Slovenské národné múzeum oslavuje 120. výročie.

Slovenské národné múzeum oslavuje významné jubileum. Na najnovšej výstave  s názvom 120 rokov Slovenského národného múzea ponúka nahliadnutie  do  svojej bohatej histórie a zbierok. 

Návštevníkom predstaví najzaujímavejšie a mimoriadne cenné predmety a exponáty,  medzi nimi aj hodnotný herbár  lietajúceho mnícha  Cypriána, generálskčiapku M. R. Štefánika, cenné paleontologické nálezy, ale aj imitácipracovne archeológia či prírodovedca.

120.SNM_02

Výstava 120 rokov Slovenského národného múzea sa usiluje v názornej skratke priblížiť peripetie dejinného múzea až po súčasnosť. Expozícia v sebe spája prezentáciu najhodnotnejších zbierkových predmetov múzea, hodnotné artefakty ako napríklad najstarší herbár na Slovensku  – herbár lietajúceho mnícha Cypriána, druzu minerálu so zlatom z Kremnice či mimoriadne cenné paleontologické nálezy,  ale aj ukážky  z najväčšej zbierky vtáčích  vajec  na Slovensku. Bohato sú zastúpené  aj   zbierky   z archeológie či etnografické zbierky. Výber predmetov na výstavu bol  mimoriadne  náročný, keďže kompletná  zbierka SNM sa   skladá z takmer 4 miliónov zbierkových  predmetov.

„Slovenské národné múzeum je obrovská inštitúcia s bohatou históriou a pôsobením po celom Slovensku. Som hrdý na to, že sa nám podarilo pripraviť výstavu ku jej 120. výročiu, ktorá prináša do Bratislavy cenné a návštevnícky zaujímavé zbierky z celého Slovenska. Počas dvanástichmesiacov jej otvorenia si medzi exponátmi budú môcť návštevníci pozrieť raritné predmety  – ako napríklad 3000 rokov  starý egyptský sarkofág, generálsku čiapku  M. R.

Cyprian-herbar

Štefánika či originálne poznámky a  autogram Eugena Suchoňa ku opere Krútňava,“ prezradil o výstave PaedDr. Rastislav Púdelka, generálny riaditeľ Slovenského  národného múzea.

Slovenské národné múzeum plní svoje poslanie aj vďaka silným partnerom, ako je Poštová banka, ktorá  inštitúciu podporuje už siedmy  rok. Generálny  riaditeľ banky Marek Tarda sa hrdí týmto partnerstvom a je v očakávaní, čo ďalšie  roky spolupráce prinesú: „Som nesmierne rád, že my ako tradičný slovenský bankový dom, máme   možnosť pomôcť a postarať sa o udržiavanie  kultúrneho dedičstva Slovenska. Skutočne  nám  nie  je  jedno, či ho budú mať možnosť zažiť aj ďalšie generácie. O jeho propagáciu sa od roku 2011 usilujeme aj prostredníctvom spoločnej  bilboardovej  kampane. Už teraz  sa  s rodinou  teším na najbližšie návštevy týchto unikátnych pamiatok, ktoré kvitnú aj vďaka Poštovej banke.“

120.SNM_01

Výstava  120   rokov  Slovenského  národného  múzea  je   prístupná  verejnosti  od   5. decembra 2013 do 30. novembra 2014 v priestoroch Slovenského  národného zea v Bratislave na  Vajanského nábreží.

Zdroj: SNM