Biedunkiewicz (Antek Bortkiewicz; Kajtek), Maja Komorowska (Antkova babka), Grzegorz Damięcki (Antkov otec)

TS