Slovenské ocenenie Esprit je súčasťou UNESCO – International Jazz Day.

Slovenská anketa „ESPRIT – cena za najlepší slovenský jazzový album roka 2013“ sa stala oficiálne súčasťou Medzinárodného dňa jazzu. Druhý ročník udeľovania ceny začína hlasovaním verejnosti, už 13.marca 2014.

Medzinárodný deň jazzu

Pred troma rokmi určilo oficiálne UNESCO dátum 30.apríl za Medzinárodný deň jazzu. Cieľom sviatku je zviditeľnenie jazzu a jeho diplomatickej úlohy – spájať ľudí zo všetkých kútov sveta. Patrónom Medzinárodného dňa jazzu sa stal hudobník Herbie Hancock pre jeho odovzdanosť mierovému dialógu prostredníctvom hudby a umenia.

Druhý ročník ceny za najlepší jazzový album roka Esprit 2013, organizovaný portálom Jazz.sk, sa stal oficiálnou súčasťou osláv Medzinárodného dňa jazzu. Slávnostné odovzdanie cien a koncert finalistov je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách Medzinárodného dňa jazzu.

Cena Esprit má svoju sošku, prvý exemplár vlastní Herbie Hancock

Po bratislavskom koncerte v roku 2010 si legendárny klavirista a skladateľ z nášho hlavného mesta odniesol darček v podobe sošky z dielne známej výtvarníčky Gordany Turuk. Skulptúru ocenenia Esprit vytvára výtvarníčka ako repliku tej, ktorú má doma pán Hancock. Ide o siluetu kontrabasu, nástroja, nachádzajúceho sa vo väčšine jazzových formácií. Zo slovenských hudobníkov je držiteľom ocenenia ESPRIT gitarista Michal Bugala, ten za svoj album ‚Y‘ získal cenu v minulom roku a dokonca sa stal víťazom v oboch kategóriách – v hlasovaní verejnosti, aj odbornej poroty.

Hlasovanie verejnosti za najlepší album roka 2013

V tomto roku je do súťaže zaradených šestnásť albumov slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2013. Paralelne s odbornou porotou môže od 13. marca každý fanúšik kvalitnej hudby rozhodnúť na stránke Jazz.sk o tom, ktorý z minuloročnej úrody jazzových albumov je najlepší a mal by dostať ocenenie Esprit 2013.  Internetové hlasovanie za najlepší domáci jazzový album potrvá presne mesiac.

Slávnostný akt vyhlásenia víťaza a odovzdania hlavnej ceny sa uskutoční v Medzinárodný deň jazzu, v stredu 30. apríla 2014 v Štúdiu 5 budovy Slovenského Rozhlasu. Odovzdávanie sošky Esprit bude sprevázdané živým koncertom finalistov a priamym prenosom na Rádiu Devín.

ilustr_CD2013

Zdroj: Jazz.sk