Slovenský klezmer spojí arménska speváčka.

Večer v znamení slovenského klezmeru. Bratislavský V-klub zažije 20. júna hudobný sviatok domácej world music. Dve skupiny a výnimočný zahraničný hosť.

S osvedčenými Preßburger Klezmer Band a nováčikmi Kaschauer Klezmer Band si v hlavnom meste zaspieva fenomenálna arménska speváčka Karine Sarkisjan. Výstižný názov East Meets West hovorí za všetko. 20. júna sa vo V-klube nebude hudobne súperiť, ale spájať.

Preßburger Klezmer Band 1

Domácich Preßburger Klezmer Band netreba zvlášť predstavovať. Po devätnástich rokoch na scéne sa originálna zostava definitívne zaradila k tomu najlepšiemu, čo u nás máme. Ani po mimoriadne pozitívne prijatom albume Tants Mit Mir! z roku 2012 sa Preßburger Klezmer Band nechystajú spomaliť. Naopak, pravidelne vystupujú v zahraničí a pripravujú nový koncertný program. Začiatkom mesiaca ich jedinečný prístup ku klezmeru ocenilo aj publikum v dánskej Kodani. Skupina sa v nej predstavila v rámci prestížneho festivalu židovskej kultúry pred plnou kodanskou synagógou. Pestrým programom skupina postavila z lavíc a roztancovala dánske publikum. Okrem toho si členovia Preßburger Klezmer Bandu na živelnej klezmerovej jamsession zahrali s dánskymi, ruskými, nemeckými, litovskými a inými hudobníkmi ako aj so slávnym Alanom Bernom z jednej z najospevovanejších klezmerových skupín Brave Old World. Úzky kontakt so zahraničnou hudobnou scénou je pre obľúbenú slovenskú skupinu samozrejmosťou. Ich koncertné podujatie s názvom The Stars of Klezmer do hlavného mesta pravidelne prináša tie najväčšie osobnosti klezmerovej scény. Po Tanečníkovi Stevovi Weintraubovi, klarinetovom virtuózovi Merlinovi Shepherdovi a fenomenálnom trubkárovi Frankovi Londonovi prijal minulý rok ich pozvanie aj líder najznámejšej klezmerovej skupiny na svete, Lorin Sklamberg. Skupina Preßburger Klezmer Band má na konte šesť CD albumov, pričom aktuálny Tants Mit Mir! bol ocenený prestížnou domácou cenou Radio Head Award za rok 2012 v kategórii world/folk.

Preßburger Klezmer Band 2

Skupina okrem toho spolupracovala aj na mnohých filmoch a divadelných predstaveniach. Preßburger Klezmer Band sa pomaly začínajú pripravovať na budúcoročné okrúhle výročie existencie. Dve desaťročia na scéne sa chystajú oslavovať vo veľkom štýle. Ako inak výbornými koncertami. Klezmerový večer v bratislavskom V-klube bude patriť aj košickým Kaschauer Klezmer Band. Skupinu založil v roku 2011 klarinetista Vlado Sidimák. Košické hudobné zoskupenie, ktoré sa bude venovať interpretácii klezmerovej hudby. To bola základná idea pomerne čerstvej zostavy domácej world music. Základňu pre budúci repertoár vytvoril líder projektu z nahrávok klezmerových kapiel najmä z Amsterdamu, Bratislavy, Budapešti, Krakova, ako aj orchestrov zo Spojených štátov. Skupina Kaschauer Klezmer Band sa sústreďuje na klezmerovú hudbu prestúpenú hudobnými tradíciami východnej Európy, najmä balkánskym, ale aj slovenským a rómskym folklórom. Nechýbajú ani prvky klasickej a modernej hudby.

Obe klezmerové zoskupenia bude počas podujatia East Meets West sprevádzať aj arménska speváčka, klaviristka a skladateľka Karine Sarkisjan. Svoj virtuózny spev prevedie v piesňach z repertoáru Preßburger Klezmer Bandu, ako aj vo vlastných aranžmánoch a pridá sa aj ku Kaschauer Klezmer Bandu. Interpretáciu speváčky vysoko ocenili aj klezmerové legendy ako Lorin Sklamberg a Michael Alpert. Vrcholom hudobného večera East Meets West by malo byť pódiové stretnutie všetkých účinkujúcich po vzore extatických záverov veľkých klezmerových akcií vo svete. Akcia bude navyše spestrená možnosťou ochutnať ukážky zo židovskej kuchyne. Aj preto je publikum vítané už od 18h, koncertný program začne o 19h.

Bližšie informácie o podujatí nájdete na nasledujúcom odkaze: https://www.facebook.com/events/842054882475611/?fref=ts

Zdroj: Real Music House