Slovenské dokumentárne filmy zo 60. rokov uvedú významné festivaly v Jihlave aj v Lipsku.

Kolekcia slovenských dokumentárnych filmov zo 60. rokov minulého storočia slávi úspechy v medzinárodnom prostredí. Výber dokumentov zo zlatej éry slovenskej kinematografie sa predstavil už na viacerých zahraničných podujatiach, v októbri ho uvedú 23. medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava a 62. medzinárodný festival dokumentárneho a animovaného filmu DOK Leipzig, ktoré patria v Európe k najrešpektovanejším v svojej oblasti.

V Jihlave sa premietne pásmo ôsmich digitálne reštaurovaných filmov, ktoré predstavujú prierez slovenskou krátkometrážnou dokumentárnou tvorbou zo 60. rokov a zároveň sú ukážkou rozmanitosti prístupov jednotlivých tvorcov k médiu dokumentu.

Okrem známejších titulov Voda a práca (1963) Martina Slivku, Prišiel k nám Old Shatterhand (1966) Dušana Hanáka, Fotografovanie obyvateľov domu (1968) Dušana Trančíka, diváci v Jihlave uvidia aj experimentálny film s autentickými vojnovými zábermi Lilli Marlen (1970) od Petra Mihálika, dokument o živote ľudí v zaostalých oblastiach východného Slovenska Zakliata dolina (1966) Štefana Kamenického, film o osude mladej ženy, ktorá sa ocitla vo väzení, Spoveď (1968) Pavla Sýkoru, ale tiež krátky dokument o Vladimírovi Clementisovi Nedokončená kronika (1967) Rudolfa Urca a film o tvorbe slovenského fotografa Pavla Hudeca Som prekliaty fotograf (1969) Juliusa Matulu.

Do programu festivalu v Lipsku je zaradených päť filmov, ide o dokumenty Voda a práca, Fotografovanie obyvateľov domu, Spoveď a tiež Chlapi z Gaderskej doliny (1963) Ladislava Kudelku a Ruky (1963) Jozefa Zachara. Filmy budú uvedené na špeciálnej projekcii a ich výber „poukazuje na osobný, spoločensko-kritický a formálne inovatívny prístup k dokumentárnej tvorbe slovenských autorov v 60. rokoch. Tvorcovia v tomto období pochopili, aké silné môžu byť dokumentárne filmy bez hovorených slov, alebo ako použiť iróniu ako formu politického a sociálneho komentára,“ hovorí Tomáš Hudák z Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý bude SFÚ zastupovať na oboch podujatiach.

Na jihlavskom festivale sa premietania zúčastnia režisér Dušan Trančík a režisér, dramaturg a publicista Rudolf Urc, súčasťou projekcie bude aj prezentácia 2-DVD Slovenský dokumentárny film 60 z edičného oddelenia SFÚ, ktoré zostavil Rudolf Urc spolu s filmovým publicistom Pavlom Brankom. 2-DVD sa bude prezentovať aj na festivale v Lipsku.

23. MFDF Ji.hlava potrvá od 24. do 29. októbra, projekcia slovenských dokumentov zo 60. rokov sa uskutoční v piatok 25. októbra, v predaji budú aj slovenské dokumenty z predajne SFÚ Klapka.sk. 62. medzinárodný festival dokumentárneho a animovaného filmu DOK Leipzig sa koná v termíne od 28. októbra do 3. novembra, projekcia slovenských dokumentov zo 60. rokov sa uskutoční v utorok 29. októbra.

Viac informácií o projekcii na 23. MFDF Ji.hlava nájdete na:
https://www.ji-hlava.cz/programove-sekce/slovenske-dokumentarni-filmy-60-let

Viac informácií o projekcii na 62. DOK Leipzig nájdete na:
https://www.dok-leipzig.de/en/festival/special-screenings

Zdroj: SFÚ