Slovenská óda na leto v podaní speváčky Bastien: Nezaspím.

Slnko na tvári, vietor vo vlasoch, letná láska a prázdninová pohoda – svoj vydarený kúsok do pestrej palety tohtoročných letných hitov posiela aj slovenská speváčka Bastien. V štúdiu spojila sily s úspešným producentom a hitmakerom Tomim Popovičom a pri nakrúcaní videoklipu s uznávaným režisérom Pierrom Lexisom. Výsledkom je príjemná balada, ktorá si iste nájde svoje miesto v aktuálnych letných playlistoch:  www.youtube.com/watch?v=FU2E1eGVQ7Q

Jedna žena – dve krásne profesie

Medzi umelcami sa z času na čas nájdu takí, ktorí sa popri hudobnej dráhe stíhajú naplno venovať i často celkom odlišnému civilnému povolaniu. Takým prípadom je i slovenská umelkyňa Jana Šimurdová. Už desať rokov žije v českej Ostrave, kde pracuje ako lekárka, konkrétne v oblasti estetickej medicíny. Zároveň sa v každej voľnej chvíli venuje svojmu srdcovému osobnému projektu pod speváckym pseudonymom Bastien. Cez deň v ambulancii ako MUDr. Jana Šimurdová, po práci za mikrofónom ako speváčka Bastien. Aký je život s dvoma takými odlišnými profesiami? Predstavte si to, akoby ste mali na jednom stole Apple PC a Windows PC, ktoré pracujú odlišne. Je to veľmi zaujímavé a dynamické na prepínanie v hlave. Ale za tie roky si človek už zvykne. V hudbe sa nechávate viesť emóciou  a v medicíne musíte byť exaktnejší a vecnejší. Estetická medicína je však aj o cítení a ladení jednotlivých prvkov, takže trošku sa to predsa len spája,“ opisuje.

Z malej speváčky veľká lekárka

„Odmala som sa premávala pred zrkadlom, v ktorom som videla davy ľudí, s pančuškou na hlave a s podpätkami z lega a spievala „akože anglicky“ Kelly Family,“ smeje sa Bastien „Ako 5-ročnú ma teda zapísali na piano. V hudobnej škole som trávila toľko času ako málokto,  bola som tvrdohlavá a  učitelia  so mnou vzdali povinnú výučbu. Nechali ma hrávať a skladať si v koncertnej sieni na krídle celé hodiny. To bolo moje,“ spomína. Popri hudbe ju, však bavilo aj učenie v škole. Keď prišiel čas na voľbu univerzity, chcela nastúpiť na Vysokú školu múzických umení a vtedy ju prijali na medicínu. Ako hovorí: „Tak sa z malej umelkyne stala lekárka.“ Hudbe, však ostala verná i popri práci v bielom plášti a dnes vďaka tomu vydáva svoj v poradí už druhý singel v tomto roku a zároveň tiež svoju druhú skladbu v slovenčine – Nezaspím.

Návod ako nezaspať a neprepásť leto

Singel Nezaspím prináša pohodovú atmosféru a dokonale vystihuje prázdninový vibe a pocity spojené s letným obdobím. „Po všetkých tých Covid obmedzeniach nezaspať, neprepásť leto a užiť si ho a každý zaujímavý moment, ktorý nám ponúkne. Ako píšem v texte, buď so mnou a nakreslíme si svoj plán na leto, možno s priateľmi a možno zažiť aj letnú lásku, nechám to na vás…“ hovorí Bastien na margo inšpirácie a odkazu, ktorý chce prostredníctvom pesničky vyslať medzi ľudí.  

Ako to má Bastien vo zvyku, aj túto skladbu si opäť napísala sama, s pomocou kolegu, s ktorým vždy rada konzultuje svoje texty. „Text piesne som tradične konzultovala s perfektným človekom a textárom Petrom Harazinom z kapely Nebe,“ dodáva. Producentskú prácu zverila do rúk Tomimu Popovičovi a jeho spolupracovníkovi, producentovi Fillipianovi.

Tomiho Popoviča sa rozhodla osloviť k spolupráci cez Instagram a dnes je rada, že sa na to odhodlala: „Napísala som mu správu a on odpísal. Dal mi šancu ako neznámemu umelcovi, ktorého pieseň sa mu zapáčila,“ spomína. Ako dodáva, Tomi ju ako umelkyňu vedie a pomáha jej rozvíjať umelecké cítenie tým správnym smerom. „Práca je dynamická, kvalitná a som veľmi spokojná, kam moju tvorbu posúva a aj ako ma ako umelca vníma. Miestami mám pocit, že ma ešte stále sleduje a snaží pochopiť. Dal piesňam presne tú „čerešničku na torte“, ktorú to potrebovalo… po toľkých rokoch,“ pochvaľuje si spoluprácu a ako prezrádza už teraz s Tomim  spoločne pripravujú ďalšie piesne. „Zároveň som otvorená aj novým zaujímavým spoluprácam. Slovensko má veľa kvalitných umelcov a textárov.“

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Bastien: „Na slovenskú réžiu klipov nedám dopustiť“

O videoklip sa postaral režisér Pierre Lexis zo spoločnosti Lexis Production, ktorý má na konte spolupráce s menami ako Peter Lipa, Sima či Separ. „S Pierrom som spolupracovala prvýkrát a dostal ma na svoju techniku  a na scenár,“ prezrádza Bastien. „Natáčali sme pri Trnave a celkom to bolelo,“ spomína so smiechom. „Toľko komárov pohromade som ešte nevidela, asi sa zbehli z celého Slovenska a prišli sa pozrieť na natáčanie,“ dodáva s humorom. Napriek náletom komárov 2–dňové nakrúcanie dopadlo výborne. „Inak sme si to moc užili, krásne auto, krásne slovenské prostredie, ani som netušila, že niečo takéto netradičné máme na Slovensku a k tomu fajn ľudia a vyšlo nám aj počasie – ideálna konštelácia.“

Pasáže, v ktorých si Bastien vychutnáva jazdu v kabriolete, strieda príbeh páru, ktorý si užíva letné dni. Ako vysvetľuje režisér, príbeh do klipu zakomponoval, pretože sa hodil k letnej atmosfére skladby a dodal jej medzinárodný vizuál. Prostredníctvom dvojice zároveň medzi riadkami vyjadril jasný postoj k aktuálnej téme  neznášanlivosti v našich zemepisných šírkach, ktorá v medziľudských vzťahoch nemá čo hľadať. 

Na margo témy videoklipov Bastien dodáva, že pri ich réžii a nakrúcaní jednoznačne uprednostňuje slovenské tímy, s ktorými má najlepšie skúsenosti: „Z hľadiska videoprodukcie sa rada obraciam na Slovákov, páči sa mi trendovosť a nádych klipov. V tomto české spolupráce neobhájili svoje miesto. Takže Slováci u mňa vedú minimálne o 2 body, a to už žijem v Ostrave 10 rokov (smiech).“

Veľký letný koncert už čoskoro… 

V speve v slovenčine chce Bastien pokračovať aj v budúcnosti. Popri svojom povolaní lekárky stíha pripravovať nové hudobné projekty a speváckych plánov má plnú náruč. „Mám ešte nejaké kúsky v šuflíku, ktoré  vydáme. Črtá sa tiež nejaký feat., a mnohé skladby z albumu Your Lady ešte nedostali svoj vizuál a s kapelou im dávame nové zaujímavé aranžmány,“ vymenúva… Okrem singlových plánov má tiež plány koncertné – nové skladby aj skladba Nezaspím odznejú na mega koncerte v Ostrave v Trojhalí Karolína. „Máme pripravený obrovský stage, tanečníkov, kapelu a celý ansámbel. Mám to rada vo veľkom,“ smeje sa a srdečne pozýva všetkých svojich priaznivcov. „Moraváci a Česko sú známe svojou záľubou v rocku. Tak sme moje piesne zaranžovali presne podľa ich gusta,“ prezrádza. „Koncert bude koncom letných prázdnin 26. augusta o 19:00, vstupenky sú už v predaji na www.bokulturajede.cz. Verím, že sprísňujúce sa opatrenia so situáciou Covid-19 nám už v tomto termíne dajú voľnejšiu ruku,“ dodáva na záver.

BIO – Bastien

Bastien, vlastným menom Jana Šimurdová, je rodáčkou z Čadce a už 10 rokov žije a pracuje v Ostrave, kam odišla kvôli štúdiu. Hudbe sa venuje od malička, viedli ju k tomu vždy rodičia, najmä otec. V detstve spievala v miestnom kostolnom zbore a už ako 5-ročná začala navštevovať ZUŠ. Ako s úsmevom spomína, ešte nevedela ani písať a už hrala na piano. V 8-mich rokoch začala písať poéziu a  recitovať lyrické básne na súťažiach. Blízky vzťah k lyrike rozvíjala ďalej, dodnes si vďaka tomu píše svoje skladby sama. Inšpiráciu našla v tvorbe z obdobia slovenského romantizmu, konkrétne v baladách Janka Krála, ktoré jej tvorbu ovplyvňujú dodnes.

Popri záľube a vášni v hudbe sa rozhodla pre štúdium medicíny, ktoré ju pred 10-timi rokmi priviedlo do Ostravy, kde žije dodnes. Počas štúdia na Lekárskej fakulte pracovala v českom Rádiu Kiss, moderátorskej kariéry sa, ale napokon vzdala, aby mohla venovať viac času a energie svojim hudobným projektom.

V roku 2016 otextovala a vydala duet Muzika s rapperom Lowa. V roku 2018 promuje na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity a zároveň vydáva singel Your Lady, ktorý sa o rok neskôr stáva pilotným singlom jej rovnomenného debutového albumu. V roku 2018 nahrala vokály na rapový album Stopař, na ktorom sa podieľala tiež po textárskej stránke. V roku 2019 vydáva debutový album Your Lady, ktorý si sama napísala, zhudobnila a podieľala sa na ňom tiež producentsky. V roku 2020 vydala prvý singel v slovenčine Bez retuší, ktorý v tých dňoch nasleduje druhý slovenský singel Nezaspím. Aktuálne navštevuje Akadémiu populárnej hudby v Ostrave, kde zároveň pôsobí ako lekárka.

Viac info: www.officialbastien.com

Zdroj: SOUL FOR SHOW